20.0%
66.7%
45.2%
11.1%

Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη κατάφερε να πάρει ο Αστέρας Ευελπίδων, ο οποίος αν και είχε ένα μικρό προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού κέρδισε μετά δυσκολίας το πολύ μαχητικό Puerto Tsirko με 56-51. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Πολυχρονόπουλος με 7 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Μαγκώνης έβαλε καλάθι και φάουλ για να ανοίξει το σκορ για τον Αστέρα Ευελπίδων, ο Μπίλιας μείωσε σε 3-2, 5-2 με ανάποδο τελείωμα του Ανδριόπουλου, 5-4 ξανά με καλάθι του Μπίλια, 9-4 με ένα καλάθι του Χαρτοκόλλη και ένα του Λάκουρα, 9-8 με το ίδιο σερί οι Μπίλιας και Λιανός, 11-8 με καλάθι του Μαγκώνη, 11-10 ξανά ο Λιανός και από ένα καλάθι οι Μαγκώνης και Πολυχρονόπουλος για το τελικό 15-10 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Λιανός μείωσε σε 15-12 για το Puerto Tsirko, οι Πρατικάκης και Μαγκώνης απάντησαν με 4-0 για το 19-12, 19-16 με το ίδιο σερί οι Καρακατσάνης και Λιανός, 21-16 ξανά με δίποντο του Μαγκώνη, 21-21 με ένα καλάθι του Μπίλια και τρεις ελεύθερες βολές του Λιανού, 27-21 με ένα τρίποντο του Χαρτοκόλλη και ένα του Ανδριόπουλου και απάντηση του Καρακατσάνη με 4 συνεχόμενους πόντους για το τελικό 27-25 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Ανδριόπουλος, Τσαουρδάς και Περιπάνος έβαλαν από ένα καλάθι ο καθένας για το 33-25, ο Σαραντόπουλος μείωσε σε 33-27, 40-27 με νέο σερί του Αστέρα Ευελπίδων με τους Λάκουρα και Ανδριόπουλο και 40-32 με 0-5 το Puerto Tsirko για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα με 40-32.

Στην τελευταία περίοδο ο Πολυχρονόπουλος έβαλε ένα τρίποντο για το 43-32, οι Γρίβας και Λιανός μείωσαν σε 43-36, 47-36 με το ίδιο σερί οι Πολυχρονόπουλος και Λάκουρας, 47-41 με 5 συνεχόμενους πόντους του Καρακατσάνη, 52-41 με ένα τρίποντο του Χαρτοκόλλη και ένα δίποντο του Περιπάνου, 52-46 με ένα γρήγορο 0-5 οι Λιανός και Δημητριάδης 54-46 ο Λάκουρας, 54-49 με τρίποντο του Σαραντόπουλου, 56-49 με βολές του Περιπάνου και καλάθι από τον Στενάκη για το τελικό 56-51 του παιχνιδιού.

Για τον Αστέρα Ευελπίδων, πέρα από τον Πολυχρονόπουλο, πολύ καλό ματς έκανε και ο Ανδριόπουλος με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Για το Puerto Tsirko ξεχώρισε ο Καρακατσάνης με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.