9.7%
31.0%
46.5%
6.7%

Σε ένα πολύ σκληρό ματς, οι Phoenix Bums κάνοντας ένα αδιανόητο αμυντικά δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο κόντρα στους Ασβούς με 52-44. MVP του αγώνα ήταν ο Αναστάσιος Καδάς με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 τάπα, ενώ επίσης πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Μοσκόφογλου με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από πλευράς Ασβών ξεχώρισε ο Μακρυδάκης με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς ξεκίνησε απόλυτα ισορροπημένο, όμως όταν πέρασε ο Ζαφειράκης στο ματς αυτό άλλαξε και οι Ασβοί ξέφυγαν. Ο Γάκης έγραψε τι πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Λάσπας ισοφάρισε σε 2-2 και 2-3 με μια βολή του Μακρυδάκη. Καλάθι του Λάσπα ξανά για το 4-3 και 2/2 βολές του Μακρυδάκη αυτήν τη φορά για το 4-5. Ο Μοίρας ισοφάρισε σε 5-5, ο Κατσιγιάννης έγραψε το 5-7, 7-7 από τον Μοσκόφογλου και 7-9 από τον Ζαφειράκη. Ο Καδάς έβαλε μια βολή για να μειώσει σε 8-9, οι Ζαφειράκης και Κουτσουρής ανέβασαν σε 8-12 και 10-12 με ένα διποντο του Καδά. Το τελικό 10-18 της περιόδου το έγραψε ο Ζαφειράκης βάζοντας δύο τρίποντα από το ίδιο σημείο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ασβοί συνέχισαν να τα πηγαίνουν το ίδιο καλά, ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και τους 15 πόντους, για να κλείσουν τελικά ημίχρονο στο +11. Ο Κοβάτσος μείωσε σε 12-18, ο Κουτσουρής έβαλε δύο βολές για το 12-20 και 4 συνεχόμενοι πόντοι του Καδά για το 16-20. Τρίποντο του Κουτσουρή για το 16-23, 18-23 από τον Καδά και 0-10 από Μακρυδάκη και Καραγιώργο για το 18-33. Το τελικό 22-33 του ημιχρόνου το έγραψαν οι Φωτόπουλος και Μοσκόφογλου βάζοντας από ένα καλάθι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ασβοί έκαναν την χειρότερη επιθετικά περίοδο που έχουν κάνει ως τώρα, βέβαια σε αυτό έπαιξε τεράστιο ρόλο η ασφυκτική άμυνα των Phoenix Bums. Ο Μακρυδάκης έβαλε μια βολή για το 22-34, οι Κοβάτσος και Καδάς απάντησαν με 6-0 για το 28-34 και καλάθι του Γάκη για το 28-36. Δύο βολές του Καδά για το 30-36, 30-37 από τον Μακρυδάκη και ένα 9-0 σερί των Bums με δράστες τους Καδά, Μοσκόφογλου, Μοίρα και Κοβάτσο ως το τέλος της περιόδου για να πάρουν προβάδισμα με 39-37.

Στην τελευταία περίοδο οι Bums συνέχισαν να παίζουν στο ίδιο μοτίβο, οι Ασβοί ήταν αστοχοι στα μακρινά τους σουτ, επομένως η ήττα δεν μπορούσε να αποφευχθεί. Ο Κουζοβουνάς έβαλε καλάθι για το 41-37, 41-39 από τον Μακρυδάκη και 6 πόντοι του Μοσκόφογλου για το 47-39. Μακρυδάκης και Καραγιώργος μείωσαν σε 47-43, Μοσκόφογλου, Καδάς και Μοίρας απάντησαν με 5-0 για το 52-43 και λίγο πριν το τέλος ο Κουτσουρής έβαλε μια βολή για να σημειώσει το τελικό 52-44 του αγώνα.