17.1%
66.7%
43.6%
23.1%

Οι Ρουκουnets κέρδισαν δύσκολα με 63-66 τους Ασβούς για να κάνουν το 1-0 στη σειρά και πλέον βρίσκονται ένα βήμα πιο κοντά στις 4 καλύτερες ομάδες της πρώτης κατηγορίας. MVP του αγώνα ήταν ο Σταύρος Καρούτας με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο Ρουκουnets μπήκαν πολύ δυνατά και πήραν μια διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 11 πόντους, όμως η απάντηση των Ασβών ήρθε άμεσα. Ο Γαδ έβαλε μια βολή στο ξεκίνημα, ο Ψαλιδόπουλος έγραψε το 2-1, 0-12 σερί οι Σπυράκος, Καρούτας και Μιχαηλίδης για το 2-13, 4-13 ο Καραγιώργος, 4-15 ο Μιχαηλίδης ξανά, 12-15 με ένα 8-0 οι Πουγκακιώτης, Κουτσουρής και Καραγιώργος, 12-16 ο Καστάνης, 14-16 ο Γάκης, 14-20 ο Καρούτας και 17-20 ο Ψαλιδόπουλος για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν καλάθι καλάθι χωρίς καμία να μπορεί να πάρει διαφορά, με τους Ρουκουνετς να συνεχίζουν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ. Κάζας και Μεντής έγραψαν το 17-23, 21-23 οι Καραγιώργος και Μακρυδάκης, 21-27 οι Μεντής και Κάζας, 24-27 ο Μακρυδάκης, 24-33 με ένα 0-6 οι Αναγνώστου, Σπυράκος και Καρούτας, απάντηση με 9-0 οι Μακρυδάκης, Κουτσουρής και Πουγκακιώτης για το 33-33 και 33-35 από τον Μεντή για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ασβοί έκαναν εξαιρετικό πρώτο μισό, έφτασαν μέχρι και το +9, όμως στη συνέχεια οι Ρουκουnets ανέβασαν στροφές, πάτησαν στην κούραση των Ασβών και πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ. Ο Καρούτας έγραψε το 33-37, 46-37 με ένα 13-0 σερί οι Ζαφειράκης, Γάκης, Μακρυδάκης και Κουτσουρής, απάντηση με 0-10 οι Μιχαηλίδης και Μεντής, 49-47 ο Μακρυδάκης και άλλο ένα 0-5 των Κάζα, Μεντή και Μιχαηλίδη για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο με 49-52.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες μέχρι το τέλος πήγαν κοντά στο σκορ, με τους Ρουκουnets να παίρνουν τελικά τη νίκη στο τέλος. Ψαλιδόπουλος και Ζαφειράκης έγραψαν το 53-52, 53-55 ο Μεντής, 55-55 ο Ζαφειράκης, 55-58 ξανά ο Μεντής, 58-58 ο Μακρυδάκης, 58-61 ο Καστάνης, 61-61 ο Ζαφειράκης, 61-64 οι Μιχαηλίδης και Καρούτας, 63-64 ο Κουτσουρής, 63-66 ο Μιχαηλίδης και στη συνέχεια στην τελευταία επίθεση οι Ασβοί επιχείρησαν ένα τρίποντο ισοφάρισης, όμως η μπάλα δεν τους έκανε το χατήρι, με αποτέλεσμα οι ομάδα του Άγγελου Πανόπουλου να φεύγει με το ροζ φύλλο και να κάνει το 1-0 στη σειρά.

Για τους Ρουκουnets, πέρα από τον Καρούτα, σε τρομερή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Μιχαηλίδης και Μεντής. Για τους Ασβούς ξεχώρισαν οι Μακρυδάκης, Κουτσουρής και Καραγιώργος.