21.1%
50.0%
40.7%
20.0%

Με νίκη των Pimps άνοιξε η αυλαία για τα playoff της Bronze League, αφού επικράτησαν πολύ δύσκολα των αξιόμαχων Ρούκουnes με σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα από τον Ζουρνατσίδη για το τελικό 66-64, χαρίζοντας έτσι την πρώτη νίκη στους Pimps στην μεταξύ τους σειρά. Οι Pimps μπήκαν με τον αέρα του νικητή στο παιχνίδι, χτίζοντας διαφορά 17 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι Ρούκουnes κατάφεραν να μπουν στο ματς με ένα πολύ καλό επιθετικά και αμυντικά 3ο δεκάλεπτο (10-23) και μάλιστα να προσπεράσουν στο 61-64 λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς. Εκεί, οι Pimps κατάφεραν με ένα μεγάλο τρίποντο του Μεντή και ένα δίποντο μέσης απόστασης του Ζουρνατσίδη να προσπεράσουν στα τελευταία 3 δευτερόλεπτα και σε συνάρτηση με το άστοχο σουτ των Ρούκουnes στην τελευταία επίθεση, το ροζ φύλλο κατέληξε στις αποσκευές των Pimps.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Νεαμονιτό να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Pimps να μπαίνουν στο παιχνίδι με 5 απανωτά δίποντα των Κοιλάκο (2), Πανάγο (1), Hu (1) και Μεντή (1), για να ανοίξουν λογαριασμό και να περάσουν μπροστά με το σκορ στο 10-2. Εκεί, 2 δίποντα του Κανελλόπουλου, ροκάνισαν τη διαφορά στους 4 και το 10-6, ο Κοιλάκος με ακόμα ένα καλάθι διαμόρφωσε το 12-6, ενώ ο Τραυλός, απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 12-8 του ματς. Στη συνέχεια, οι Pimps με 2 δίποντα των Hu και Πανάγο θα κάνουν το 16-8, ο Τραυλός με δίποντο και 2 βολές θα μειώσει στο 16-12, ενώ ο Hu με 5 γρήγορους πόντους, θα διαμορφώσει το 21-12 της αναμέτρησης. Με 3 καλάθια από μέση απόσταση των Κανελλόπουλο και Νεαμονιτό, οι Ρούκουnes θα μειώσουν στους 3 και το 21-18, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με μακρινό δίποντο πατώντας τη γραμμή του τριπόντου ο Κοιλάκος στην εκπνοή, για το 23-18 της περιόδου των Pimps.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Pimps θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς με βολή του Μητρόπουλου και 2 απανωτά τρίποντα του Κουφόπουλου αλλά και δικό του δίποντο για το 32-18, ο Τραυλός θα μειώσει με τρίποντο στο 32-21, ενώ ο Ψυχογιός και ο Ζουρνατσίδης με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα, θα πάνε το ματς στους 16 και το 37-21 για τους Pimps. Το πρώτο ημίχρονο, έκλεισαν οι Ρούκουnes με 2 δίποντα από τους Τραυλό και Γανέλη, για να μειώσουν παράλληλα στους 12 και το 37-25 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Hu με δίποντο θα κάνει το 39-25, οι Ρούκουnes θα απαντήσουν με δίποντο του Λιβανού και γκολ-φάουλ του Νεαμονιτού για να μειώσουν στο 39-30, ο Λιμνόπουλος με εύστοχο δίποντο μέσης απόστασης θα κάνει το 41-30, ενώ ο Τραυλός με 2 δίποντα και ο Λιβανός με βολή, θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 6 και το 41-35 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Κοιλάκος και ο Hu με 2 δίποντα θα γράψουν το 45-5, οι Ρούκουnes θα μειώσουν με 6 πόντους του Νεαμονιτού στους 4 και το 45-41, ενώ ο Ζουρνατσίδης θα πετύχει ένα δίποντο στην αντίπαλη ρακέτα και έτσι θα γράψει το 47-41 του παιχνιδιού. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσουν οι Ρούκουnes με 3 βολές των Λιβανό και Κουρεντζή, αλλά και 2 δίποντα του τελευταίου για να περάσουν μπροστά για πρώτη φορά στο ματς μετά το αρχικό 0-2, γράφοντας έτσι το 47-48 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Pimps θα τρέξουν ένα σερί 9-2 με 5 πόντους του Κουφόπουλου, 3 του Hu και βολή του Βασιλειάδη για το 56-50, ο Νεαμονιτός με βολή και ο Τραυλός με δίποντο θα μειώσουν στους 3 και το 56-53, ενώ ένα καλάθι του Μητρόπουλου, θα φέρει τη διαφορά στους 5 και το 58-53 των Pimps. Στη συνέχεια, ένα δύσκολο δίποντο του Νεαμονιτού, θα γράψει το 58-55, ο Ζουρνατσίδης με 2/2 βολές θα κάνει το 60-55, όμως οι Ρούκουnes θα ισοφαρίσουν με δίποντο του Λιβανού και τρίποντο κορυφής του Τραυλού για το 60-60. Εκεί, ο Μητρόπουλος με βολή έκανε το 61-60, ο Νεαμονιτός και ο Τραυλός με δίποντο και 2 βολές αντίστοιχα πέρασαν μπροστά για το 61-64, λίγα μόλις δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Στα τελευταία αυτά δεύτερα, ο Μεντής με μεγάλο τρίποντο θα ισοφαρίσει στο 64-64 και ο Ζουρνατσίδης με εύστοχο δίποντο μέσης απόστασης στα 3 δευτρόλεπτα, θα χαρίσει τη νίκη στους Pimps, αφού οι Ρούκουnes δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν στην τελευταία τους προσπάθεια.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Hu ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 16 πόντους, με 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 20 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Pimps ξεχώρισε επιπλέον ο Ζουρνατσίδης, με τον Κουφόπουλο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Ρούκουnes σε καλή μέρα βρέθηκε ο Τραυλός και ο Νεαμονιτός.