22.5%
53.3%
39.5%
20.7%

Έπειτα από ένα παιχνίδι που είχε πολλές επαφές και ένταση οι Ασβοί κατάφεραν να οδηγήσουν την Xavalencia B.C στην δεύτερη της ήττα στη φετινή regular season με 67-56. MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Κουτσουρής με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο η Xavalencia μπήκε πολύ δυνατά στο ξεκίνημα, όμως στη συνέχεια είχε ένα νεκρό σημείο, το οποίο το εκμεταλλευτηκαν οι Ασβοί στο έπακρο για να πάρουν προβάδισμα. Δρελιώζης, Χριστοφορίδης και Χαρίσης ξεκίνησαν το ματς με 0-6, σε 2-6 μείωσε ο Κατσιγιάννης και 2-8 από τον Δρελιώζη. Κουτσουρής και Τρεμούλης έβαλαν από δύο πόντους για το 6-8, ο Δρελιώζης έγραψε μια βολή για το 6-9 και οι Ασβοί απάντησαν με σερί 12-0 από τους Κουτσουρή, Κατσιγιάννη, Κυριαζή και Γάκη για να πάρουν προβάδισμα με double score(18-9). Το τελικό 18-14 της πρώτης περιόδου το έγραψαν οι Χριστοφορίδης και Κανταρτζής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Xavalencia συνέχισε όπως ακριβώς τελείωσε, πήρε ξανά προβάδισμα, όμως οι Ασβοί είχαν λύσεις και δεν άφησαν τον έμπειρο αντίπαλο τους να ξεφύγει. Τρούσας, Κανταρτζής και Βασιλόπουλος έβαλαν άλλους 7 πόντους, για να φτάσει το σερί στο 0-12 και να πάρει προβάδισμα η Xavalencia με 18-21. Καραγιώργος και Κουτσουρής απάντησαν με 5-0 για το 23-21, η Xavalencia όμως απάντησε ξανά με σερί που έφτασε το 0-8 από τους Κανταρτζή, Χριστοφορίδη και Βασιλόπουλο για το 23-29. Ο Ζαφειράκης μείωσε σε 26-29, ο Βλασταρίδης απάντησε για το 26-32 και 29-32 από Κουτσουρή και Γάκη. Το τελικό 29-34 του ημιχρόνου το έγραψε ο Γεωργόπουλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ασβοί ανέβασαν την απόδοση τους, κυρίως έξω από τα 6,75, κάτι που τους έβαλε σε θέση οδηγού στο ματς. Ο Βασιλόπουλος έγραψε το 29-36, οι Ασβοί απάντησαν με 7-0 με σκόρερ τους Κουτσουρή και Γάκη για το 36-36 και 36-38 από τον Χαρίση. Ζαφειράκης και Μακρυδάκης έβαλαν από ένα τρίποντο για το 42-38, ο Χαρίσης με τρίποντο μείωσε σε 42-41 και οι Ασβοί έτρεξαν άλλο ένα σερί με 7-0 των Ζαφειράκη και Καραγιώργο για το 49-41. Το τελικό 49-44 της περιόδου το έγραψαν οι Δρελιώζης και Βλασταρίδης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο, με τους Ασβούς να έχουν το προβάδισμα και την Xavalencia να πιέζει για να πάρει κεφάλι στο σκορ, όμως να μην τα καταφέρνει και προς το τέλος να το χάνει εντελώς από τον Ζαφειράκη που έβαλε cheat code και ήταν ασταμάτητος. Δύο καλάθια του Χριστοφορίδη για το 49-49, τρίποντο των Ασβών για το 52-49 και 52-52 από Βασιλόπουλο και Κανταρτζή. Γάκης και Καραγιώργος έβαλαν από ένα καλάθι για το 56-52, ο Δρελιώζης μείωσε με τρίποντο σε 56-55 και ακολούθησαν 8 συνεχόμενοι πόντοι του Ζαφειράκη για το 64-55. Ο Γκουρβέλος έβαλε μια βολή για το 64-56 και ο Κουτσουρής πρόσθεσε άλλους τρεις πόντους για το τελικό 67-56.

Για τους Ασβούς, πέρα από τον Κουτσουρή, καταπληκτική εμφάνιση έκανε και ο Ζαφειράκης. Για την Xavalencia ξεχώρισε ο Χριστοφορίδης.