15.0%
64.0%
36.4%
10.0%

Σε ένα ματς για γερά νεύρα ο Αστέρας Ευελπίδων ήταν εκείνος που ξεκίνησε νικηφόρα το φετινό πρωτάθλημα, καθώς πήρε τη νίκη κόντρα στους back 2 back τροπαιούχους του Summer League, Oklaχωμα Thunder, με 54-57. MVP του αγώνα ήταν ο Στέφανος Τσώνης με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι το παιχνίδι θα είναι ένα ωραίο και κλειστό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να μοιάζουν που καλά διαβασμένες πάνω στον αντίπαλο. Ο Τσάπαλος έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, 2-4 οι Τσαουρδάς και Σπανός, 5-4 οι Καμούζης και Παπαναστασίου, 5-6 από τον Καραχρήστο, 7-6 ο Καμούζης, 7-8 ο Τσώνης, 14-8 με ένα ξέσπασμα με 7-0 σερί οι Δέλλιος, Παπαναστασίου και Γεωργάς και απάντηση με τρεις πόντους από τον Αστέρα με τους Φραγκίστα και Σπανό για το τελικό 14-11 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ανέβασαν στροφές επιθετικά, όμως αν εξαιρέσουμε την μία φορά που ξέφυγε η Oklaχώμα με 7 για ένα μικρό χρονικό διάστημα, η διαφορά έπαιζε πάντα στην μία κατοχή. Ο Ανδρικόπουλος μπήκε στο ματς με δύο συνεχόμενα καλάθια για το 18-11, απάντηση με 0-10 σερί οι Τσώνης, Σκλήρης και Καραχρήστος για το 18-21, 21-21 από τον Παπαναστασίου, 21-23 ο Σκλήρης ξανά, 26-23 με 5-0 σερί οι Παπαναστασίου Καμούζης και Ανδρικόπουλος, 26-25 ο Καραχρήστος, 31-25 με 5 πόντους δια χειρός Παπαναστασίου και 31-27 από τον Σπανό για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο αστέρας Ευελπίδων εσφιξε ξανά τα λουριά στα μετόπισθεν, με τους παίχτες του να δείχνουν ελαφρώς καλύτερες αντοχές και να παίρνουν εκείνοι πλέον τα ηνία του ματς. Ο Μανιατόπουλος έγραψε το 33-28, 33-30 από τον Σπανό, 36-30 ο Γεωργάς, 36-38 με 0-8 σερί οι Σπανός και Τσώνης, 40-38 από τους Βολτέα και Τσάπαλο, 40-41 με τρίποντη απάντηση ο Φραγκίστας, 41-41 με μια βολή του Δέλλιου και 41-44 από τον Ψαράκη για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα ο Αστέρας Ευελπίδων έκανε ένα εξαιρετικό σερί στο ξεκίνημα, οι Oklaχωμα στη συνέχεια έκανε την αντεπίθεση της, όμως οι παίχτες του Αστέρα έμειναν ψύχραιμοι και έφυγαν με το ροζ φύλλο του αγώνα. Σε 43-44 μείωσε ο Παπαναστασίου, για να ακολουθήσει ένα 0-9 σερί από τους Τσώνη, Σπανό και Σκλήρη για το 43-53. Απάντηση με 8-0 σερί οι Ανδρικόπουλος και Παπαναστασίου για το 51-53, 51-55 ο Σπανός, για να ακολουθήσει μια βολή του Παπαναστασίου και ένα καλάθι του Ανδρικόπουλου με το ματς να πηγαίνει πλέον στον πόντο (54-55) με 35″ για λήξη. Στη συνέχεια ο Αστέρας Ευελπίδων εγκλωβίστηκε από την καλή άμυνα της Oklaχωμα και δεν κατάφερε να σουταρει εντός χρόνου. Με 9″ για λήξη η μπάλα ήταν στα χέρια των παιχτών του Φώτη Τσάπαλου ο Αστέρας Ευελπίδων όμως έβγαλε την άμυνα και στη συνέχεια σε νεκρό χρόνο ο Τσώνης κέρδισε ένα φάουλ και πήγε σε βολές για να γράφει το τελικό 54-57 του αγώνα.

Για τον Αστέρα Ευελπίδων, πέρα από τον Τσώνη, πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Σπανός. Για την Oklaχώμα Thunder ξεχώρισαν οι Παπαναστασίου και Ανδρικόπουλος.

1Τσώνης Στέφανος 1622100.071546.700011314322227
2Σπανός Απόστολος182633.381942.1060.012343025
4Φραγκίστας Άγγελος41250.0020.01333.321330050
5Τσαουρδάς Ανδρέας30000001333.320210022
8Καραχρήστος Θώμας60003560.0000718000111
13Σκλήρης Σπυρίδων53475.011100.0030.050521009
17Mindaugas Vaiciunas0000030.0020.02130201-1