23.3%
71.4%
43.6%
29.2%

Σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, τα Χαμένα Ταλέντα κατάφεραν να φτάσουν στην 3η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα της Golden, επικρατώντας των Ασβών με το τελικό 57-65, στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής. Τα Χαμένα Ταλέντα μπήκαν πολύ καλά στο ματς, όμως οι Ασβοί δεν άργησαν να μειώσουν. Με ένα πολύ καλό 3ο δεκάλεπτο, τα Χαμένα Ταλέντα έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 14 πόντους στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όμως οι Ασβοί πίεσαν και πήγαν να φέρουν το ματς ανάποδα, όμως οι νικητές ήταν ψύχραιμοι και έτσι επέστρεψαν στα ροζ φύλλα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τα Χαμένα Ταλέντα να μπαίνουν πολύ καλά στο ματς με 2 δίποντα των Κασβή και Ψημάδη και βολή του δεύτερου για το αρχικό 0-5, με τους Ασβούς να μπαίνουν στο ματς με δίποντο του Καραγιώργου για το 2-5. Εκεί, ο Κασβής με δίποντο θα κάνει το 2-7, ο Ψαλιδόπουλος με σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει σε 4-7, με τον Καραγρηγορίου να περνάει όμορφα την άμυνα και να σερβίρει την μπάλα στο καλάθι για το 4-9 των Χαμένων Ταλέντων. Εκεί, ο Κατσιγιάννης με ένα τρίποντο και ο Καραγιώργος με βολή θα μειώσουν στον πόντο με το σκορ στο 8-9, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Κασβής με ακόμα ένα δίποντο από τον αγκώνα για το 8-11 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μπίλλης με δίποντο από τη γωνία θα διαμορφώσει το 8-13, όμως τα Χαμένα Ταλέντα θα καταφέρουν να πάρουν το προβάδισμα με ένα σερί 6-0 με 2 δίποντα των Ψαλιδόπουλο, Κατσιγιάννη και 2/2 βολές του Κουτσουρή για το 14-13 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Καραγρηγορίου με ένα τρίποντο θα κάνει το 14-16 για τα Χαμένα Ταλέντα, ο Καραγιώργοα θα ισοφαρίσει ξανά σε 16-16, με τα Χαμένα Ταλέντα να ανοίγουν τη διαφορά με ένα μίνι σερί 2-6 για το 18-22. Στη συνέχεια, ο Ψαλιδόπουλος με δύσκολο δίποντο θα μειώσει σε 20-22, ο Ψημάδης με τρίποντο θα κάνει το 20-25, με τον Κουτσουρή να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 23-25. Το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσουν με βολή ο Ψημάδης και δίποντο μέσης απόστασης ο Μπίλλης για το 23-28 των Χαμένων Ταλέντων, σκορ που θα στείλει τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επιστροφή των παικτών στον αγωνιστικό χώρο, οι Ασβοί θα μειώσουν αρχικά στους 3 πόντους με γκολ φάουλ του Ψαλιδόπουλου (που αστόχησε στη βολή) για το 25-28, ενώ τα Χαμένα Ταλέντα με ένα ξέσπασμα θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς σε διψήφιο αριθμό με 5 πόντους του Αντύπα και 2 του Καραγρηγορίου για το 25-35 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, οι Ασβοί, θα μειώσουν με δίποντο του Ψαλιδόπουλου σε 27-35, ο Κυριακού θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 27-37, ενώ ο Ψαλιδόπουλος με τρίποντο αυτή τη φορά θα κάνει το 30-37 στο ματς. Εκεί, τα Χαμένα Ταλέντα με ένα σερί 4-9 θα κάνουν το 34-46, με τον Καραγιώργο να ευστοχεί σε 2/2 βολές και τον Κουτσουρή σε δίποντο για το 38-46. Το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με γκολ φάουλ ο Μπίλλης για το 38-49 των Χαμένων Ταλέντων.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ριζούλης θα ανοίξει τη διαφορά με ένα τρίποντο για το 38-52, οι Ασβοί με δίποντο του Καραγιώργου και τρίποντο του Ψαλιδόπουλου θα μειώσουν σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά για το 43-52, ενώ τα Χαμένα Ταλέντα θα βρουν σκορ με τρίποντο του Κασβή για το 43-55. Στη συνέχεια, οι Ασβοί με γκολ φάουλ του Κατσιγιάννη θα μειώσουν στους 9 για το 46-55, ο Μπίλλης και ο Καραγρηγορίου με 2 συνεχόμενα δίποντα θα διαμορφώσουν το 46-59, με τους Ασβούς να απαντούν με ένα σερί 8-0 από 2 τρίποντα των Κουτσουρή και Μακρυδάκη και δίποντο του δεύτερου για το 54-59. Εκεί, ο Ψημάδης με εύστοχο ζευγάρι βολών θα κάνει το 54-61, ο Γουλιέλμος με δίποντο και ο Μακρυδάκης με βολή θα μειώσουν σε 57-61, ενώ ο Μάης με δικές του βολές θα γράψει το τελικό 57-65.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Γιώργος Ψημάδης ο οποίος σταμάτησε στους 11 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και έκλεψε 2 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 17 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Μπίλλης και Καραγρηγορίου Στέλιος, ενώ από τους Ασβούς ξεχώρισε η προσπάθεια των Καραγιώργο και Ψαλιδόπουλο.