21.4%
28.6%
43.1%
19.2%

Η Νίκαια έκανε το μπαμ κερδίζοντας τους περσινούς πρωταθλητές Ακαδημίες Red-Dicolo με 64-51. MVP του αγώνα ήταν ο Βλάσης Σιμιντζής ο οποίος  ειχε 28 πόντους ,7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Το παιχνίδι άρχισε αρκετά καλά και για τις δύο ομάδες, οι οποίες έβρισκαν σκορ σχετικά εύκολα. Ο Ροδοκανάκης ήταν αυτός που έσπασε ρόδι στο ματς κάνοντας το 0-2. Η απάντηση ήρθε από τον εξαιρετικό Μάνο στη πρώτη περίοδο, ο οποίος έβαλε 3 πόντους και έδωσε προβάδισμα στη Νίκαια. Ο Ροδοκανάκης βάζοντας ακόμη ένα καλάθι έκανε το 3-4 και έσωσε και πάλι προβάδισμα στις Ακαδημίες. Μέχρι το 7-6 οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι, σε εκείνο το σημείο όμως ο Βλάσης Σιμιντζής και ο Μάνος έδωσαν αέρα με προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα τους (11-6). Ο Κατσιάπης μείωσε σε 11-8, αλλά ο Βλάσης Σιμιντζής με ένα τρίποντο ακόμα έκανε το 14-8. Ο Κατσιάπης σκόραρε και πάλι για το 14-10 και ο Κοτσοβόλης έβαλε ακόμα δύο για να στείλει ξανά στους 6 τη διαφορά (16-10). Ο Καρκανιάς βάζοντας ένα δίποντο και ο Θειακούλης με μια βολή έκαναν το 16-13. Ο Βλάσης όμως ανέβασε και πάλι τη διαφορά στις δύο κατοχες κάνοντας το 18-13. Ο Μαφίδης μείωσε σε 18-15. Το τελικό 22-15 της περιόδου το έγραψε ο Κοτσοβόλης με 4 συνεχόμενους δικούς του πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο η Νίκαια έπεσε αρκετά στο σκοραρισμα της, από την άλλη οι περσινοί πρωταθλητές συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς. Ο Θειακούλης,με τον Κλαλιώτη ξεκίνησαν με ένα 0-6 την περίοδο μειώνοντας σε 22-21. Ο Κοτσοβόλης όμως δεν επέτρεψε στις Ακαδημίες να πάρουν προβάδισμα κάνοντας το 24-21. Ο Μαφίδης με ένα τρίποντο ισοφάρισε σε 24-24 και μέχρι το 28-28 πήγαιναν πόντο πόντο οι ομάδες. Σε εκείνο το σημείο ο Μαφίδης βάζοντας ένα ακόμη τρίποντο έβαλε μπροστά τις Ακαδημίες με 28-31. Όμως με ένα 4-0 στο τέλος του ημιχρόνου οι Νικαιωτες πήραν και πάλι προβάδισμα με 32-31.

Στην τρίτη περίοδο τα πράγματα ήταν αρκετά ισορροπημένα. Ο Βλάσης Σιμιντζής σημείωσε άλλο ένα τρίποντο και έκανε το 35-31, όμως ο Κλαλιώτης απάντησε για το 35-34. Ο Βλάσης λίγο μετά έβαλε μια βολή για το 36-34 για να έρθει ο Μαφίδης, που ήταν η σημαντικότερη απειλή στο ματς για τη Νίκαια, και να ισοφαρισει σε 36-36. Ξανά ο Βλάσης Σιμιντζής έβαλε τρίποντο για το 39-36. Το 39-38 έκανε λίγο αργότερα ο Μαφίδης αλλά ο Κοτσοβόλης ανέβασε και πάλι στους τρεις τη διαφορά κάνοντας το 41-38. Ο Θειακούλης μείωσε και πάλι στον πόντο (41-40) αλλά ο Κοτσοβόλης είχε και πάλι λύση κάνοντας το 43-40. Οι Ακαδημίες όμως κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα πριν το τέλος της περιόδου κάνοντας το 43-44 με τους Ροδοκανάκη και Μαφίδη.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο υπήρξαν αρκετά προβλήματα για τις Ακαδημίες. Οι περσινοί πρωταθλητές είχαν ήδη χάσει τον Κατσιάπη στη διάρκεια τους αγώνα και τρία λεπτά πριν τελειώσει έχασαν και τον Θειακούλη με αποτέλεσμα να παίξουν τα τελευταία λεπτά του ματς 4 εναντίον 5. Ο Σιμιντζής έδωσε προβάδισμα με 46-44 βάζοντας ένα τρίποντο στην αρχή της περιόδου και ο Μαφίδης λίγο αργότερα ισοφάρισε σε 46-46. Ένα 9-0 λίγο αργότερα σκότωσε τις Ακαδημίες, δίνοντας προβάδισμα στη Νίκαια με 55-46. Δράστες αυτού του σερί ήταν ο Κοτσοβόλης και ο Βλάσης Σιμιντζής, ο οποίος έκανε καταπληκτική εμφάνιση. Ο Μαφίδης έκανε τα πάντα για να μη χάσουν οι Ακαδημίες. Μείωσε σχετικά γρήγορα σε 55-50 όμως ο Σιμιντζής αρνουταν να τους ξαναβάλει στο παιχνίδι σκοραροντας και πάλι για το 57-50. Ο Μαφίδης μείωσε ξανά σε 57-52. Ήταν ώρα του Μάνου να δώσει αέρα 7 πόντων στη Νίκαια κάνοντας το 59-52. Το τελικό 61-54 γράφτηκε από ένα καλάθι του Μαφίδη και ένα του Μάνου.

Πέρα από τον Βλάση Σιμιντζή, σημαντική συνεισφορά στη νίκη είχαν και οι Κοτσοβόλης και Μάνος. Για τις Ακαδημίες Red-Dicolo ο Μαφίδης και ο Θειακούλης έκαναν πολύ καλό παιχνίδι.