21.1%
50.0%
46.2%
17.6%

Ο Αστέρας Ευελπίδων ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τους Πασατέμπο Kings με 60-51.Σκλήρης Σπύρος ,Μαγκώνης Θανάσης και Λάκουρας Σπύρος οι κορυφαίοι για τους νικητές.MVP του παιχνιδιού ο Λάκουρας με 18 πόντους,6 ριμπάουντ,7 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Το ματς ξεκίνησε με καλάθι από το High post ο Γρηγορακάκης και το 0-2.Απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Μαγκώνης Θ το 2-2 για τον Αστέρα.Ο Κορνελάκης σκόραρε με λει-απ το 2-4 για τους Πασατέμπο .Ο Λάκουρας,ο Μαγκώνης Θ και ο Μαγκώνης Β έγραψαν το 8-4.Ο Γρηγορακάκης με coast to coast έκανε το 8-6.Με λει-απ ο Λάκουρας και με σουτ ο Σκλήρης για το 12-6.Το λει-απ του Ασπιώτη και με σουτ από την γωνία ο Γρηγορακάκης για το 12-10.Με τρίποντο ο Σκλήρης και 1/2 βολές ο Λάκουρας έγινε το 16-10.Κάτω από την ρακέτα ο Οικονομόπουλος πέτυχε το 16-12.Το δεκάλεπτο με καλάθι ο Λάκουρας για το 18-12.

Δεύτερο δεκάλεπτο ο Κουρής και ο Μαγκώνης Β έγραψαν το 22-12 με σουτ.Ο Ασπιώτης για τους Πασατέμπο πέτυχε το καλάθι για το 22-14.Από το Low post ο Μαγκώνης Θ πέτυχε το 24-14.Με λει-απ ο Αρκουμάνης και ο Ασπιώτης μείωσαν σε 24-18.Την ασίστ ο Λάκουρας και το καλάθι ο Κουρής ,το 26-18 για τον Αστέρα.Ο Παπαϊωάννου με τρίποντο έγραψε το 26-21.Απάντησε και ο Μαγκώνης Θ με τρίποντο για το 29-21.Νέο τρίποντο από τον Παπαϊωάννου και το σκορ έγινε 29-24.Ο Ανδρεόπουλος με Hook πέτυχε το 31-24.Το ντράιβ από τον Κορνελάκη και με 1/2 βολές ο Γρηγορακάκης για το 31-27.Το δεκάλεπτο τελείωσε 34-27 με 3 πόντους ο Μαγκώνης Θ.

Τρίτο δεκάλεπτο σερί 0-8 για τους Πασατέμπο το 34-35 με 4 πόντους από σουτ ο Γρηγορακάκης ,2/2 βολές ο Αρκουμάνης  και με λει-απ ο Παπαϊωάννου .Ο Σκλήρης με σουτ ,κλέψιμο και λει-απ ο Λάκουρας και με 1/2 βολές ο Μαγκώνης Θ έγραψαν το 39-35 για τον Αστέρα.Ο Κορνελάκης με σουτ από την γωνία και ύστερα από κλέψιμο το λει-απ ο Ασπιώτης ισοφάρισαν 39-39.Ο Λάκουρας με λει-απ  έκανε το 39-41.Με 2/2 βολές ο Γρηγορακάκης ισοφάρισε 41-41.Το δεκάλεπτο τελείωσε 45-41 με 2/2 βολές ο Κουρής και με σουτ ο Λάκουρας.

Τελευταίο δεκάλεπτο και με τρίποντο ο Σκλήρης και ο Λάκουρας με καλάθι έγραψαν το 50-41.Ο Αρκουμάνης  ΜΕ 1/2 βολές έκανε το 50-42 για τους Πασατέμπο .Το σουτ του Λάκουρα και από την γωνία με σουτ ο Μαγκώνης Β σκόραραν το 54-42.Ο Γρηγορακάκης πέτυχε το 54-44 με λει-απ .Ο Σκλήρης πήρε το σουτ από την γωνία και έγραψε το 56-44 για τον Αστέρα.Ο Γρηγορακάκης το σουτ από την γωνία ,το τρίποντο ο Παπαϊωάννου και ο Κορνελάκης με λει-απ μείωσαν σε 56-51(3:13)πριν το φινάλε .Το τρίποντο που σφράγισε την νίκη ο Μαγκώνης Β και το 59-51(1:40). Ο Λάκουρας με 1/2 βολές να γράφει το τελικό 60-51.

Για τους νικητές ξεχώρισαν ο Μαγκώνης Θ με 13 πόντους,7 ριμπάουντ,2 ασίστ και 5 κλεψίματα, ο Σκλήρης με 12 πόντους,4 ριμπάουντ και 1 ασίστ και ο Μαγκώνης Β με 9 πόντους ,8 ριμπάουντ,1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Για τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Γρηγορακάκης  με 17 πόντους,8 ριμπάουντ,1 ασίστ και 4 κλεψίματα ,ο Παπαϊωάννου με 11 πόντους ,4 ριμπάουντ,1 ασίστ και 4 κλεψίματα, ο Ασπιώτης με 8 πόντους,4 ριμπάουντ,2 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Αρκουμάνης με 5 πόντους και 11 ριμπάουντ.