5.0%
41.7%
28.6%
32.4%

Τη νίκη που σημαίνει και πρόκριση στην 8αδα της Bronze κατέκτησαν οι Pimps, αφού επικράτησαν με 48-65 απέναντι στην 6αδα των Ρουκουnes για το 2ο παιχνίδι της μεταξύ τους σειράς. Οι Pimps μπήκαν με τρομερή όρεξη στο ματς και έχτισαν διψήφια διαφορά, όμως οι Ρουκουnes με ένα τρομερο 2ο δεκάλεπτο με το επί μέρους 23-11, κατάφεραν να περάσουν μπροστά στην ανάπαυλα για το 30-27. Στο δεύτερο μισό, οι Pimps μπήκαν ξανά στο ματς, έτρεξαν ένα πολύ καλό σερί παίζοντας όμορφο μπάσκετ ανά διαστήματα και έτσι κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο, πάρα την νέα προσπάθεια των Ρουκουnes να κάνουν ξανά την ανατροπή μειώνοντας μέχρι τους 7 προς το τέλος. Πλέον, οι Pimps περιμένουν αντίπαλο μεταξύ των Tune Squad και της Yugopiastika, για να μάθουν με ποιον θα διεκδικήσουν το εισιτήριο για το Final 4 του θεσμού.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κοιλάκο να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Κουρεντζή να απαντά με τον ίδιο τρόπο, ισοφαρίζοντας στο αρχικό 2-2. Εκεί, ένα τρίποντο του Πανάγου θα κάνει το 2-5 των Pimps, ο Κανελόπουλος θα μειώσει στον πόντο και το 4-5 με δίποντο, ενώ ένα σερί 1-8 από τους Pimps, με 6 πόντους του Κοιλάκου και 2 του Ζουρνατσίδη, θα κάνει το 5-13 του παιχνιδιού. Με 2/2 βολές από τον Κουρεντζή, οι Ρούκουnes μείωσαν στο 7-13, όμως το πρώτο δεκάλεπτο, σφράγισε με τρίποντο ο Κοιλάκος, για να στείλει τη διαφορά στους 9 πόντους και το 7-16 των Pimps.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Pimps θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς με βολή του Κοιλάκου και δίποντο του Μεντή για το 7-19, όμως ένα σερί 12-0 από τους Ρούκουnes με 3 βολές και δίποντο του Κουρεντζή, τρίποντο του Πανόπουλου και 2 ακόμα δίποντα από τους Νεαμονιτό και Μεγάλο, θα φέρουν το ματς στα ίσα και το 19-19 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, οι Pimps θα βρουν σκορ με δίποντο του Πετροσιάν και τρίποντο του Μπαλκούρα για το 19-24, ο Λιβανός με 2 συνεχόμενα δίποντα μέσης απόστασης θα μειώσει στον πόντο και το 23-24, με τον Μπαλκούρα, να βάζει ακόμα ένα γωνιακό τρίποντο και να διαμορφώνει το 23-27 των Pimps. Το πρώτο ημίχρονο, θα βρεί τους Ρούκουnes να έχουν ένα προβάδισμα 3 πόντων, αφού ο Κανελλόπουλος με 6 πόντους και ο Νεαμονιτός με βολή, σφράγισαν την ανάπαυλα στο 30-27 για την ομάδα του Πανόπουλου.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Λιβανός με δίποντο θα κάνει το 32-27, ο Μητρόπουλος με δικό του καλάθι θα μειώσει ξανά στους 3 και το 32-29, ενώ ο Κανελλόπουλος με εύστοχο σουτ μέσης απόστασης, θα διαμορφώσει το 34-29 για τους Ρούκουnes. Εκεί, οι Pimps θα τρέξουν ένα γρήγορο 0-5 με βολή του Κουφόπουλου και 2 δίποντα από τους Ζουρνατσίδη και Κοιλάκο για να ισοφαρίσουν στο 34-34, ο Νεαμονιτός με δίποντο έδωσε το προβάδισμα ξανά στους Ρούκουnes για το 36-34, ενώ ένα μεγάλο σερί 0-14 έπειτα από 5 πόντους του Κουφόπουλου, 3 του Μεντή και από 2 των Ζουρνατσίδη, Μητρόπουλο και Κοιλάκο, θα κλείσει την περίοδο στο +12 των Pimps, με το σκορ να γράφει 36-48 για το δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ένα δίποντο από τον Μητρόπουλο θα κάνει το 36-50 των Pimps, ο Λιβανός με δικό του δίποντο και ο Κανελλόπουλος με βολή θα μειώσουν στο 39-50, με τον Μεντή να ευστοχεί σε γωνιακό τρίποντο, διαμορφώνοντας έτσι το 39-53 του ματς. Εκεί, ο Νεαμονιτός με δίποντο και βολή και ο Λιβανός με 2 δικά του καλάθια θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 7 και το 46-53, όμως ο Μπαλκούρας, θα ευστοχήσει σε 4 σερί τρίποντα, στέλνοντας έτσι το ματς στους 19 και το 46-65. Το τελικό σκορ, διαμόρφωσε με δίποντο ο Νεαμονιτός και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο τελικό 48-65.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Δημήτρης Μπαλκούρας ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 18 πόντους (6/10 3PM), με 9 ριμπάουντ, συγκεντρώνοντας έτσι 21 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Pimps ξεχώρισε επιπλέον ο Κοιλάκος, με τον Ζουρνατσίδη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Ρούκουnes σε καλή μέρα βρέθηκε ο Κουρεντζής και ο Νεαμονιτός.