18.2%
47.4%
39.1%
30.8%

Το σερί των 6 νικών του Αστέρα Ευελπίδων έσπασαν οι Miners 52-57 με ανατροπή στο σκορ 1:30 πριν το φινάλε ο Παπαδογιάννης με τρίποντο το 52-53.MVP του αγώνα ο Σιούτης με 7 πόντους,9 ριμπάουντ 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Πρώτο δεκάλεπτο 0-7 οι Miners στα πρώτα 2:30 λεπτά με σουτ από την γωνιά του Τζαβάρα,τρίποντο ο Σκλαβενίτης και με φολοου ο Μπασιάς.Μέσα σε 3 λεπτά ο Αστέρας αντέδρασε και πέρασε μπροστά στο σκορ με 8-7 με τον Λάκουρα να πετυχαίνει 4 πόντους στον αιφνιδιασμό,coast to coast του Ανδρεόπουλου και με κλέψιμο το λει-απ ο Χαρτοκόλλης.Ο Σιούτης με καλάθι το προβάδισμα 8-9 .Ο Λάκουρας με 6 πόντους έγραψε το 14-9.Ασίστ του Γιαννάκη στον Τζαβάρα και το καλάθι για το 14-11.Το δεκάλεπτο τελείωσε 18-11 με καλάθια του Φραγκίστα και Λάκουρα.

Δεύτερο δεκάλεπτο και ο Λάκουρας με 2/2 βολές ,λει-απ του Φραγκίστα και το τρίποντο του Χαρτοκόλλη έγραψαν το 25-11.Ο Γριμάνης με 1/2 βολές μείωσε 25-12 για τους Miners . Βολές 1/2 είχε και ο Λάκουρας  για το 26-12 για τον Αστέρα.Με σερί 0-8 το σκορ έγινε 26-20 με καλάθια τον Παπαδογιάννης,Σκλαβενίτης ,Ράπτης και Σιούτης .Ο Χαρτοκόλλης με τρίποντο έγραψε το 29-20.Το δεκάλεπτο τελείωσε με γκολ φάουλ του Σιούτη για το 29-23.

Τρίτο δεκάλεπτο και  με λει-απ του Χαρτοκόλλη το 31-23.Ο Γιαννάκης την ασίστ το καλάθι ο Πασαλάρης το 31-25 για τους Miners . Ο Φραγκίστας με 1/2 βολές και ο Μαγκώνης με σουτ το 34-25 για τον Αστέρα.Ο Παπαδογιάννης με 1/2 βολές το 34-26.Ο Λάκουρας με αριστερό λει-απ πέτυχε το 36-26.Η ασίστ του Τζαβάρα και το τελείωμα του Παπαδογιάννης για το 36-28.Απάντησε ο Λάκουρας με τρίποντο και ο Φραγκίστας με 1/2 βολές για το 40-28.Νεά ασίστ του Τζαβάρα και το καλάθι στον αιφνιδιασμό ο Μπασιάς για το 40-30.Ο Χαρτοκόλλης με τρίποντο πέτυχε το 43-30.Το δεκάλεπτο τελείωσε 43-37 με φόλοου του Παπαδογιάννη από το άστοχο τρίποντο του Σκλάβενίτη,με σουτ ο Πασαλάρης και με buzer τρίποντο του Γιαννάκη.

Το τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με τον Λάκουρα να πετυχαίνει 4 πόντους και να γράφει το 47-37.Με σερί 0-11 οι Miners έκαναν την ανατροπή 47-48 (3:45)με καλάθια που πέτυχαν ο Μπασιάς με λει-απ,1/2 βολές του Παπαδογιάννη ,3/4 βολές του Τουμπακάρη, με σουτ ο Γριμάνης και τρίποντο του Τζαβάρα.Ο Λάκουρας με λει-απ έδωσε ξανά το προβάδισμα για τον Αστέρα 49-48.Η ασίστ του Τζαβάρα και ο Παπαδογιάννης με Hook το 49-50.Με 1/2 βολές του Λάκουρα και το κλέψιμο από τον ίδιο και το λει-απ έγραψαν το 52-50, 2 λεπτά πριν το φινάλε.Ανατροπή με τρίποντο του Παπαδογιάννη 52-53(1:33).Ο Λάκουρας έχασε 2 βολές(0:48) για τον Αστέρα. Ο Σιούτης την ασίστ και ο Μπασιάς το καλάθι για το 52-55 (0:30).Ο Χαρτοκόλλης άστοχος στο τρίποντο (0:16)και ο Τζαβάρας στις βολές 2/2 , σφράγισε την νίκη ,το 52-57(0:11)για τους Miners .Δεν μπόρεσαν να σκοράρουν Φραγκίστας και Χαρτοκόλλης και το ματς τελείωσε με τους Miners να πανηγυρίζουν την νίκη.

Για τους νικητές ξεχώρισαν ακόμα ο Παπαδογιάννης με 13 πόντους,6 ριμπάουντ,2 ασίστ και 4 κλεψίματα,ο Τζαβάρας με 9 πόντους 4 ριμπάουντ,4 ασλιστ και 1 κλέψιμο και ο Γριμάνης με 3 πόντους ,6 ριμπάουντ ,1 ασίστ και 2 κλεψίματα

Για τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Λάκουρας με 25 πόντους,10 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Χαρτοκόλλης με 15 πόντους,6 ριμπάουντ,2 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Μαγκώνης με 4 πόντους ,5 ριμπάουντ,2 ασίστ και 4 κλεψίματα.