10.5%
47.1%
38.6%
23.5%

Το τελευταίο αήττητο του ομίλου της κατάφερε να σπάσει η Yugopiastika, καθώς επικράτησε κόντρα στους Έμπυρους με 50-54 σε μια τρομερή ματσάρα. Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα οι Έμπυροι μπήκαν άσχημα στο ματς, καθώς βρέθηκαν να χάνουν με 2-15, η συνέχεια όμως τους βρήκε πολύ καλύτερους, αλλά η εμπειρία της Yugopiastika δεν επέτρεψε να γίνει η ανατροπή, με αποτέλεσμα η ομάδα του Νίκου Τσίγκα να παίρνει την τρίτη της φετινή νίκη. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Δημητρακόπουλος με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο Ντζιος και Δημητρακόπουλος ξεκίνησαν το ματς με 0-4 για την Yugopiastika, ο Μαρτσάκης μείωσε σε 2-4 για τους Έμπυρους, για να ακολουθήσει ένα 0-11 σερί των Κουμπούλη, Μερζιώτη, Δημητρακόπουλου και Βερύκιου για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο οι παίχτες του Νίκου Τσίγκα έχοντας το προβάδισμα στο σκορ με 2-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Μαυρόγιαννης, Παπάδης και Καρδαμπίκης μείωσαν με 6-0 σερί σε 8-15, ο Δημητρακόπουλος έβαλε καλάθι για το 8-17, 10-17 με βολές του Μαυρόγιαννη, 10-22 με ένα καλάθι του Ντζιου και ένα τρίποντο του Δημητρακόπουλου, 14-22 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Δεμέτη, 14-30 με απάντηση με 0-8 σερί οι Κουμπούλης, Γεωργακόπουλος και Μένος και απάντηση με 7-0 σερί οι Έμπυροι με τους Μαυρόγιαννη και Δεμέτη για το τελικό 21-30 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Κουμπούλης και Πανταζόπουλος έγραψαν το 21-35, ο Κολόμβος με τρίποντο μείωσε σε 24-35, 24-37 από τον Δημητρακόπουλο, 26-37 ο Μαυρόγιαννης, 26-39 με δύο βολές του Κουμπούλη, 34-39 με 8-0 σερί οι Έμπυροι με τους Μαυρόγιαννη, Δεμέτη και Τζαβέλλα και απάντηση με γκολ φάουλ ο Κουμπούλης για τη Yugopiastika για να γράψει το τελικό 34-42 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Δημητρακόπουλος έβαλε καλάθι και φάουλ για το 34-45, οι Παπάδης και Δεμέτης απάντησαν με 5-0 σερί για το 41-45, 41-47 με καλάθι από τον Ντζιο, 48-47 και προβάδισμα οι Έμπυροι με τους Δεμέτη και Μαυρόγιαννη, 48-52 με 0-5 οι Δημητρακόπουλος και Κουμπούλης και καλάθι του Μαυρόγιαννη για το 50-52 με 14″ να μένουν για το τέλος. Στη συνέχεια ο Κουμπούλης πήρε φάουλ με 13″ να μένουν, έβαλε και τις δύο βολές και έγραψε το 50-54, για να ακολουθήσει μια άστοχη επίθετο των Έμπυρων, με αποτέλεσμα οι παίχτες του Νίκου Τσίγκα να φεύγουν με τη νίκη με 50-54.

Για την Yugopiastika, πέρα από τον Δημητρακόπουλο, πολύ καλό ματς έκανε και ο Κουμπούλης με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα. Για τους Έμπυρους ξεχώρισε ο Μαυρόγιαννης με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.