24.0%
62.5%
41.2%
14.7%

Ο Άρειος Πάγκος, παρόλο που είχε κατέβει με μόλις 5 άτομα, έβγαλε περισσότερη ενέργεια από τα Σφυριά και έφυγε νικητής με 60-48. MVP του αγώνα ήταν ο Αντίνοος Αθανασόπουλος με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Από το πρώτο δεκάλεπτο ο Άρειος Πάγκος έδειξε να έχει διαβάσει καλά τον αντίπαλο, πήγε το ματς στην ταχύτητα και πήρε προβάδισμα. Αθανασόπουλος και Αργύρης έγραψαν το 4-0, 4-3 από τον Πέτροβα, απάντηση του Μαυρόπουλου για το 7-3, 7-5 από τον Γεωργιάδη, 6-0 σερί από Αθανασόπουλο και Αντωνιάδη για το 13-5 και 13-7 από τον Γεωργιάδη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο το σκορ πήγε πιο ψηλά και από τους δύο, με τον Άρειο Πάγκο όμως να μένει σταθερά μπροστά. Ο Μπακόλας έγραψε το 13-9, 16-9 από τον Καλλιώρα, 16-13 από τους Μπακόλα και Γεωργιάδη, 19-13 από τον Μαυρόπουλο, 19-16 ο Γεωργιάδης, 21-16 από τον Αθανασόπουλο, 21-20 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Μπακόλα και 25-20 από τους Καλλιώρα και Αργύρη. Δύο καλάθια του Τσίτου για το 25-24 και απάντηση με 6-0 οι Αργύρης και Αντωνιάδης για το τελικό 31-24 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα Σφυριά μπήκαν πολύ δυνατά, πήραν προβάδισμα, όμως για πολύ λίγο αφού στη συνέχεια ο Μαυρόπουλος και η παρέα του πάτησαν ξανά γκάζι. Ο Πέτροβας μείωσε σε 31-27 με 3 βολές, ο Μαυρόπουλος έβαλε μια για το 32-27, 32-34 με ένα 0-7 των Τσούκα και Τσίτο και 39-34 με ένα γρήγορο 7-0 από τους Αθανασόπουλο και Αργύρη. Καλάθι του Μπακόλα για το 39-36 και 44-36 από τους Αθανασόπουλο και Καλλιώρα για να κλείσουμε δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο τα Σφυριά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ξανά τον Άρειο Πάγκο, έτσι η νίκη πήγε χωρίς άγχος στους δεύτερους. Ο Αθανασόπουλος έγραψε το 46-36, 46-38 από τον Σιαμαντά, 51-38 με πέντε πόντους του Μαυρόπουλου, 51-41 από τον Τσούκα, Καλλιώρας και Μαυρόπουλος για το 56-41, 56-44 με τρίποντο ο Σιαμαντάς και 58-44 από τον Αθανασόπουλο. Δύο βολές του Μπακόλα για το 58-46, 60-46 με μια βολή του Μαυρόπουλου και μια του Αθανασόπουλου και 60-48 από τον Πέτροβα, σκορ με το οποίο έληξε το ματς.

Για τον Άρειο Πάγκο, πέρα από τον Αθανασόπουλο, καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Μαυρόπουλος και Καλλιώρας. Για τα Σφυριά ξεχώρισαν οι Μπακόλας και Πέτροβας.