19.0%
33.3%
16.7%
17.2%

Χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα, οι Έμπυροι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Δάφνη Academy Warriors με το τελικό 69-28. Μέχρι το ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως στο 2ο μισό, το ματς ξέφυγε και οι Έμπυροι έκαναν το 1/1 για φέτος.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Νικηφοράκη να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τον Δεμέτη να απαντά με 2 δικά του καλάθια για το 4-3 των Έμπυρων. Εκεί, ο Σπανός με δίποντο θα γράψει το 4-5 της Δάφνης, ενώ ο Βιτωράτος με τρίποντο και οι Μαυρόγιαννης και Μαρτσάκης με δίποντα θα χτίσουν ένα προβάδισμα 6 πόντων για το 11-5 της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Νικηφοράκης ξανά με τρίποντο για το 11-8 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Χρυσικός με όμορφο δίποντο θα μειώσει στον πόντο για το 11-10, ένα σερί 10-3 από τους Έμπυρους με 4 πόντους του Βιτωράτου και από 2 των Τζαβέλλα, Μαυρόγιαννη και Παπάδη θα κάνει το 21-13, για να μειώσει με τρίποντο ο Στουρνάρας για το 21-16 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ένα νέο τρίποντο του Βιτωράτου θα κάνει το 24-16, ο Νικηφοράκης θα απαντήσει με το ίδιο νόμισμα για το 24-19, ενώ το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού θα κλείσουν οι Έμπυροι με 5 πόντους του Μαυρόγιαννη και από 2 των Βιτωράτο, Παπάδη και Δεμέτη για το 35-19 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Χρυσικός με δίποντο θα μειώσει στο 35-21, οι Έμπυροι με τρίποντο του Δεμέτη και δίποντο του Κολοβού θα απαντήσουν για το +19 και το 40-21, με τον Σπανό να βάζει ένα όμορφο δίποντο, μειώνοντας το παιχνίδι στο 40-23. Το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν οι Έμπυροι με βολή του Βιτωράτου, γκολ-φάουλ του Μαυρόγιαννη και από 2 καλάθια των Παπάδη και Δεμέτη για το 48-23 των Έμπυρων στο 3ο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Έμπυροι θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς με 2 δίποντα των Παπάδη και Βιτωράτο για το 52-23, οι Δάφνη Academy Warriors θα μειώσουν με 2/2 βολές του Μανίκα, για να απαντήσουν οι Έμπυροι με 3 απανωτά δίποντα των Μαρτσάκη και Δεμέτη για το 58-25 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Χρυσικός με βολή θα κάνει το 58-26, οι Έμπυροι με 2 δίποντα του Δεμέτη και τρίποντο του Καλτσή θα γράψουν το 65-26, ενώ ο Μανίκας με δύσκολο καλάθι θα διαμορφώσει το 65-28 του ματς. Το παιχνίδι θα σφραγίσουν με 2 δίποντο ο Δεμέτης και ο Μαρτσάκης για το τελικό 69-28.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Κώστας Κολοβός ο οποίος σταμάτησε στους 2 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκλεψε 5 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 15 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Μαυρόγιαννης και Τζαβέλλας, ενώ από τους Δάφνη Academy Warriors ξεχώρισε η προσπάθεια των Στουρνάρα και Σιαμαντά.