25.0%
44.4%
53.7%
26.5%

Με οδηγό την τρομερή τους επίθεση, οι Golden Boys κατάφεραν να πάρουν τη 2η νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια, αφού επικράτησαν με 56-79 του Αστέρα Ευελπίδων που έκανε πρεμιέρα στη Silver με ήττα. Μέχρι το ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά, στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου οι Golden Boys ξέφυγαν με μπροστάρη τον Βασίλη Χαχάμη, αλλά ο Αστέρας κατάφερε να μαζέψει το ματς από τους 19 πόντους στους 8 στο φινάλε της περιόδου. Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους GB, με τον Αστέρα να μην καταφέρνει να κάνει ξανά το come back και τους Golden Boys να ανεβαίνουν στο 2-0 της Silver.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Αστέρα να ανοίγει σκορ με δίποντο του Χαρτοκόλλη και τους Golden Boys να απαντούν με καλάθι του Μουλαζιμάκη για την ισοφάριση και το 2-2 του ματς. Εκεί, ένα νέο καλάθι του Χαρτοκόλλη θα δώσει εκ νέου προβάδισμα στον Αστέρα, ενώ ένα σερί 0-7 από τους Golden Boys με γκολ-φάουλ του Κούγια και από 2 πόντους των Χαχάμη Α. και Χαχάμη Β. για το 4-9 του παιχνιδιού. Ένα τρίποντο από τον Σαλάτα στη συνέχεια θα μειώσει στο καλάθι και το 7-9, ο Κούγιας με βόλη θα κάνει το 7-10 και ο Λάκουρας με όμορφο τρόπο θα διαμορφώσει το 9-10 του ματς. Στη συνέχεια, ένα νέο σερί 0-7 από τους GB, ύστερα από 5 πόντους του Μουλαζιμάκη και 2 του Παναγιωτόπουλου, θα στείλει τη διαφορά στους 8 πόντους και το 9-17, ο Λάκουρας με νέο καλάθι θα μειώσει στο 11-17, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν με 2 απανωτά δίποντα οι Κατσούλης και

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αστέρας Ευελπίδων θα τρέξει ένα καλό σερί 11-2 και θα μειώσει στον πόντο για το 22-23, οι Golden Boys με ένα γρήγορο 0-7 θα βρουν λύσεις και θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 8 πόντους για το 22-30, ενώ ο Σαλάτας με σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει στους 6 πόντους και το 24-30 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Χαχάμης Α. με τρίποντο θα πάει το παιχνίδι στο 24-33, ο Περιπάνος με βολή θα μειώσει για το 25-33, ενώ ένα δίποντο του Σκλαβενίτη θα κάνει το 25-35 των GB. Το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσει με δίποντο ο Αστέρας Ευελπίδων, με καλάθι μέσης απόστασης του Αποστολάκη για το 27-35 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Golden Boys θα μπουν αποφασισμένοι στο παρκέ και με τον σεληνιασμένο Χαχάμη Β. να σκοράρει 11 συνεχόμενους πόντους (3/3 τρίποντα 1/1 δίποντα) και τον Κούγια να προσθέτει ακόμα 2 πόντους για το 27-48 των Golden Boys. Με τρίποντο του Περιπάνου, ο Αστέρας θα μειώσει στο 30-48, ο Παναγιωτόπουλος με τον ίδιο τρόπο θα γράψει το 30-51, ενώ ένα σερί 11-2 από τον Αστέρα Ευελπίδων με 6 πόντους του Χαρτοκόλλη, 3 του Περιπάνου και 2 του Λάκουρα, θα μειώσουν τη διαφορά στους 12 πόντους και το 41-53 της αναμέτρησης. Ένα ακόμα τρίποντο για τους Golden Boys και τον Παναγιωτόπουλο θα κάνει το 41-56, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Αστέρας Ευελπίδων με γκολ-φάουλ του Λάκουρα και 4 πόντους του Χαρτοκόλλη για το 48-56 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Χαχάμης Β. και ο Κούγιας με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα θα κάνουν το 48-61, ο Χαρτοκόλλης με 2/2 βολές θα μειώσει στο 50-61, ενώ οι Golden Boys θα τρέξουν ένα σερί 0-10 με 4 πόντους του Χαχάμη Β. και από 2 των Κούγια, Μουλαζιμάκη και Χαχάμη Α. για το +21 και το 50-71 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Χαρτοκόλλης με δίποντο θα μειώσει στο 52-71, ο Κατσούλης με 2/2 βολές θα γράψει το 52-73, ο Ανδρικόπουλος και ο Χαρτοκόλλης με βολη και τρίποντο αντίστοιχα μείωσαν στο 56-73, ενώ οι GB, έκλεισαν το ματς με 2 δίποντα του Κατσούλη και 1 του Χαχάμη Β. για το τελικό 56-79.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο “τριπλός” Βαγγέλης Μουλαζιμάκης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 11 πόντους, με 15 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 29 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Golden Boys ξεχώρισε επιπλέον ο Χαχάμης Β., με τον Κατσούλη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τον Αστέρα Ευελπίδων σε καλή μέρα βρέθηκε ο Λάκουρας και ο Χαρτοκόλλης.