11.1%
70.8%
38.6%
17.2%

Οι B.C. Abla δείχνοντας πάθος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έκαναν το μπαμ και κέρδισαν τις Ακαδημίες Red-Dicolo με 58-64 . MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Μπελεχάκης οποίος έκανε double-double με πόντους και ριμπάουντ (23-11) ενώ είχε και μία ασίστ.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες δεν μπήκαν και τόσο καλά αλλά ο αθόρυβος Μπελεχάκης τους έδωσε ένα μικρό προβάδισμα. Το 0-2 γράφτηκε από τον Μπελεχάκη, αλλά ο Ιορδανίδης έκανε ένα 4-0 και έβαλε μπροστά τις Ακαδημίες με 4-2. Ενα 0-7 από Μπελεχάκη και Μακρή για το 4-9. Ο Γρίβας μείωσε σε 6-9 και ο Ορνεράκης απάντησε κάνοντας το 6-11. Ο Βασίλης Χαχάμης έβαλε μια βολή για το 7-11 και ο Μπελεχάκης έγραψε το τελικό 7-13 της περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ήταν μισή μισή. Στο πρώτο κομμάτι πήγαν καλά οι Red-Dicolo αλλά προς το τέλος του ημιχρόνου κάπου το έχασαν και οι Abla πήραν μια μικρή διαφορά που τους έδωσε ψυχολογια. Το 7-16 έγινε από τον Οικονομίδη και ακολούθησε ένα 9-0 από τους Χαχάμη Βασίλη, Τριανταφυλλου, Αντωνίου και Χαχάμη Ανδρέα για το 16-16. Μάρκες και Οικονομίδης έβαλαν από ένα καλάθι για το 16-20, ο Αντρέας έβαλε μια βολή (17-20) και ο Οικονομίδης απάντησε ξανά με καλάθι για το 17-22. Ξανά ο Αντρέας Χαχάμης για το 19-22 και ακολούθησε ένα 0-6 από τους Γαδ και Μπελεχάκη για το 19-28. Ο Μακρής μείωσε σε 22-28 με γκολ φάουλ και ο Μπελεχάκης έγραψε το τελικό 22-30 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ανήκε στις Ακαδημίες Red-Dicolo. Ακολούθησαν ακριβώς τις οδηγίες του Νίκου Μακρή και κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο και να ξεκινήσουν ουσιαστικά το ματς από την αρχή. Ο Μακρής έκανε το 22-33, με τους Ζώη και Ιορδανίδη να απαντούν για το 25-33. Δύο βολές του Μακρή για το 25-35 για να ακολουθήσει ένα 4-0 από Ιορδανίδη και Ζώη (29-35). Με τον ίδιο τρόπο απάντησαν και οι Ρενιέρης και Οικονομίδης για να πάει ξανά στους 10 η διαφορά (29-39). Σε εκείνο το σημείο τα λιοντάρια ξύπνησαν και έκαναν ένα 9-0 με τους Μακρή, Ανδρέα Χαχάμη, Ζώη και Αντωνίου για το τελικό 38-39 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ένταση είχε χτυπήσει κόκκινο. Το παιχνίδι πήγαινε καλάθι-καλάθι και κρίθηκε στις βολές του τελευταίου λεπτού. Ο Βασίλης Χαχάμης έγραψε το 40-39, ο Μακρής ισοφάρισε σε 40-40 και ακολούθησε ένα 4-0 από τους αδερφούς Χαχάμη για το 44-40. Μπελεχάκης, Κατσάτσος και Μακρής απάντησαν με ένα 0-7 για τους Abla και μπήκαν μπροστά με 44-47. Χαχάμης και Ιορδανίδης έδωσαν ξανά προβάδισμα με 48-47 στις Ακαδημίες, όμως ο Μακρής ισοφάρισε και ο Ορνερακης έδωσε προβάδισμα κάνοντας το 48-50. Μια βολή από τον Βασίλη για το 49-50 και μεγάλο τρίποντο από τον Μάκρη για το 49-53. Σε 51-53 μείωσε ο Αντρέας Χαχάμης και ακολούθησε ένα καλάθι από τον Οικονομιδη για το 51-55 και μια βολή από τεχνική ποινή για το 51-56 από τον Μάκρη με 57″ να μένουν. Στην επόμενη επίθεση κέρδισε βολές ο Ζώης και έκανε το 52-56 με 52″ να μένουν. Γρήγορο φάουλ από τις Ακαδημίες και 2/2 βολές ο Μπελεχάκης για το 52-58. Στην επόμενη επίθεση ο Αντωνίου πήρε ένα τρίποντο αστοχησε, αλλά ο Ροδοκανάκης πήρε επιθετικό ριμπάουντ και έγραψε το 54-58. Ξανά φάουλ στον Μπελεχάκης οι Ακαδημίες και ξανά 2/2 αυτός για το 54-60. Με μισό λεπτό να μένει ο Μακρής γράφει τι 56-60. Στην επόμενη επίθεση υπάρχει διεκδίκηση μπάλας και ένταση μεταξύ Ροδοκανάκη και Ρενιερη. Το βελάκι δείχνει Ακαδημίες. Ο Μακρής θα βάλει άλλο ένα μεγάλο καλάθι με 19″ να μένουν και θα γράψει το 58-60. Ο Μπελεχάκης πήρε ξανά μπάλα και φάουλ και συνέχισε το βιολί του γράφοντας το 58-62 με 17″ να μένουν. Ο Νίκος Μακρής έκανε κακή πάσα στην επόμενη επίθεση, ο Μπελεχάκης έκλεψε έδωσε στον Ηλία Μάκρη ο οποίος έχασε το καλάθι στον αιφνιδιασμο αλλά ήρθε ο Οικονομιδης και έγραψε το τελικό 58-64 του αγώνα.

Πέρα από τον Μπελεχάκη, εξαιρετική εμφάνιση έκαναν και οι Μακρής και Οικονομίδης. Για τις Ακαδημίες Red-Dicolo ξεχώρισε ο Μακρής αν και έπαιξε ελάχιστα και επίσης καλοί ήταν οι Ιορδανίδης και τα αδέρφια Χαχάμη.