23.1%
0.0%
34.0%
25.8%

Πέρα από ντέρμπι στα χαρτιά, τρομερό ντέρμπι ήταν και στον αγωνιστικό χώρο το παιχνίδι των Αλεπουδιάρηδων με τους S.O.S., καθώς από το ξεκίνημα του ματς οι δύο ομάδες έπαιζαν κυνηγητό στο σκορ και έβγαλαν πολύ πάθος και ένταση. Τη νίκη και τη διατήρηση του αήττητου σερί κατάφερε να κρατήσει η ομάδα των αλεπούδων, καθώς στις τελευταίες λεπτομέρειες έμεινε πιο ψύχραιμη και πήρε το ροζ φύλλο με 60-58. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Λαμπρόπουλος με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Αλεπουδιάρηδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι με ένα 7-0 σερί των Πασχάλη και Λαμπρόπουλου, ο Θωμάς Παπαδόπουλος μείωσε σε 7-2 για τους S.O.S., 10-2 με τρίποντο του Πασχάλη, 10-6 με ένα καλάθι του Γκούμα και ένα του Θωμά Παπαδόπουλου, 13-6 με τρίποντο του Καπέκα, 13-8 ξανά με καλάθι του Γκούμα, 15-8 με απάντηση του Καλού, 15-14 με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ζωιτσούδη, 16-14 με μια βολή του Παπαγιαννόπουλου και 0-8 σερί απάντηση οι Ζωιτσούδης και Δονάτος Παπαδόπουλος για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τους S.O.S. να είναι μπροστά με 16-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Λαμπρόπουλος και Καλός έτρεξαν ένα γρήγορο 6-0 σερί και ισοφάρισαν σε 22-22, ο Δονάτος Παπαδόπουλος έβαλε καλάθι για το 22-24, 24-24 με βολές του Λαμπρόπουλου, 24-26 ο Θωμάς Παπαδόπουλος, 27-26 με τρίποντο του Καπέκα, 27-30 με ένα καλάθι του Καραγεώργου και ένα του Ζωιτσούδη, 31-30 με τον ίδιο τρόπο οι Λαμπρόπουλος και Καπέκας, 31-32 ο Θωμάς Παπαδόπουλος και νέο καλάθι του Λαμπρόπουλου για να κλείσουμε το πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι με τους Αλεπουδιάρηδες να είναι μπροστά με 33-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κωνσταντινίδης με τρίποντο έγραψε το 33-35, ο Πασχάλη απάντησε με δύο βολές και ισοφάρισε σε 35-35, 35-42 με 0-7 με ένα καλάθι του Ζωιτσούδη και 5 συνεχόμενους πόντους του Λεπίτκα, 38-42 από τον Καπέκα, 38-45 με νέο τρίποντο του Ζωιτσούδη, 41-45 με τρίποντη απάντηση του Λαμπρόπουλου, 41-47 ο Κωνσταντινίδης και μια βολή από τον Καπέκα για το τελικό 42-47 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Πασχάλη μείωσε σε 44-47, ο Ζωιτσούδης απάντησε για το 44-49, 52-49 με 8-0 σερί οι Λαμπρόπουλος και Καλός, 52-56 με απάντηση με 0-7 σερί από τους Ζωιτσούδη, Κωνσταντινίδη και Δονάτο Παπαδόπουλο, 60-56 με νέο 8-0 σερί οι Παπαγιαννόπουλος και Λαμπρόπουλος και καλάθι από τον Δονάτο Παπαδόπουλο για το τελικό 60-58 του παιχνιδιού.

Για τους Αλεπουδιάρηδες, πέρα από τον Λαμπρόπουλο, πολύ καλό ματς έκανε και ο Καπέκας με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα. Για τους S.O.S. ξεχώρισε ο Ζωιτσούδης με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.