11.1%
66.7%
41.5%
22.6%

Σε ένα ματς οπου κανείς δεν μπορούσε να ξεφύγει, οι Ακαδημίες Red-Dicolo χρειάστηκαν το τελευταίο σουτ του αγώνα για να πάρουν τη νίκη με 62-61 κόντρα στους Τουβλέικερς. MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Μακρής κάνοντας triple double με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ και 16 ασίστ, ενώ είχε και 4 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο οι Τουβλέικερς ξεκίνησαν πολύ δυνατά, όμως οι Ακαδημίες δεν άργησαν να βρουν τα πατήματα τους και κάλυψαν σε μικρό χρονικό διάστημα το κακό τους ξεκίνημα. Μαρίνος και Αγγουριδάκης ξεκίνησαν με 0-8 το ματς, με τον Αντωνίου να απαντάει με ένα προσωπικό 4-0 και να γράφει το 4-8. Το 4-13 γράφτηκε από Μπαλασκα και Αγγουριδάκη, με τις Ακαδημίες Red-Dicolo να απαντούν με ένα 9-0 σερί με τους Μακρή, Αντωνίου και Ιορδανίδη για το 13-13. Ο Καμινάρης έδωσε και πάλι προβάδισμα στους Τουβλέικερς με τρίποντο για το 13-16, όμως σε εκείνο το σημείο με ένα 4-0 από Αντωνίου και Μακρή οι Red-Dicolo πήραν προβάδισμα με 17-16. Το προβάδισμα αυτό δεν κράτησε για πολύ, αφού οι Μαρίνος και Καμινάρης έκαναν ένα 0-5 ως το τέλος του δεκαλέπτου και έγραψαν το τελικό 17-21.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια, όμως στο τέλος ήρθε ένα ξέσπασμα από τα λιοντάρια των Ακαδημιών που τους έβαλε μπροστά στο σκορ. Ο Γριβας έγραψε το 19-21, ο Μπαλασκας ομως απάντησε για το 19-23. Το ίδιο έγινε και λίγο μετά με τους Ιορδανίδη που μείωσε σε 21-23 και τον Μαρίνο να απαντάει, αλλά με τρίποντο αυτή τη φορά για τους Τουβλέικερς για το 21-26. Σε 23-26 μείωσε και πάλι ο Ιορδανίδης, για να ακολουθήσει ένα 0-4 από Καμινάρη και Αγγουριδάκη για το 23-30. Αντωνίου και Γριβας απάντησαν με ένα δικό τους 4-0 για το 27-30, για να ανεβάσει ο Καμινάρης σε 27-33 και να δώσει ουσιαστικά το έναυσμα για το 10-0 που έτρεξαν οι Ακαδημίες Red-Dicolo με τους Ιορδανίδη, Μακρή και Αντωνίου για το τελικό 37-33 του ημιχρόνου.

Στη τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν εμφανώς πιο κουρασμενες και αυτό το αποδεικνύει και η παραγωγικότητά τους. Σε 37-35 μείωσε ο Αγγουριδάκης, με τον Θιακούλη να ανεβάζει σε 39-35 και τους Τουβλέικερς να μειώνουν ξανά στους 2(39-37). Το 41-37 γράφτηκε από τον Ιορδανίδη, όμως ξανά στους δύο έριξαν τη διαφορά οι Τουβλέικερς με τον Μπαλασκα (41-39). Ξανά καλάθι ο Ιορδανίδης για το +4 (43-39). Σε 43-43 ισοφάρισαν οι Τουβλέικερς με τους Μπαλασκα και Αγγουριδάκη, όμως οι Ακαδημίες έβαλαν τρεις πόντους με τους Γριβα και Θιακούλη για το τελικό 46-43 του δεκαλέπτου.

Στη τελευταία περίοδο οι Ακαδημίες άνοιξαν τη διαφορά, οι Τουβλέικερς όμως βρήκαν λύσεις, πήραν προβάδισμα και όλα κριθηκαν στο τελευταίο σουτ. Ιορδανίδης και Μακρής έγραψαν το 50-43, με τον Μαρίνο να απαντάει για το 50-46. Σε 54-46 ανέβασαν οι Αντωνίου και Θιακούλης, για να απαντησουν οι Καμινάρης και Θεοδωρακόπουλος για το 54-50. Το 56-50 γράφτηκε από τον Μακρή, αλλά ο Θεοδωρακόπουλος μείωσε ξανά σε 56-52. Ο Γριβας ανέβασε σε 60-52 με ένα δικό του 4-0. Πέντε λεπτά έμεναν τους και οι Τουβλέικερς άρχισαν να παίρνουν το θέμα πιο ζεστά. Έκαναν ένα 0-9 και πήραν προβάδισμα με 60-61 1.04 πριν το φινάλε. Μαρίνος, Λειβαδάς και Θεοδωρακόπουλος ήταν οι σκόρερ. Το τέλος όμως έμελλε να είναι δραματικό. Στην επόμενη επίθεση ο Αντωνίου αστοχησε σε ένα τρίποντο και ο Μαρίνος πήρε ριμπάουντ με 31 δευτερόλεπτα να μένουν πλέον. Οι Τουβλέικερς έκαναν μεγάλη επίθεση, ο Θεοδωρακόπουλος πήρε το σουτ και αστοχησε ενώ έμεναν 7 δευτερόλεπτα για τους Red-Dicolo. Ο Μακρής πήρε ριμπάουντ, έτρεξε όλο το γήπεδο και έδωσε στον Αντωνίου ο οποίος σημείωσε το τελικό 62-61 με ένα δέκατο να μένει στον χρόνο. Οι Τουβλέικερς δεν πρόλαβαν τίποτα και έτσι το ματς χάθηκε.

Πέρα από τον Μακρή, εξαιρετικοί ήταν και οι Ιορδανίδης, Αντωνίου. Για τους Τουβλέικερς ματσαρα έκαναν οι Καμινάρης και Μαρίνος.