29.4%
70.6%
35.1%
20.0%

Σε ένα παιχνίδι με απίστευτη εξέλιξη, οι Firehawks κατάφεραν να πετύχουν μία τρομερή ανατροπή και στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά και στην παράταση και να στείλουν σε Game 3 τη σειρά με τους Kinder Bolognese, αφού επικράτησαν στο 2ο μεταξύ τους παιχνίδι με το τελικό 66-64. Οι Firehawks μπήκαν πάρα πολύ καλά στο παιχνίδι, χτίζοντας διαφορά 15 πόντων στο ημίχρονο (31-16), όμως οι Kinder Bolognese, γύρισαν τον διακόπτη στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης και πήραν προβάδισμα 7 πόντων στα τελευταία 3 λεπτά του ματς. Εκεί, οι Firehawks με τρομερά τρίποντα κατάφεραν να στείλουν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, όπου παρά το +4 των Kinder Bolognese, επανήλθαν ξανά με μεγάλα σουτ και έτσι παράτειναν την αγωνία μας για την ομάδα που θα περάσει στο final 4 της Rising League.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Δημητρακόπουλο και Κεαλόγλου να ανοίγουν το σκορ με βολή και δίποντο για το αρχικό 3-0 και τον Καραγεώργο να μειώνει με δίποντο, βάζοντας παράλληλα και τους Kinder Bolognese στο ματς με το σκορ να πηγαίνει στο 3-2. Εκεί, ένα σερί 9-0 από τους Firehawks από 4 πόντους του Κεαλόγλου, τρίποντο του Μητρόπουλου και δίποντο του Πολυχρονόπουλου, θα πάει τη διαφορά στους 10 και το 12-2, ενώ 2 βολές του Μητσέα και δίποντο του Κούρα, θα μειώσουν το ματς στο 12-6. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με βολή ο Πολυχρονόπουλος, κλείνοντας έτσι την περίοδο στο 13-6 των Firehawks.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αρζουμανίδης με 2/2 βολές και ο Δημητρακόπουλος με δίποντο θα πάνε τη διαφορά στους 11 και το 17-6, ο Μητσέας με τρίποντο θα μειώσει στο 17-9, ενώ ο Παπαδόπουλος με βολή, θα κάνει το 18-9 των Firehawks. Εκεί, ο Μουγιάκος με δική του βολή και ο Μητσέας με τρίποντο μείωσαν στο 18-13, ο Αρζουμανίδης και ο Δημητρακόπουλος με 2 δικά τους καλάθια έκαναν το 22-13, ενώ ένα τρίποντο από τον Κουφόπουλο, έριξε τη διαφορά στους 6 και το 22-16 της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο, έκλεισε με ένα σερί 9-0 των Firehawks, έπειτα από 4 πόντους του Κεαλόγλου, τρίποντο του Ακσεχέρογλου και δίποντο του Πολυχρονόπουλου, σφραγίζοντας έτσι την ανάπαυλα στο +15 και το 31-16 του ημιχρόνου.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Kinder Bolognese θα μειώσουν με 2 δίποντα των Μητσέα και Καραγεώργο στο 31-20, ο Μητρόπουλος με όμορφο δίποντο θα απαντήσει για το 33-20, ενώ 2 ακόμα δίποντα των Καραγεώργο και Μητσέα, θα ροκανίσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, αυτή τη φορά στους 9 και το 33-24. Στη συνέχεια, 2/2 βολές του Δημητρακόπουλου θα πάνε το παιχνίδι στο 35-24, ο Μητσέας με τρίποντο θα μειώσει στο 35-27, ενώ ο Μητρόπουλος με εύστοχη βολή, θα κάνει το 36-27 στο ματς. Εκεί, ο Καραγεώργος με δική του βολή θα κάνει το 36-28, ο Μητρόπουλος θα απαντήσει με δική του βολή για το 37-28, ενώ ένα δύσκολο δίποντο του Μουγιάκου, θα μειώσει στο 37-30 του ματς. Με τρίποντο του Πολυχρονόπουλου, οι Firehawks έκαναν το 40-30, ο Μητσέας με 2 βολές και δίποντο μείωσαν στο 40-34, ο Μητρόπουλος με βολή το 41-34 για να σφραγίσουν την περίοδο με δίποντο του Μουγιάκου οι Kinder Bolognese, μειώνοντας έτσι στο 41-36 της 3ης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Kinder Bolognese θα μπουν αποφασισμένοι για τη νίκη, αφού 10 γρήγοροι πόντοι του Μητσέα και άλλοι 2 του Μουγιάκου, θα δώσουν για πρώτη φορά προβάδισμα στους Kinder Bolognese με το σκορ στο 41-48, ο Κεαλόγλου θα μειώσει με τρίποντο στο 44-48, ενώ ο Μουγιάκος με όμορφο γκολ-φάουλ θα διαμορφώσει το 44-51 του ματς. Στη συνέχεια, δύο τρίποντα από τους Κεαλόγλου και Δημητρακόπουλο θα μειώσουν στο 50-51, με 30 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, οι Kinder Bolognese ευστόχησαν σε δίποντο του Μουγιάκου για το 50-53, όμως ένα τεράστιο τρίποντο από τον Κεαλόγλου, 7 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ισοφάρισε το ματς στο 53-53. Οι Kinder Bolognese δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Kinder Bolognese θα πάρουν το προβάδισμα με δίποντο του Μουγιάκου και βολή του Μητσέα, ο Μητρόπουλος με τρίποντο θα ισοφαρίσει στο 56-56, ενώ 2 απανωτά δίποντα από τους Μουγιάκο και Βράκα, θα διαμορφώσουν το 56-60 των Kinder Bolognese. Εκεί, ένα δίποντο του Πολυχρονόπουλου θα μειώσει στο 58-60, 2 βολές του Μουγιάκου θα κάνουν το 58-62, ενώ ο Αρζουμανίδης με βολή και ο Κεαλόγλου με έμμεσο 4ποντο, θα δώσουν προβάδισμα στους Firehawks, με το σκορ στο 63-62. Εκεί, 2 βολές του Μητσέα θα κάνουν το 63-64 των Kinder, όμως ένα τεράστιο γωνιακό τρίποντο του Ακσεχέρογλου, θα λυτρώσει τους Firehawks, χαρίζοντάς τους τη νίκη με το τελικό 66-64.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Γρηγόρης Δημητρακόπουλος ο οποίος σταμάτησε στους 10 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 19 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Κεαλόγλου και Πολυχρονόπουλος, ενώ από τους Kinder Bolognese ξεχώρισε η προσπάθεια των Μητσέα και Καραγεώργο.