29.0%
33.3%
28.1%
8.3%

Μόνο για ένα δεκάλεπτο οι Underdogz κατάφεραν να κοντράρουν τον Άρειο Πάγκο, στη συνέχεια ο Μαυρόπουλος και η παρέα του πάτησαν γκάζι και κέρδισαν άνετα με 73-40. MVP του αγώνα ήταν ο Αλέξανδρος Αργύρης με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Underdogz μπήκαν ζεστά στο ματς, εκμεταλλευτηκαν το μουδιασμένο ξεκίνημα των παικτών του Αρείου Πάγκου και πήραν προβάδισμα, όμως στη συνέχεια δεν κατάφεραν να το κρατήσουν. Ο Αργύρης ξεκίνησε το ματς με τρίποντο για το 3-0, οι Underdogz απάντησαν με 0-9 από τους Καραχάλιο και Αρμάγο για το 3-9 και καλάθι του Αθανασόπουλου για το 5-9. Ξανά καλάθι του Καραχάλιου για το 5-11, 8-11 από τον Αργύρη, απάντηση από τον Καραχάλιο για το 8-14 και από ένα καλάθι οι Αθανασόπουλος και Μαυρόπουλος για το 12-14. Ο Κεφαλάς έγραψε το 12-16, για να έρθει απάντηση από τους Αργύρη, Μαυρόπουλο και Καλλιώρα με ένα 7-0 σερί για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με τον Άρειο Πάγκο να είναι μπροστά με 19-16.

Στην δεύτερη περίοδο ο Άρειος Πάγκος πάτησε γκάζι και ξέχασε να το αφήσει, ενώ έπαιξε και εξαιρετική άμυνα. Καλλιώρας, Τσιλιμέκης, Αργύρης, Μαυρόπουλος, Σαμοΐλης και Αθανασόπουλος συνέχισαν το 7-0 που άφησαν από το προηγούμενο δεκάλεπτο βάζοντας 17 ακόμη πόντους για να το φτάσουν στο 24-0 και το 36-16. Το τελικό 36-18 του ημιχρόνου το έγραψαν οι Underdogz με τον Κεφαλά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρειος Πάγκος συνέχισε να παίζει στους ίδιους ρυθμούς, τους οποίους δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν οι Underdogz, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίγει κι άλλο. Αργύρης και Καλλιώρας έβαλαν πέντε πόντους για το 41-18, 41-20 από τον Κεφαλά και 49-20 με ένα 8-0 των Καλλιώρα, Σαμοΐλη και Μαυρόπουλο. Καλάθι του Καραχάλιου για το 49-22, 52-22 από τον Μαυρόπουλο, 52-24 από τον Κεφαλά και 56-24 με τους Μαυρόπουλο και Σαμοΐλη να βάζουν από ένα καλάθι. Το τελικό 58-26 της περιόδου το έγραψαν οι Καραχάλιος και Αργύρης.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρειος Πάγκος κατέβασε ταχύτητα, έπαιξε τόσο όσο έπρεπε για να κρατήσει την διαφορά που είχε ήδη χτίσει και πήρε τη νίκη χωρίς να έχει μπλεξίματα. Ο Αρμάγος έβαλε καλάθι για το 58-28, ο Σαμοΐλης απάντησε, οι Καραχάλιος και Στεβόλαιμος έγραψαν το 60-32 και 62-32 από τον Αθανασόπουλο. Στη συνέχεια καλάθι καλάθι πήγαν οι δύο ομάδες ως το 66-40, για να ακολουθήσει ένα τελευταίο 7-0 των Μαυρόπουλο, Αθανασόπουλο και Σαμοΐλη για το τελικό 73-40.

Για τον Άρειο Πάγκο, πέρα από τον Αργύρη, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Μαυρόπουλος, Καλλιώρας και Σαμοΐλης. Για τους Underdogz ξεχώρισαν οι Κεφαλάς, Αρμάγος και Καραχάλιος.