0%
0%
0%
0%

Ο Αστέρας Ευελπίδων κέρδισε τους Catenazio B.C. με 67-59 για να πετύχει την πρώτη του νίκη στη σεζόν πίσω από τους 32 πόντους του Λακουρα που είχε 70% εντός παιδιάς με 14/20 σουτ!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-3 για τους νικητές από τον Μιχαηλιδη και τον Περιπανο, για να απαντήσουν ο Μπολος με τον Χρυσικόπουλο για το 5-8. Ο Φορμοζης ήταν που έφερε την ομάδα του ως το 7-16, για να μειώσει ο Χαρτοκολλης, 9-16, και να κλείσει η περίοδος από τον Λακουρα στο 13-18. Στο 2ο δεκάλεπτο Μπολος και Νικολοπουλος έφεραν το ματς στο 13-21, με τον δεύτερο να σκοράρει και για το 15-23 και για το 17-25. Ο Λακουρας απάντησε ως το 23-25 με τον Χρυσικοπουλο να κρατά την ομάδα του μπροστά, πριν έρθουν ο Λακουρας με τον Χαρτοκολλη για το 39-39. Το ημίχρονο έκλεισε στο 30-31 από τον Χρυσικοπουλο, για να μπορέσει με τον Λακουρα και τον Χαρμπαλη ο Αστέρας Ευελπίδων να προσπεράσει σε 36-31 στην επανάληψη. Ο Λακουρας έγραψε και το 38-33, με τον Χρυσικοπουλο να μειώνει και τον Καραμπετσο να φέρνει το ματς στο 40-38. Ο Περιπανος με τον Λακουρα και τον Χαρμπαλη ήταν που έφεραν τον Αστέρα Ευελπίδων ως το 49-40, με τον Φορμοζη να μειώνει σε 49-44 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο ο Νικολοπουλος έγραψε το 49-46, αλλά ο Λακουρας απάντησε για το 53-46. Ο Χρυσικοπουλος μείωσε σε 53-49, με τον Φορμοζη να γράφει το55-51. Ο Πρατικακης απάντησε για το 57-51, με τον Χρυσικοπουλο και τον Φορμοζη να σκοράρουν ως το 59-56. Ο Περιπανος απάντησε για το 62-56, με τον Χαρτοκολλη να γράφει το 65-57 και τον Σκληρη να φέρνει τον Αστερα Ευελπίδων στο 67-57, λίγο πριν το τέλος.

Τα λάθη ήταν 11-32 στο ματς, τα κλεψίματα 17-4 και οι ασίστ 11-8. Στα ριμπάουντ οι Catenazio B.C. είχαν τον έλεγχο, 31-46 με 12-6 τα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 5/30 τρίποντα και τους Catenazio B.C. 3/19. Στα δίποντα οι Catenazio B.C. είχαν 52% και ο Αστέρας Ευελπίδων 43%.

Σε ατομικό επίπεδο για τους νικητές ο Λακουρας είχε 32 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Περιπανος 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Χαρτοκολλης 8 πόντους, 5 κλεψίματα. Για τους Catenazio B.C. ο Χρυσικοπουλος είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Φορμοζης 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Νικολοπουλος 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.