25.0%
66.7%
50.0%
29.2%

Σε ένα άκρως απολαυστικό παιχνίδι, οι Hema κατάφεραν να πάρουν την 1η νίκη στη σειρά απέναντι στους Αλεπουδιάρηδες με το τελικό 78-81 και έκαναν το 1-0 στη σειρά. Από το ξεκίνημα, οι Αλεπουδιάρηδες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια του, όμως ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά από τους Hema με αποκορύφωμα την τρίποντο βόμβα του Μπιρζαμάνη, έβαλε μπροστά στο πιο κατάλληλο σημείο την ομάδα του για να πάρει τη νίκη και να βρίσκεται ένα βήμα μακριά από την πρόκριση.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μπιρζαμάνη να ανοίγει το σκορ με δίποντο για το αρχικό 0-2 και τους Αλεπουδιάρηδες να μπαίνουν πολύ δυναμικά στο ματς με ένα σερί 15-2, έπειτα από 8 πόντους του Λαμπρόπουλου, 5 του Καπέκα και 2 του Παπαγιαννόπουλου για το 15-4 του ματς. Εκεί, ο Δευτεραίος με δίποντο μείωσε στο 15-6, ο Καλός απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 17-6, ενώ ο Τσίπρας με καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα, θα μειώσει ξανά στους 9 και το 17-8 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, οι Αλεπουδιάρηδες με ένα γρήγορο 7-2 έπειτα από τρίποντο του Καπέκα και 2 δίποντα των Λαμπρόπουλο και Παπαγιαννόπουλο, θα κάνουν το 24-10, ο Δευτεραίος με νέο δίποντο θα μειώσει στο 24-12, ενώ ο Καπέκας, με ακόμα ένα τρίποντο θα γράψει το 27-12 των Αλεπουδιάρηδων. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με δίποντο ο Τίπρας, με το σκορ να γράφει 27-14 στην πρώτη περίοδο των 2 ομάδων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μπιρζαμάνης με βολή θα μειώσει ακόμα περισσότερο για το 27-15, ο Καπέκας με τρίποντο θα γράψει το 30-15, ενώ ένα σερί 4-11 από τους Hema, έπειτα από 7 πόντους του Δευτεραίου και από 2 των Τσίπρα και Κατσαμπάνη για το 34-26, ενώ η απάντηση δεν άργησε από τους Αλεπουδιάρηδες, οι οποίοι με δικό τους σερί 8-2, άνοιξαν εκ νέου τη διαφορά στους 14 και το 42-28 του ματς. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο από τον Δευτεραίο μειώσει στο 42-31, ο Καλός απάντησε με δίποντο για το 44-31, ενώ ο Κατσαμπάνης με νέο καλάθι, ροκάνισε τη διαφορά στους 11 πόντους για το 44-33 του ματς. Εκεί, ο Πασχάλη με βολή και ο Παπαγιαννόπουλος με δίποντο διαμόρφωσαν το 47-33 για τους Αλεπουδιάρηδες, οι Hema μείωσαν με 2 δίποντα των Τσίπρα και Μπιρζαμάνη στο 47-37, ενώ ο Λαμπρόπουλος, με νέο τρίποντο, έκανε το 50-37 του παιχνιδιού. Το πρώτο ημίχρονο, έκλεισε με δίποντο ο Παύλος Δευτεραίος, με το σκορ να πηγαίνει στο 50-39 στην ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Λαμπρόπουλος με δίποντο έκανε το 52-39, ο Μπιρζαμάνης απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 52-41, ενώ ο Καπέκας με νέο δίποντο θα διαμορφώσει το 54-41 για τους Αλεπουδιάρηδες. Εκεί, ο Τσίπρας με καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα θα μειώσει στους 11 πόντους για το 54-43, ο Πασχάλη με δίποντο αιφνιδιασμού θα απαντήσει για το 56-43, ενώ ο Μπιρζαμάνης με νέο δικό του καλάθι θα επαναφέρει το ματς στους 11 και το 56-45. Στη συνέχεια, ο Καπέκας θα ευστοχήσει σε δίποντο για την ομάδα του, κάνοντας το 58-45, όμως οι Hema θα τρέξουν ένα πολύ καλό σερί 2-9, έπειτα από 5 πόντους του Κατσαμπάνη και από 2 των Τσίπρα και Μπιρζαμάνη για να ροκανίσουν τη διαφορά στους 6 με το σκορ να γράφει 60-54, οι Αλεπουδιάρηδες θα βρουν ξανά τα πατήματά τους όμως και με τρίποντο του Καπέκα και δίποντο του Λαμπρόπουλου θα κάνουν το 65-54, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με τρίποντο κορυφής ο Δευτεραίος, ο οποίος με αυτό το καλάθι, μείωσε τη διαφορά στους 8 για το 65-57 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Hema με 2 καλάθια των Μπιρζαμάνη και Δευτεραίο θα μειώσουν ακόμα περισσότερο για το 65-61, ο Λαμπρόπουλος μετά από κλέψιμο θα απαντήσει με εύκολο δίποντο για το 67-61, ενώ οι Hema, θα καταφέρουν να μειώσουν στον πόντο με τρίποντο του Παπαγεωργίου και δίποντο του Τσίπρα για το 67-66, όμως ο Καπέκας με τρίποντο και ο Λαμπρόπουλος με 2/2 βολές θα ανοίξουν τη διαφορά στους 6 για το 72-66 του ματς. Με ένα πολύ καλό σερί των Hema (2-8), η ομάδα τους θα πάρει τα ηνία του παιχνιδιού με το σκορ να πηγαίνει στο 76-78, έπειτα από 5 πόντους του Τσίπρα και τρίποντο του Παπαγεωργίου, ενώ με 1:28 να απομένει για το φινάλε, οι Αλεπουδιάρηδες θα ισοφαρίσουν με δίποντο του Λαμπρόπουλου για το 78-78 του ματς. Στο τελευταίο λεπτό, ο Μπιρζαμάνης με ένα τρομερο τρίποντο έκανε το 78-81 για τους Hema, με τους Αλεπουδιάρηδες να μην βρίσκουν σκορ και έτσι να κάνουν την πρώτη τους ήττα για φέτος. Πλέον, θα χρειαστούν οπωσδήποτε τη νίκη στο 2ο ματς της σειράς για να διεκδικήσουν την πρόκριση στην 3η αναμέτρηση.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Παύλος Δευτεραίος ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 12 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ, για να συγκεντρώσει 26 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Μπιρζαμάνης και Τσίπρας, ενώ από τους Αλεπουδιάρηδες ξεχώρισε η προσπάθεια των Λαμπρόπουλο και Καπέκα.