19.0%
64.3%
41.1%
8.7%

Με τρομερή ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Pimps έφτασαν σε μια πολύ δύσκολη νίκη έναντι των μόλις 5 παικτών του Αρείου Πάγκου με 53-61 και καθάρισαν την κορυφή του ομίλου. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Ζουρνατσίδης με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Pimps ξεκίνησαν με 0-6 σερί με καλάθια από τους Κοιλάκο, Μεντής και Hu, ο Σταυριανός απάντησε με δύο δικά του τρίποντα και ισοφάρισε σε 6-6 για τον Άρειο Πάγκο, 6-8 με καλάθι του Ζουρνατσίδη, 9-8 με καλάθι και φάουλ του Μανώλη, 9-11 με τρίποντη απάντηση του Πανάγου και δίποντο του Σταυριανού για το τελικό 11-11 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανάγος έβαλε καλάθι για το 11-13, οι Κρεμαστός και Μανώλης απάντησαν για το 15-13, 15-15 ο Ζουρνατσίδης, 20-15 με 5-0 σερί οι Κρεμαστός και Σταυριανός, 20-17 με βολές του Μητρόπουλου, 25-17 με ένα τρίποντο του Μαυρόπουλου και ένα δίποντο του Μανώλη, 25-21 με 0-4 σερί οι Μεντής και Μητρόπουλος, 29-21 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Μανώλη και απάντηση των Pimps με ένα καλάθι του Μεντή και ένα του Κοιλάκου για το τελικό 29-25 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σαμοΐλης έβαλε καλάθι για το 31-25, ο Ζουρνατσίδης απάντησε για το 31-27, 33-27 ο Μανώλης, 33-31 με ένα καλάθι του Μητρόπουλου και ένα του Βασιλειάδη, 41-31 με 8-0 σερί οι Μανώλης, Κρεμαστός και Σταυριανός, 41-41 με 0-10 σερί οι Ζουρνατσίδης, Πανάγος, Κοιλάκος, Βασιλειάδης και Hu και 44-41 με δύο βολές του Σταυριανού και μια του Σαμοΐλη για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο Κουφόπουλος και Βασιλειάδης έβαλαν μπροστά τους Pimps με 44-46, ο Μανώλης ισοφάρισε σε 46-46, 46-55 με 0-9 σερί οι Βασιλειάδης, Ζουρνατσίδης, Κουφόπουλος και Hu, 51-55 με ένα τρίποντο του Σαμοΐλη και ένα δίποντο του Σταυριανού, 51-58 ο Μεντής, 53-58 από τον Μανώλη και απάντηση οι Hu και Μητρόπουλος για το τελικό 53-61 του παιχνιδιού.

Για τους Pimps, πέρα από τον Ζουρνατσίδη, πολύ καλό ματς έκανε και ο Βασιλειάδης με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τον Άρειο Πάγκο ξεχώρισε ο Μανώλης με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.