35.7%
57.9%
45.7%
16.0%

Το τρένο των Ασβών σημείωσε την 5 του εφετινή νίκη σε ισάριθμα ματς, κερδίζοντας αυτή τη φορά τους Deflections με 65-55. Οι Ασβοί είχαν από το ημίχρονο μία διαφορά της τάξεως των 10 πόντων, όμως οι Deflections με ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο πλησίασαν ακόμη και στους 2. Παρόλα αυτά, οι Ασβοί θυμήθηκαν τον εαυτό που είχαν στο πρώτο ημίχρονο και επέστρεψαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, εξασφαλίζοντας εν τέλει τη νίκη και υποχρεώνοντας τους Deflections στην πρώτη τους ήττα για φέτος.

Το ματς θα ξεκινήσει με τρίποντο του Κουτσoυρή για το 3-0, 3-3 οι Μαζιώτης και Νικολαΐδης, 8-3 οι Γάκης και Ψαλιδόπουλος, Γεργεριτάκης και Μαράντος ισοφαρίζουν σε 8-8, σερί 6-0 και σκόρερ οι Καραγιώργος, Αγγελογιαννόπουλος και Ψαλιδόπουλος για το 14-8 των Ασβών, δυο βολές Νικολαίδη και 14-10, ενώ το 16-10 του δεκαλέπτου θα γράψει ο Κουτσουρής.

Δεύτερο δεκάλεπτο και 20-10 από Αγγελογιαννόπουλο και Ψαλιδόπουλο, Γεργεριτάκης για το 20-12, 25-12 με 5 πόντους Αγγελογιαννόπουλου οι Ασβοί, 25-15 απαντά με τρίποντο ο Νικολαίδης, δύο βολές Αγγελογιαννόπουλου για το 27-15, Μαράντος, Γεργεριτάκης και Μενδρινός μειώνουν με ένα 0-6 σερί σε 27-21, Κουτσουρής και Μακρυδάκης για το 31-21, Παπακωνσταντίνου και Μαράντος μειώνουν 31-24, Γάκης και 33-24, Γεργεριτάκης με βολή για το 33-25, ενώ το 35-25 του ημιχρόνου θα διαμορφωθεί από τον Κουτσουρή.

Τρίτο δεκάλεπτο και 35-27 ο Γεργεριτάκης, Γάκης και Ψαλιδόπουλος για το 39-27, Νικολαίδης και Γεργεριτάκης μειώνουν σε 39-33, Καραγιώργος με δίποντο για το 41-33, γκολ φαουλ Μαράντου για το 41-36, Αγγελογιαννόπουλος και 43-36, Μενδρινός και Γεργεριτάκης ωστόσο θα μειώσουν στο καλάθι (43-41), ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με ένα 7-0 σερί των Ασβών με Μακρυδάκη, Αγγελογιαννόπουλο και Κουτσουρή για το 50-41.

Τέταρτο δεκάλεπτο και 52-41 με τον Μακρυδάκη οι Ασβοί, Τσαφαντάκης μειώνει με τρίποντο σε 52-44, απαντά με τρίποντο ο Μακρυδάκης ξανά για το 55-44, Γεργεριτάκης, Νικολαίδης και Μαραντός θα σκοράρουν για να μειώσουν σε 55-49, όμως οι Ασβοί με Αγγελογιαννόπουλο και Γάκη απαντούν για το 61-49, 61-53 οι Γεργεριτάκης και Νικολαίδης, Γάκης και 63-53, 63-55 ο Τσαφαντάκης, ενώ το τελικό 65-55 θα διαμορφώσει ο Γάκης.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Γάκης, ο οποίος σταμάτησε στους 12 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκλεψε 2 φορές την μπάλας, για να συγκεντρώσει 20 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Αγγελογιαννόπουλος και Κουτσουρής, ενώ από τους Deflections ξεχώρισε η προσπάθεια των Νικολαΐδη και Γεργεριτάκη.