27.6%
61.9%
28.6%
15.0%

Με την απόδοση της Άμιλλας Περιστερίου να ανεβαίνει κατακόρυφα στο 2ο ημίχρονο του παιχνιδιού, οι παίκτες του Βασίλη Μάνου κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και παράλληλα και την πρόκριση, απέναντι στην σκληροτράχηλη ομάδα των Paranormal Inactivity με το τελικό 58-50, στην φάση των 16 για την 4η τη τάξει κατηγορία του Summer. Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά μέχρι και το ημίχρονο το οποίο έκλεισε στο 24-26 για τους Paranormal Inactivity, όμως το 3ο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό, αφού η Άμιλλα Περιστερίου με το επί μέρους 16-6, άνοιξε τη διαφορά, την οποία και διατήρησε μέχρι τέλους. Πλεόν, η Άμιλλα κοιτάζει μόνο το παιχνίδι με τους Los Mambas, το οποίο και θα κρίνει την ομάδα που θα πάρει το εισιτήριο του Final 4.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τρίποντο του Παγώνα και δίποντο του Καζά για το αρχικό 0-5, όμως ο Φεργαδιώτης θα ισοφαρίσει με δικούς του 5 πόντους για το 5-5 του ματς. Εκεί, ο Βολακάκης με βολή θα γράψει το 5-6, ο Μάνος με ένα αριστερό lay up θα δώσει για πρώτη φορά το προβάδισμα στην Άμιλλα Περιστερίου με το σκορ στο 7-6, ενώ ο Ναούμ και ο Βαλεντής με 2 απανωτά δίποντα, επανέφεραν το προβάδισμα για τους Paranormal Inactivity με το σκορ στο 7-10, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο, σφράγισαν ο Καμπίτης με τρίποντο και ο Καππής με δίποντο, για το 12-10 της πρώτης περιόδου υπέρ της Άμιλλας Περιστερίου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κοντζιάς με 2/2 βολές θα ισοφαρίσει στο 12-12, ο Καλλέργης με έναν αρκετά περίτεχνο τρόπο απάντησε και έκανε το 14-12 για την Άμιλλα, ενώ οι Paranormal, θα περάσουν μπροστά με γκολ-φάουλ του Κοντζιά και δίποντο του Βολακάκη για το 14-17 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, η Άμιλλα Περιστερίου έφερε το ματς στα ίσα με τρίποντο του Σακκά για το 17-17, ο Βολακάκης με δύσκολο τρόπο έβαλε ξανά σε θέση οδηγού την ομάδα του για το 17-19, ενώ ο Μήλας με ένα σουτ μέσης απόστασης, ισοφάρισε ξανά στο 19-19. Εκεί, ο Σκουλάτος και ο Κοντζιάς με 3 βολές, αλλά και ο Βολακάκης με νέο δίποντο έδωσαν προβάδισμα 5 πόντων στους Paranormal για το 19-24, ο Παρλιάρος όμως με τρίποντο και ο Καμπίτης με δίποντο έφεραν το παιχνίδι και πάλι στα ίσα με τον πίνακα να γράφει 24-24 για τις 2 ομάδες. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει με νέο καλάθι ο Κοντζιάς, για να κλείσει το πρώτο μισό της αναμέτρησης στο 24-26 για τους Paranormal Incativity.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Καππής με δίποντο θα ισοφαρίσει στο 26-26 για την Άμιλλλα Περιστερίου, ο Παγώνας με δίποντο θα απαντήσει για το 26-28, ενώ ο Τσίκλος μετά από ένα πολύ όμορφο drive, έφερε το ματς ξανά στα ίσα για το 28-28. Με βολή του Παγώνα, οι Paranormal έκαναν το 28-29, όμως η Άμιλλα Περιστερίου θα περάσει ξανά μπροστά στο σκορ με ένα σερί 8-0, έπειτα από 3 πόντους του Τσίκλου, τρίποντο του Καμπίτη και δίποντο του Καππή, για να διαμορφώσουν με αυτόν τον τρόπο το 36-29 στην αναμέτρηση. Η απάντηση θα έρθει από τους Paranormal In. έπειτα από δίποντο και βολή του Βολακάκη για να μειώσουν στο 36-32, ενώ ο Καλλέργης με δίποντο και ο Καμπίτης με 2/2 βολές, θα σφραγίσουν το 3ο δεκάλεπτο με το σκορ στο 40-32 για την Άμιλλα Περιστερίου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παγώνας με δίποντο θα μειώσει στους 6 πόντους και το 40-34, ο Καμπίτης με νέο τρίποντο διαμόρφωσε το 43-34, ενώ ο Κοντζιάς με 2/2 βολές, θα μειώσει στους 7 πόντους για το 43-36 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, η Άμιλλα Περιστερίου θα αυξήσει τη διαφορά με δίποντο του Τσιμωτά και 2 απανωτά τρίποντα από τον Τσίκλο για το 51-36, οι Paranormal θα απαντήσουν και θα μειώσουν με δίποντο του Βολακάκη και 2/2 βολές του Παγώνα για το 51-40, ενώ ο Φεργαδιώτης με ένα πάρα πολύ όμορφο δίποντο στον αιφνιδιασμό, έγραψε το 53-40 για την Άμιλλα Περιστερίου. Με δίποντο του Κοντζιά, η διαφορά θα πέσει στους 11 και το 53-42, η Άμιλλα με 3 βολές των Τσίκλο και Φεργαδιώτη έκανε το 56-42, με τρίποντο ο Παγώνας μείωσε στο 56-45, ενώ ο Φεργαδιώτης με ένα πολύ όμορφο follow, έγραψε το 58-45 στο ματς. Το παιχνίδι, σφράγισε ο Παγώνας, ο οποίος με τρίποντο και δίποντο, έκλεισε το ματς στο τελικό 58-50.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Δημήτρης Καμπίτης ο οποίος σταμάτησε στους 13 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκλεψε 2 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 22 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Τσίκλος και Σακκάς, ενώ από τους Paranormal Inactivity ξεχώρισε η προσπάθεια των Κοντζιά και Βολακάκη.