16.7%
26.7%
45.8%
28.6%

Έπειτα από ένα ματς-θρίλερ, οι Έμπυροι κατάφεραν να πάρουν το πρώτο “ροζ” της χρονιάς επικρατώντας με μόλις 2 έναντι των Zero Gravity. Οι τελευταίοι, ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι, ωστόσο οι Έμπυροι δεν άργησαν να επανέλθουν, πέρασαν με 8 μπροστά στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου και όλα έδειχναν πως θα κρατούσαν το προβάδισμα αυτό. Παρόλα αυτά οι Zero φόρτσαραν στα τελευταία δευτερόλεπτα, πέρασαν μπροστά ακόμη και με τρεις, ωστόσο τον τελευταίο λόγο είχαν οι Έμπυροι, οι οποίοι ευστόχησαν σε ένα καλάθι παραπάνω από τους Zero για το τελικό 62-60.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με ένα 0-6 σερί των Zero με τους Μπούρα και Παπαδέα να σκοράρουν για το 0-6, στοπ στο σερί αυτό θα βάλει με μία βολη ο Χρόνης και το 1-6, Μουσούντας για το 1-8, σε 4-8 με τρίποντο θα μειώσει ο Βιτωράτος, 4 απανωτοί πόντοι Μουσούντα για το 4-12, Χρόνης θα μειώσει σε 6-12, 6-14 ο Παπαδέας, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με ένα φοβερό σερί 8-0 των Έμπυρων με Δεμέτη, Μαυρόγιαννη και Χρόνη να ισοφαρίζουν σε 14-όλα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο πρώτος σκόραρε με βολή ο Μαραμπέας για το 14-15, Δεμέτης και Βιτωράτος θα σκοράρουν για το 18-15, σε 18-17 μειώνει και πάλι ο Μαραμπέας, 20-17 ο Χρόνης, Αντωνόπουλος και Παπαδέας για το 20-21, Χρόνης και Μαυρόγιαννης για το 24-21, Παπαδέας για το 24-23, Χρόνης με βολή και 25-23, τρίποντο Αντωνόπουλου και 25-26, Κολοβός ισοφαρίζει σε 26-26, σερί 0-6 των Zero με Αράπογλου, Κωστόπουλο και Μπούρα να σκοράρουν για το 26-32, ενώ το 28-32 του ημιχρόνου θα διαμορφώσει ο Δεμέτης με δίποντο.

Τρίτη περίοδος και 32-32 από τους Βιτωράτο και Χρόνη, 32-34 ο Μουσούντας, 34-34 ο Μαυρόγιαννης, 34-36 από τον Μουσούντα, σε 36-όλα ισοφαρίζει ο Χρόνης, γκολ-φάουλ του Μουσούντα για το 36-39, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με ένα φοβερό 11-0 σερί των Έμπυρων με Δεμέτη, Μαυρόγιαννη, Βιτωράτο και Χρόνη να βάζουν μπροστά την ομάδα τους με 8 (47-39).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο θα σκοράρει πρώτος ο Μπούρας για το 47-41, 49-41 ο Χρόνης, Μπόυρας και Αράπογλου για το 49-46, 51-46 ο Χρόνης ξανά, Αντωνόπουλος και Αράπογλου για το 51-49, 3 βολές Βιτωράτου για το 54-49, σερί 0-8 των Zero σε κρίσιμο σημείο για να περάσουν μπροστά με 54-57, τα καλάθι όμως των Χρόνη και Μαυρόγιαννη θα ξαναβάλουν μπροστά τους Έμπυρους με 58-57, 58-59 ο Αράπογλου, ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Βιτωράτος θα βάλει ένα βαρύνουσας σημασίας τρίποντο για το 61-59, ο Αράπογλου θα ευστοχήσει σε μία βολή για το 61-60, ενώ ο Μαυρόγιαννης θα σκοράρει το τελευταίο καλάθι της αναμέτρησης για το 62-60.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Χρόνης, ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 22 πόντους με 9 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και μία τάπα, φτάνοντας έτσι τους 25 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Χρόνη από τους Έμπυρους ξεχώρισε και ο Μαυρόγιαννης, με τον Βιτωράτο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Zero Gravity σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Παπαδέας και ο Αντωνόπουλος.