37.5%
57.9%
43.3%
15.0%

Ο Άρειος Πάγκος επέκτεινε το νικηφόρο του σερί στις 7 νίκες, επικρατώντας στο πρώτο του παιχνίδι για το 2023 κόντρα στην Yugopiastika με 51-46. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τον Άρειο Πάγκο, παρόλα αυτά η Yugo όσες φορές είδε τον αντίπαλό της να παίρνει ένα κεφάλι στο σκορ, κατάφερε να μειώσει και να κυνηγήσει το ροζ φύλλο. Μέχρι και τα τελευταία λεπτά το παιχνίδι ήταν ισόπαλο, όπου τότε ο Άρειος Πάγκος με κάποια κρίσιμα σουτ και άμυνες κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Tο παιχνίδι θα ξεκινήσει με δίποντο του Αντωνιάδη για το 2-0, 2-2 ο Ντζιός, Μαυρόπουλος και Ζυμπίδης κάνουν το 6-2, Βερύκιος και 6-4, τρίποντο Μαυρόπουλου για το 9-4, 9-6 από τον Ντζιό, 12-6 με τρίποντο Στέργιου αυτή τη φορά, 12-9 μειώνουν οι Βερύκιος και Παπακώστας, ενώ το 14-9 του δεκαλέπτου θα κάνει ο Στεργίου.

Δεύτερη περίοδος και 17-9 με τρίποντο Κρεμαστού, 17-11 ο Κουμπούλης, άλλο ένα τρίποντο για τον Πάγκο με τον Σαμοΐλη για το 20-11, σερί 0-8 της Yugo με Παπακώστα και Κουμπούλη να σκοράρουν για το 20-19, 22-19 ο Ζυμπίδης, 22-23 από τους Ντζιό και Βερύκιο, ενώ το 25-23 του ημιχρόνου θα κάνει ο Στεργίου.

Στην επανάληψη πρώτοι θα σκοράρουν οι Μαυρόπουλος, Στεργίου και Λαγός για το 7-0 σερί του Αρείου Πάγκου και το 32-23, 32-24 με βολή ο Γεωργακόπουλος, 34-24 ο Στεργίου, σερί 0-7 της Yugo με Κουμπούλη, Παπακώστα και Ντζιό να σκοράρουν διαδοχικά για το 34-31, Ζυμπίδης με γκολ φάουλ για το 37-31, 37-33 ο Ντζιός, 38-33 με βολή ο Στεργίου, ενώ το 38-34 θα κάνει ο Κουμπούλης.

Τελευταία δέκα λεπτά και η Yugo θα μειώσει σε απόσταση αναπνοής με το τρίποντο του Γεωργακόπουλου σε 38-37, 40-37 ο Ζυμπίδης, 40-39 από τον Κουμπούλη, 42-39 ο Στεργίου, η Yugo θα περάσει μπροστά σε κρίσιμο σημείο με το τρίποντο του Παπακώστα και τις τρεις βολές του Κουμπούλη για το 42-45, ο Άρειος όμως θα απαντήσει με 5 πόντους Στεργίου για το 47-45, στο 47-46 θα μειώσει με βολή ο Ντζιός, ωστόσο ο Άρειος Πάγκος θα καθαρίσει το παιχνίδι με το καλάθι του Λαγού και τις δύο βολές του Μαυρόπουλου για το τελικό 51-46.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Στεργίου, οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 21 πόντους, με 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, κλέβοντας ισάριθμες φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 23 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τον Άρειο Πάγκο ξεχώρισε επιπλέον ο Ζυμπίδης, με τον Λαγό και Κρεμαστό να συμπληρώνουν τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από την Yugopiastika σε καλή μέρα βρέθηκαν οι Ντζιός, Παπακώστας και Βερύκιος.