0%
0%
0%
0%

Οι Κένταυροι κέρδισαν τον Αστέρα Ευελπίδων με 64-38 για να πάνε στο 2-1 στον όμιλο, παίρνοντας τον έλεγχο στη 2η περίοδο, την οποία και κέρδισαν με επιμέρους 15-3, για να θέσουν τον τόνο για τη συνέχεια του ματς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 7-0 για τους Κένταυρους από τον Μπατουνα και τον Παππα, για να απαντήσει ο Λακουρας και με τον Φραγκιστα να μειώσουν σε 9-8. Ο Καλλεργης κράτησε την ομάδα του μπροστά, αλλά ο Τσαουρδας με τον Χαρμπαλη έγραψαν το 11-14, για να κλείσει η περίοδος με τον Αστέρα Ευελπίδων μπροστά στο σκορ. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παππας με τον Λουρανδακη σκόραραν για το 21-15, για να έρθει ο Καλλεργης για το 26-15 των Κένταυρων που έτρεξαν 13-0 σερί. Το σερί διέκοψε ο Φραγκιστας, αλλά ο Καλλεργης έκλεισε το ημίχρονο στο 28-18 για τους Κένταυρους. Οι νικητές μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη, με τον Λουρανδακη, τον Μανωλικα και τον Ρεντα έφτασαν στο 38-18. Ο Φραγκιστας μείωσε σε 38-20, αλλά ο Καλλεργης απάντησε. Με τον Τσαουρδα ο Αστερας Ευελπίδων απάντησε για το 40-23, για να φέρουν το ματς ο Φραγκιστας και ο Σκληρης στο 44-29. Η 3η περίοδος έκλεισε από τον Ρεντα στο 46-29, με τον Παππα να σκοράρει στη συνέχεια. Φραγκιστας και Περιπανος απάντησαν για το 50-34 και ο 6 με τον Φραγκιστα μείωσαν σε 52-38. Ο Κορδαλης ήταν που έφερε την ομάδα του στο 58-38, με τον Ρεντα και τον Κανακη να σκοράρουν για το 62-38, για να κλείσει το ματς ο Κορδαλης, ολοκληρώνοντας ένα 12-0 των Κένταυρων στο τέλος.

Τα λάθη ήταν 22-15 στο ματς, τα κλεψίματα 10-13 και οι ασίστ 16-6. Στα ριμπάουντ οι Κένταυροι είχαν τον έλεγχο, 61-43 με 14-13 τα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 0/10 τρίποντα και τον Αστέρα Ευελπίδων 2/37. Στα δίποντα ο Αστέρας Ευελπίδων είχε 27% και οι Κένταυροι 47%.

Σε ατομικό επίπεδο για τους νικητές ο Καλλεργης είχε 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Παππας 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κορδαλης 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Λουρανδακης 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Ρεντας 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τον Αστέρα Ευελπίδων ο Φραγκιστας είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Τσαουρδας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Λακουρας 7 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.