33.3%
40.0%
32.4%
23.8%

Τη 2η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στον προημιτελικό της Bronze πέτυχαν οι Έμπυροι απέναντι στον Άρειο Πάγκο με το τελικό 84-45, για να περάσουν με αυτόν τον τρόπο στο final 4 της Bronze League. Ο Άρειος Πάγκος μπήκε πολύ καλά στο ματς και μάλιστα ήταν μπροστά στα τέλη της πρώτης περιόδου με το σκορ στο 16-17. Από το σημείο εκείνο, οι Έμπυροι παίζοντας πολύ καλή άμυνα αλλά και με πολύ καλές επιθέσεις μπροστά, άνοιξαν τη διαφορά για τα καλά, με τον Άρειο Πάγκο να μην καταφέρνει να διεκδικήσει τη νίκη. Πλέον, οι Έμπυροι, κοιτούν μονάχα το παιχνίδι με τους Tsatsoi Kings, από το οποίο θα προκύψει η 1 από τις 2 ομάδες του μεγάλου τελικού, καθώς και η ομάδα που θα κατακτήσει την άνοδο στην Silver κατηγορία.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Αντωνιάδη και τον Μαυρόπουλο να ανοίγουν το σκορ με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα για το αρχικό 0-5 και τους Έμπυρους να ανοίγουν λογαριασμό με δίποντο και τρίποντο του Δεμέτη, αλλά και βολή του Ρίζου για το προβάδισμα και το 6-5 του ματς. Εκεί, ο Μαυρόπουλος με δικό του δίποντο και τρίποντο θα απαντήσει για το 6-10 του Άρειου Πάγκου, ο Μαυρόγιαννης με δίποντο θα μειώσει στο 8-10, ενώ ένα τρίποντο ακόμα από τον Μαυρόπουλο και 2/2 βολές του Σταυριανού, θα πάνε τη διαφορά στους 7 και το 8-15 της αναμέτρησης. Εκεί, ένα δίποντο και ένα τρίποντο από τους Ρίζο και Βιτωράτο αντίστοιχα θα μειώσουν στην κατοχή και το 13-15, ο Δράτσας με καλάθι στο ζωγραφιστό θα γράψει το 13-17, ενώ ο Τζαβέλλας με βολή και ο Μαυρόγιαννης με δίποντο, θα μειώσουν στον πόντο, κλείνοντας παράλληλα και το δεκάλεπτο στο 16-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σταμπουλτζίδης θα πάει τη διαφορά στους 2 για το 16-18, οι Έμπυροι θα απαντήσουν με ένα σερί 9-0 με 5 πόντους του Μαρτσάκη, δίποντο του Ρίζου και 2 βολές του Δεμέτη για το προβάδισμα και το 25-18, ενώ ο Σταμπουλτζίδης με βολή, θα μειώσει στους 6 και το 25-19. Στη συνέχεια, ο Κολοβός με βολή και ο Ρίζος με δίποντο θα στείλουν τη διαφορά στους 9 και το 28-19, ο Σαμοΐλης με καλάθι στον αιφνιδιασμό θα μειώσει στο 28-21, ενώ 2 δίποντα των Δεμέτη και Μαυρόγιαννη, θα γράψουν το 32-21 του ματς. Εκεί, ένα δίποντο του Λαγού στο ζωγραφιστό και 2 βολές του Μαυρόπουλου θα μειώσουν στο 32-25, όμως ένα τρίποντο στην εκπνοή από τον Μαυρόγιαννη, θα κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +10 για τους Έμπυρους με το σκορ να γράφει 35-25.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Σταυριανός με ένα καλάθι αθφνιδιασμού θα μειώσει στο 35-27, οι Έμπυροι με ένα σερί 9-0 από γκολ-φάουλ του Μαυρόγιαννη και 3 δίποντα των Κολοβό, Δεμέτη και Ρίζο θα στείλουν τη διαφορά στους 17 και το 44-27, ενώ ο Μαυρόπουλος με βολή, θα μειώσει στο 44-28. Εκεί, ένα δίποντο του Βιτωράτου θα γράψει το 46-28, ο Δράτσας και ο Σταμπουλτζίδης με 2 δίποντα θα μειώσουν σε 46-32, ενώ οι Έμπυροι με 4 δίποντα των Παπάδη, Δεμέτη, Μαυρόγιαννη και Βιτωράτο, θα πάνε τη διαφορά του ματς στους 22 και το 54-32. Στη συνέχεια, ένα δίποντο του Δράτσα και 1 βολή του Κρεμαστού θα μειώσουν στο 54-35, ο Μαυρόγιαννης και ο Βιτωράτος με 3/4 βολές και τρίποντο του τελευταίου θα πάνε το ματς στο 60-35, για να κλείσει την περίοδο με τρίποντο ο Μαυρόπουλος για το 60-38 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μαρτσάκης με δίποντο στη ρακέτα και 2 βολές, αλλά και ο Ρίζος με δικό του δίποντο θα γράψουν το 66-38, ο Σταμπουλτζίδης θα μειώσει με γωνιακό τρίποντο στο 66-41, ενώ ένα σερί 16-2 των Έμπυρων, θα πάει τη διαφορά στο μέγιστο και το +39 (82-43). Το ματς, θα σφραγίσουν με ένα δίποντο ο Σταυριανός για τον Άρειο Πάγκο και ένα δίποντο ο Μαρτσάκης για τους Έμπυρους για το τελικό 84-45.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Σέργιος Μαυρόγιαννης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 18 πόντους, με 20 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 28 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Έμπυρους ξεχώρισε επιπλέον ο Δεμέτης, με τον Ρίζο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τον Άρειο Πάγκο σε καλή μέρα βρέθηκε ο Δράτσας και ο Κρεμαστός.