0%
0%
0%
0%

Ο Αστέρας Ευελπίδων κέρδισε με 59-37 τους Carnavaliers για να κλείσει τον όμιλο στο 3-6, κερδίζοντας με τη νίκη αυτή θέση στο Challenge.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 8-1 για τους νικητές από τον Χαρτοκολλη, τον Λακουρα και τον Χαρμπαλη για να απαντήσει ο Ανδρικος για το 8-6. Ο Καραμαλης έφερε το ματς στο 9-8, με τον Λακουρα να απαντά για το 13-8. Ο Ανδρικος σκόραρε για το 13-11, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-11 από τον Χαρτοκολλη. Στη 2η περίοδο ο Ανδρικος σκόραρε για το 15-14, με τον Δεληγιαννη να ισοφαρίζει και να γράφει το 17-19 λίγο μετά. Ο Λακουρας ισοφάρισε, με τον Μαρινη να κρατά την ομάδα του μπροστά. Ο Λάκουρας ισοφάρισε και πάλι, αλλά ο Πασχαλιδης με τον Λουκιδη ήταν που σκόραραν για το 21-26 των Carnavaliers. Ο Λακουρας με τον Περιπανο και τον Χαρτοκολλη έβαλαν μπροστά τον Αστέρα Ευελπίδων, με τον Σκληρη να γράφει το 30-26, για να κλείσει το ημίχρονο στο 30-27. Στην επανάληψη Λάκουρας και Χαρτοκολλης σκόραραν για το 35-27, με τους Carnavaliers να μειώνουν σε 35-29. Ο Μιχαηλίδης έφερε το ματς στο 38-29, με τον Λακουρα να γράφει το 40-30, πριν κλείσει η 3η περίοδος από τον Καλογηρο και τον Καραμαλη στο 40-35. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χαρτοκολλης σκόραρε για το 46-35 της ομάδας του, με τον Πασχαλιδη να απαντά για το 46-37, αλλά τον Αστέρα Ευελπίδων να τρέχει ένα σερί 13-0 με τον Χαρμπαλη, τον Τσαουρδα, τον Μιχαηλίδη και τον Λακουρα, ως το τελικό 59-37.

Τα λάθη ήταν 10-17 στο ματς, τα κλεψίματα 12-6 και οι ασίστ 11-6. Στα ριμπάουντ οι Carnavaliers είχαν τον έλεγχο, 46-55 με 13-18 τα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 6/24 τρίποντα και τους Carnavaliers 5/29. Στα δίποντα ο Αστέρας Ευελπίδων είχε 36% και οι Carnavaliers 21%.

Σε ατομικό επίπεδο για τους νικητές ο Λακουρας είχε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Χαρτοκολλης 17 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για τους Carnavaliers ο Ανδρικος είχε 11 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Δεληγιαννης 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.