22.2%
50.0%
45.7%
9.1%

Ο Άρειος Πάγκος κέρδισε με 54-64 τους Desperado για να τους σπάσει το αήττητο, σταματώντας το στις 12 νίκες. Ο Άρειος Πάγκος πίεσε ασφυκτικά στην περιφέρεια, έκανε 21 κλεψίματα, ανάγκασε τους Desperado σε 34 λάθη και πήρε το ροζ φύλλο. Μεγάλο ματς από τον Σαμοΐλη, πολύ καλοί Αργύρης και Μαριόλης για τους νικητές, με τους Desperado να μην μπορούν να ξεπεράσουν την απουσία του Σεφέρη στο ματς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο του Μαυρόπουλου Κ., για να φέρουν ο Αργύρης με τον Μαριόλη το ματς στο 1-7. Ο Μαρκουλής απάντησε, με τον Σαμοΐλη να σκοράρει ως το 5-13, για να έρθει ο Μαυρόπουλος Κ. με νέο τρίποντο για το 5-16. Ο Καραλής Α. σκόραρε από τις βολές, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Μαριόλη στο 7-18. Στη 2η περίοδο ο Πουσπουρίκας σκόραρε για το 9-18, με τον Αργύρη να απαντά για το 9-20. Ένα 8-0 σερί από τους Desperado με τον Σαλιμένο, τον Καραλή Α. και τον Κρητικό έφερε το ματς στο 17-20. Ο Σαμοΐλης απάντησε, αλλά ο Σαλιμένος με τον Καραλή μείωσαν σε 21-22. Ξανά καλάθι από τον Σαμοΐλη για το 21-24, με τον Καραλή και τον Κρητικό να φέρνουν μπροστά για πρώτη φορά τους Desperado στο 25-24. Ο Σαμοΐλης με τον Αντωνιάδη απάντησαν για το 25-28, ο Καραλής Α. μείωσε με το ημίχρονο να κλείνει με τρίποντο του Μαυρόπουλου Κ. για το 27-31.

Στην επανάληψη ο Κρητικός μείωσε σε 29-31, με τον Σαμοΐλη να γράφει τρίποντο. Ο Πουσπουρίκας με τον Κρητικό έτρεξαν ένα 6-0 για το 35-34 και το 2ο προσπέρασμα στο ματς για τους Desperado, που έμελλε όμως να είναι και το τελευταίο. Ο Πούλιος απάντησε, ο Σαμοΐλης έγραψε κι άλλο τρίποντο, 35-41 για τον Άρειο Πάγκο. Ο Σαλιμένος μείωσε σε 37-41, με τον Αργύρη και τον Σαμοΐλη να κλείνουν την περίοδο στο 37-45.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πουσπουρίκας μείωσε σε 39-45, με τον Μαυρόπουλο Π. να απαντά από επιθετικό ριμπάουντ. Ξανά στους 6 με τον Σαλιμένο και πάλι με τον Κρητικό, 43-49, για να γράψει καλάθι και φάουλ ο Μαυρόπουλος Π. για το 43-52. Ο Κρητικός με τον Σαλιμένο έφεραν το ματς στο 47-52, με τις δύο ομάδες να κολλάνε περίπου 2 λεπτά εκεί. Ο Σαμοΐλης έγραψε το 47-54 και δύο κλεψίματα από τον Αργύρη και τον Μαριόλη έφεραν το ματς στο 47-58 με καλάθια του Μαυρόπουλου Κ.. Ο Εμμανουηλίδης μείωσε σε 50-58 με 1:20 για το φινάλε, με τον Αργύρη όμως να απαντά κι αυτός με τρίποντο, 50-61. Ο Σαλιμένος με τον Εμμανουηλίδη σκόραραν για το 54-62, με τον Μαυρόπουλο Κ. και τον Αργύρη να γράφουν βολές στο τέλος για το 54-64.

Για τους νικητές ο Σαμοΐλης είχε 22 πόντους και 7 ριμπάουντ με 10/18 σουτ, ο Αργύρης 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 κλεψίματα, ο Μαριόλης 7 πόντους, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα. Για τους Desperado ο Καραλής Α. είχε 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ο Σαλιμένος 12 πόντους, ο Κρητικός 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Πουσπουρίκας 10 πόντους και 13 ριμπάουντ.