25.0%
50.0%
33.3%
29.2%

Νίκη με τεράστια ανατροπή από τον Αστέρα Ευελπίδων, ο οποίος ήταν πίσω στο σκορ για πάνω από 39 λεπτά στο παιχνίδι κόντρα στους Jack’s, όμως στο τέλος κατάφερε να κλέψει το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 52-54. MVP του αγώνα ήταν ο Θανάσης Μαγκώνης με 11 πόντους, 26 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Jack’s μπήκαν πολύ δυνατά, έδειξαν να έχουν διαβάσει πολύ καλά τον αντίπαλο και πήραν από νωρίς στο ματς μια καλή διαφορά. Σαρικάκης και Γκλιάτης έγραψαν το 3-0, ο Μαγκώνης μείωσε σε 3-2, απάντηση με 10-0 σερί οι Σαρικάκης και Γαλανάκης για το 13-2, 13-5 από τους Θανάση και Βασίλη Μαγκώνη, 16-5 με τρίποντο ο Ελευθεριάδης και από μια βολή οι Βασίλης Μαγκώνης και Ανδρεόπουλος για το τελικό 16-7 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αστέρας έψαχνε απεγνωσμένα λύσεις για να ξεκολλήσει επιθετικά, αφού ο αντίπαλος είχε κλείσει πολύ καλά τον Θανάση Μαγκώνη, όμως δεν τα κατάφερε και έμεινε χαμηλά και σε αυτό το δεκάλεπτο. Ο Ανδρεόπουλος έγραψε το 16-9, 20-9 με δύο καλάθια του Γκλιάτη, 20-13 από τους Ευθυμιάδη και Θανάση Μαγκώνη, απάντηση με 7-0 οι Σαρικάκης και Βασιλείου για το 27-13, 27-17 απο τους Ανδρεόπουλο και Βασίλη Μαγκώνη και ξανά καλάθι από τον Γκλιάτη για το τελικό 29-17 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αστέρας άρχισε να βάζει κάποια μακρινά σουτ, κάτι που του έλειψε δηλαδή στα πρώτα δύο δεκάλεπτα, με αποτέλεσμα η άμυνα των Jack’s να αναγκάζεται να ανοιχτεί και κάπως έτσι βρήκαν χώρο και τα αδέρφια Μαγκώνη για να κάνουν το παιχνίδι τους. Ο Χαρτοκόλλης έβαλε ένα καλάθι για το 29-19, 31-19 από τον Σαρικάκη, 31-21 με 2/2 βολές του Βασίλη Μαγκώνη, 32-21 με μια βολή του Σαρικάκη και 32-24 από τον Χαρτοκόλλη. Γαλανάκης και Σαρικάκης ανέβασαν τη διαφορά στους 14 με ένα 6-0 (38-24), σε 38-26 μείωσε ο Βασίλης Μαγκώνης, 40-26 από τον Γκλιάτη και 0-7 σερί από τον Αστέρα Ευελπίδων με τους Βασίλη Μαγκώνη, Θανάση Μαγκώνη και Χαρτοκόλλη για το 40-33. Ο Σαρικάκης έδωσε ανάσα στους Jack’s με ένα τρίποντο για το 43-33 και 43-34 με μια βολή του Ανδρεόπουλου για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο ο Αστέρας Ευελπίδων πίεσε και κούρασε όσο μπορούσε τους Jack’s, οι οποίοι είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως στα τελευταία λεπτά ο Αστέρας έκανε ένα τρομερό σερί, δεν δέχτηκε καλάθι για πάνω από τρία λεπτά στο τέλος και έφυγε εκείνος νικητής από το ματς. Ο Ανδρεόπουλος μείωσε σε 43-36, 45-36 από τον Σαρικάκη, 45-38 ο Τσαουρδάς, Γαλανάκης και Ελευθεριάδης για το 49-38, 49-43 από τους Φραγκίστα και Ευθυμιάδη, 50-43 με μια βολή του Σαρικάκη και 50-47 από τους Ευθυμιάδη, Θανάση Μαγκώνη και Ανδρεόπουλο. Ο Γαλανάκης με δύο βολές του ανέβασε σε 52-47 και ο Αστέρας μείωσε σε 52-51 με 1:14 να μένει. Στο επόμενο κατέβασμα της μπάλας οι Jack’s έκαναν λάθος (1:10), όμως λάθος έκανε και ο Αστέρας Ευελπίδων στην επίθεση του με 50″ να μένουν. Αστοχο σουτ των Jack’s με 27″ στον χρόνο και κατοχή για τον Αστέρα, με τον Ευθυμιάδη να αναλαμβάνει την επίθεση και να βάζει ένα σουτ λίγο πιο μέσα από το τρίποντο για να γράψει το 52-53 με 11″ να μένουν. Η μπάλα πλέον ήταν αρκετά βαριά και η κούραση είχε βαρέσει κόκκινα. Οι Jack’s στο άουτ έκαναν κακή επαναφορά, όμως το ίδιο λάθος έκανε και ο Αστέρας. Κατοχή ξανά για τους Jack’s, όμως δεν βρήκαν σκορ ούτε στην τελευταία τους επίθεση, με τον Μαγκώνη να παίρνει ριμπάουντ και να κερδίζει φάουλ με 1,5″ για λήξη. Ο star του Αστέρα έβαλε την πρώτη, για να γράψει το 52-54 και έχασε την δεύτερη με αποτέλεσμα οι Jack’s να μην προλάβουν καν να σουτάρουν μετά το ριμπάουντ.

Για τον Αστέρα Ευελπίδων, πέρα από τον Θανάση Μαγκώνη, πολύ καλό παιχνίδι έκαναν επίσης οι Βασίλης Μαγκώνης, Ανδρεόπουλος, Χαρτοκόλλης και Ευθυμιάδης. Για τους Jack’s ξεχώρισαν οι Σαρικάκης και Γκλιάτης.

1Μαγκώνης Αθανάσιος 113933.341526.7020.017926431521
5Τσαουρδάς Ανδρέας20001425.000020220012
6Μαγκώνης Βασίλειος106875.02540.0010.000001005
10Χαρτοκόλλης Στυλιανός91250.01425.02728.620241052
11Φραγκίστας Άγγελος3020.0020.011100.030311031
13Mindaugas Vaiciunas0000020.000010121002