18.2%
50.0%
36.1%
14.3%

Φοβερή αναμέτρηση εκτυλίχθηκε εχθές το βράδυ στη Ριζούπολη με τους έbeerους Old School να χαμογελούν στο τέλος του. Ενώ οι Κουβάδες ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, οι έbeerοι μπήκαν σαφώς πιο βελτιωμένοι και πήραν ένα μικρό προβάδισμα του τέλος του 1ου ημιχρόνου. Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε και αυτό με τρόπο αμφίρροπο, ωστόσο η καλύτερη διαχείριση των Έμπυρων στα φάουλ και στις τελευταίες επιθετικές τους αποφάσεις τους έφερε τη νίκη με το τελικό 45-43.

Το παιχνίδι ξεκινά με Χατζηιωακειμίδη για το 2-0, Σακκάς και 2-4, Λευκόκοιλος για το 4-4, Πετρόπουλος με τρίποντο για το 4-7, Σαχτούρης απαντά για το 7-7, Σακκάς και Λαζάρου κάνουν το 7-11, Σαχτούρης και Γκίκας κάνουν το 12-11 με ένα μίνι 5-0 σερί, ενώ το 12-14 θα διαμορφώσει ο Σακκάς με τρίποντο.

Δεύτερο δεκάλεπτο και Α. Γιωτόπουλος, Πετρόπουλος για το 12-17, Λευκόκοιλος και Σαχτούρης βάζουν τους Έμπυρους μπροστά με 18-17, Πετρόπουλος ξανά και 18-19, Σαχτούρης, Λευκόκοιλος για άλλο ένα 6-0 σερί και το 24-19, ο Πετρόπουλος μειώνει στο 24-21, ενώ ο Σαχτούρης διαμορφώνει το 26-21 του ημιχρόνου.

Δεύτερο ημίχρονο και Σακκάς για το 26-26, Λευκόκοιλος και 28-26, Σακκάς, Αρβανιτόπουλος για το 28-31, Χατζηιωακειμίδης μειώνει στο 30-31, Αρβανιτόπουλος με βολή για το 30-32, Λευκόκοιλος ισοφαρίζει σε 32-όλα, Π. Γιωτόπουλος, Σακκάς για το 32-36, ενώ ο Σαχτούρης κάνει με μια βολή το 33-36.

Τελευταία περίοδος και Π. Γιωτόπουλος για το 33-38, Ρηγανάς, Σαχτούρης κάνουν το 41-38 με ένα 8-0 σερί, Αρβανιτόπουλος και 41-40, Χατζηιωακειμίδης με δυο βολές για το 43-40, Σακκάς με ένα λεπτό να απομένει βάζει το τρίποντο για το 43-43, στην συνέχεια οι δυο ομάδες αστοχούν, ο Σαχτούρης και ο Χατζηιωακειμίδης ευστοχούν σε μια βολή έκαστος για το 45-43, ενώ στα τελευταία 26 δεύτερα και με δύο πολύτιμα φάουλ που φύλαγαν για το τέλος οι έbeerοι παρεμπόδισαν τους αντίπαλούς τους από το να βάλουν καλάθι και έτσι το ματς έληξε με το 45-43.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Λευκόκοιλος, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 21 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Χατζηιωακειμίδης και Σαχτούρης, ενώ από τους Kouvades B.C. ξεχώρισαν οι Σακκάς και Λαζάρου.