13.3%
40.0%
33.3%
14.3%

Μεγάλο ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους Μπίρι-Μπίρι να είναι εκείνοι οι οποίοι τελικά έφυγαν με το ροζ φύλλο. Ο Άρειος Πάγκος ξεκίνησε πολύ δυναμικά φτάνοντας να προηγείται μέχρι και με 10 πόντους στο ημίχρονο. Στο 3ο δεκάλεπτο, οι Μπίρι-Μπίρι ανέβασαν στροφές, πήραν προβάδισμα και στο 4ο δεκάλεπτο με πιο καθαρό μυαλό κατάφεραν να πάρουν μεγάλη νίκη απέναντι σε 5 μαχητικούς παίκτες του Άρειου Πάγκου.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Άρειο Πάγκο να ξεκινάει το παιχνίδι πολύ δυναμικά παίρνοντας μία διαφορά 6 πόντων στο ξεκίνημα (8-2), με τους Μπίρι-Μπίρι να απαντούν με δικό τους σερί 2-8 για να ισοφαρίσουν σε 10-10. Εκεί, ο Σταυριανός με 3/4 βολές θα κάνει το 13-10, ενώ οι Μπίρι-Μπίρι θα πάρουν το προβάδισμα με γκολ-φάουλ του Μανιάτη και δίποντο του Πετάκου για το 13-15. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με 3 δίποντα και 1 βολή από τον Άρειο Πάγκο που θα κάνουν το 20-15 στη λήξη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Άρειος Πάγκος θα ανοίξει ακόμα περισσότερο την διαφορά με 2/2 βολές του Σταυριανού και δίποντο του Μαυρόπουλου για το 24-15, οι Μπίρι-Μπίρι θα απαντήσουν με 2 δίποντα των Τάτση και Τζανετάκη, με τον Άρειο Πάγκο να ευστοχεί σε τρίποντο από τον Μαυρόπουλο και δίποντο του Σταυριανού για το 29-19. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με δίποντο του Πετάκου για τους Μπίρι-Μπίρι και δίποντο απάντηση του Αργύρη για το 31-21.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Μπίρι-Μπίρι θα τρέξουν ένα σερί 2-13 και θα πάρουν το προβάδισμα με το σκορ να είναι στο 33-34, όμως ο Άρειος Πάγκος με 2 δίποντα και ένα τρίποντο θα διαμορφώσει το 40-34, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει έπειτα από δίποντο του Τζανετάκη για το 40-36.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Άρειος Πάγκος θα κάνει το 42-36 έπειτα από δίποντο του Σερβετά, με τους Σπυράκο και Πετάκο να μειώνουν στη συνέχεια με 2 δίποντα για το 42-39. Εκεί, ο Αργύρης με ωραίο καλάθι θα κάνει το 44-39, ενώ οι Μπίρι-Μπίρι θα πάρουν εκ νέου το προβάδισμα με 5 πόντους του Τάτση, δίποντο του Χαραλαμπόπουλου και βολή του Σπυράκου για το 44-47. Το τελικό 45-47 θα διαμορφώσει ο Αργύρης με βολή, ενώ ο Άρειος Πάγκος αστόχησε στην τελευταία του προσπάθεια και έτσι το ροζ φύλλο πήγε στους Μπίρι-Μπίρι.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Τάτσης ο οποίος σταμάτησε στους 15 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 17 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Τσιμικλής και Μανιάτης, ενώ από τον Άρειο Πάγκο ξεχώρισε η προσπάθεια των Σταυριανό και Αργύρη.