13.0%
45.0%
40.5%
16.7%

Έπειτα από μία όμορφη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων, οι ελλιπείς Anonymous κατάφεραν να ξεφύγουν με το ροζ φύλλο από το κλειστό του Αιγάλεω, αυτή τη φορά επικρατώντας των μαχητικών Los Angeles Slippers με το τελικό 46-58, στην 19η αγωνιστική της Rising League. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, με τους Anonymous να έχουν ένα μικρό προβάδισμα στα μέσα της τελευταίας περιόδου όπου το σκορ ήταν στο 44-47. Εκεί, οι Anonymous πάτησαν γκάζι, έχτισαν διψήφια διαφορά, διαχειρίστηκαν πολύ σωστά τις επιλογές που είχαν και έτσι έκαναν την 13η τους νίκη σε 17 παιχνίδια. Πλέον, οι L.A. Slippers θα στραφούν στα επόμενα παιχνίδια για να κυνηγήσουν τις πιθανότητές τους για είσοδο στα playoff.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Βλάχο να ανοίγει το σκορ με εύστοχο δίποντο για το αρχικό 0-2 και τους L.A. Slippers να μπαίνουν στο ματς, ύστερα από τρίποντο του Κουμπαράκη και δίποντο του Ντζερεμέ για το προβάδισμα και το 5-2 του ματς. Εκεί, ένα όμορφο καλάθι του Σωτηρόπουλου θα μειώσει στον πόντο και το 5-4, όμως οι Slippers θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 5 πόντους, έπειτα από 2 καλάθια των Μέξα και Ντζερεμέ για το 9-4 του ματς. Στη συνέχεια, ο Δήμου με δικό του καλάθι θα μειώσει στο 9-6, ο Ντζερεμές με νέο δίποντο και ο Γουρνέλος με βολή θα γράψουν το 12-6, όμως ο Παπαδήμας με τρίποντο και δίποντο σε 2 συνεχόμενες επιθέσεις, θα ρίξει τη διαφορά στο οριακό 12-11. Το πρώτο δεκάλεπτο θα βρει τους L.A. Slippers με ένα προβάδισμα 2 πόντων, αφού ο Μέξας με εύστοχη βολή, διαμόρφωσε το 13-11 της περιόδου για την ομάδα του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σωτηρίου με βολή θα μειώσει στο 13-12, ο Μέξας με γκολ-φάουλ θα κάνει το 16-12, ενώ ο Βλάχος με τρίποντο και ο Δρόσος με σουτ μέσης απόστασης, θα πάρουν το προβάδισμα με το σκορ στο 16-17. Εκεί, ο Ντζερεμές και ο Μέξας με 2 συνεχόμενα καλάθια θα απαντήσουν για το 20-17, οι Anonymous θα τρέξουν ένα σερί 2-11, έπειτα από 5 πόντους του Παπαδήμα και από 2 των Δρόσο, Σωτηρόπουλο και Δήμου και με αυτόν τον τρόπο θα πάνε το ματς στο +6 και το 22-28 για την ομάδα τους. Στη συνέχεια, ο Μέξας με δίποντο θα μειώσει στους 4 για το 24-28, όμως το πρώτο ημίχρονο, θα κλείσει με τους Anonymous να ευστοχούν σε δίποντο και τρίποντο του Σωτηρόπουλου, πράγμα που θα πάει το σκορ στο 24-33 και τη διαφορά στους 9 στην ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Δήμου με δίποντο θα στείλει για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό για το 24-35, ο Κασκανιώτης με τρίποντο από τις 45 θα μειώσει στο 27-35, ενώ ο Σωτηρίου θα ευστοχήσει σε 2 βολές και θα γράψει το 27-37 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο του Κουμπαράκη και ένα δίποντο και βολή του Μέξα θα κλείσουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 4 πόντους για το 33-37, οι Anonymous θα απαντήσουν με δίποντο του Σωτηρίου και 3 βολές των Δρόσο, Δήμου και Παπαδήμα για το 33-42, ενώ ο Μέξας με 4/4 βολές, θα ρίξει τη διαφορά στους 5 και το 37-42, σκορ το οποίο θα κλείσει και την περίοδο για τις δύο ομάδες.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μέξας με ακόμα μία βολή θα ρίξει τη διαφορά στους 4 και το 38-42, ο Σωτηρίου και ο Σωτηρόπουλος με δίποντο και βολή αντίστοιχα θα πάνε το ματς στο 38-45, ενώ ο Μέξας με δίποντο και 2 βολές θα μειώσει στους 3 και το 42-45. Στη συνέχεια, ο Παπαδήμας με δίποντο θα κάνει το 42-47, ο Μέξας θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 44-47, ενώ ο Βλάχος με 7 σερί πόντους, ο Δήμου με βολή και ο Σωτηρόπουλος με τρίποντο, θα ανοίξουν τη διαφορά στους 14 πόντους και το 44-58 του ματς. Το παιχνίδι θα σφραγίσει με δίποντο ο Κασκανιώτης για το τελικό 46-58.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Γιάννης Σωτηρόπουλος ο οποίος σταμάτησε στους 13 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 18 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Παπαδήμας και Δήμου, ενώ από τους Los Angeles Slippers ξεχώρισε η προσπάθεια των Μέξας και Ντζερεμές.