26.8%
55.6%
22.5%
11.1%

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου δέχτηκαν μόλις τρεις πόντους, οι Ασβοί κέρδισαν τους Γ.Α.Σ.Τ. με το άνετο 37-59. MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Κουτσουρής με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς ήταν πολύ ισορροπημένο, με τους Ασβους να δείχνουν από νωρίς ότι βασίζονται στα τρίποντα τους και τους Γ.Α.Σ.Τ. να δείχνουν ότι θέλουν να εκμεταλλευτουν τη δύναμη των ψηλων τους. Ο Αναστασίνης άνοιξε το σκορ κάνοντας το 3-0, για να ακολουθήσει ένα 0-8 από τον Κουτσουρή και τον Λαμπράκη για το 3-8. Τρίποντη απάντηση από τον Μουζουράκη για το 6-8, 6-11 από τον Κουτσουρή και 9-11 από τους ΓΑΣΤ με ένα καλάθι του Αδαμαντίδη και μια βολή του Διαμαντόπουλου. Ξανά καλάθι του Λαμπράκη για το 9-13 και δύο συνεχόμενα του Αδαμαντίδη για το τελικό 13-13 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ασβοί βρήκαν κάπως καλύτερα τα μαρκαρισματα τους, δυσκόλεψαν πολύ τους Γ.Α.Σ.Τ. στο να σκοράρουν και πήραν ένα προβάδισμα ψυχολογίας για να μπουν με διάθεση στα αποδυτήρια. Τρεις πόντοι του Κουτσουρή για το 13-16, 17-16 με ένα 4-0 δια χειρός Διαμαντόπουλου και 17-21 από τους Κουτσουρή, Κατσιγιάννη και Γάκη. Καλάθι του Βουλά για το 19-21, για να έρθει ένα τρίποντο του Ζαφειράκη και ένα του Μακρυδάκη για το 19-27. Το τελικό 21-27 του ημιχρόνου το έγραψε ο Χαλδαίος.

Στην τρίτη περίοδο οι Ασβοί συνέχισαν να έχουν ένα μικρό προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια, αλλά οι ΓΑΣΤ είχαν τρόπους για να μην μείνουν πολύ πίσω στο σκορ. Ο Αδαμαντίδης μείωσε σε 22-27, για να έρθουν άλλα δύο τρίποντα για τους Ασβούς με δράστες τους Μακρυδάκη και Κουτσουρή για το 22-33. Καμαριωτάκης, Μίλσης και Χαλδαίος έκαναν ένα 8-0 για το 30-33. Ο Καραγιώργος ξεκολλησε στο σκορ τους Ασβούς με μια βολή και ακολούθησε ένα καλάθι του Κατσιγιάννη για το 30-36. Αδαμαντίδης και Χαλδαίος μείωσαν σε 34-36, για να γραφτεί λίγο αργότερα το τελικό 34-39 από τους Ζαφειράκη και Γουλιέλμο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ήρθε η κατάρρευση των ΓΑΣΤ, κάτι που εκμεταλλευτηκαν στο έπακρο οι Ασβοί για να φτάσουν στο δεύτερο ροζ φύλλο της χρονιάς σε ισάριθμα παιχνίδια. Κουτσουρής, Μακρυδάκης και Ζαφειράκης ξεκίνησαν την περίοδο με 0-10 για το 34-49, ο Καμαριωτάκης έβαλε δύο βολές για το 36-49 και 36-51 από τον Κατσιγιάννη. Ο Αδαμαντίδης μείωσε σε 37-51, για να ακολουθήσει άλλο ένα 0-8 από τους Γάκη, Μακρυδάκη και Ζαφειράκη για να φτάσουμε στο τελικό 37-59 του αγώνα.

Για τους νικητές, πέρα από τον Κουτσουρή, πολύ καλό παιχνίδι έκαναν επίσης οι Μακρυδάκης και Ζαφειράκης. Για τους Γ.Α.Σ.Τ. ξεχώρισαν Αδαμαντίδης και Χαλδαίος.