23.1%
45.0%
32.7%
27.8%

Ο Αστέρας Ευελπίδων συνεχίζει ακάθεκτος στη Silver, παίρνοντας την 4η συνεχόμενη νίκη του, αυτή τη φορά κερδίζοντας με 59-56 τους αήττητους μέχρι τώρα Phoenix Bums μετά από ένα τρομερό ντέρμπι. Οι Bums δεν άντεξαν υπό το βάρος των απουσιών και ο Αστέρας με πολλούς πρωταγωνιστές, Λάκουρα, Μαγκώνη Θ., Λαμπρόπουλο, Ανδρεόπουλο και Χαρτοκόλλη τους ανάγκασε στην 1η τους ήττα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-6 για τους Phoenix Bums από τον Διαμαντόπουλο και τον Μοίρα, για να απαντήσει ο Λαμπρόπουλος. Μετά το καλάθι του Κοβάτσου, ο Λάκουρας έφερε το ματς στον πόντο, αλλά ο Κοτρώνης με τον Μοίρα απάντησαν, με τον δεύτερο να έχει 2 τρίποντα για το 7-16. Ο Χαρτοκόλλης απάντησε για το 10-16 της περιόδου, με τον Μαγκώνη Θ. και τον Ανδρεόπουλο να μειώνουν σε 14-16. Ο Διαμαντόπουλος απάντησε με τρίποντο, ο Λάκουρας μείωσε σε 17-19, με τον Διαμαντόπουλο να κρατά μπροστά την ομάδα του. Ο Μαγκώνης Θ. μείωσε στο σουτ, για να έρθει ο Μοίρας για το 19-23 και στη συνέχεια Κοβάτσος και Κοτρώνης να γράφουν το 20-27 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Μαγκώνης Θ. μείωσε στους 5 με τον Χαρτοκόλλη να γράφει το 25-28. Ο Μοίρας σκόραρε για το 25-30, με τον Λάκουρα, τον Μαγκώνη Θ. και τον Μαγκώνη Β. να τρέχουν ένα 9-0 για τον Αστέρα Ευελπίδων που άλλαξε τη ροή του ματς. Λάσπας και Λαμπρόπουλος έφεραν το ματς στο 36-32, με τους Phoenix Bums να απαντούν στη συνέχεια με δικό τους σερί, 0-8, με τον Μοίρα, τον Κουζοβουνά και τον Λάσπα ως το 36-40. Το ξέσπασμα του Μαγκώνη Β. ισοφάρισε το ματς σε 40-40 με τον Χαρτοκόλλη να γράφει κι άλλο τρίποντο για το 43-40 της ομάδας του. Ο Κοτρώνης απάντησε για το 43-43, με τον Χαρτοκόλλη να σκοράρει για 4η φορά από το τρίποντο για το 46-43 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ανδρεόπουλος έφερε τον Αστέρα στο 48-43, με τον Μοίρα να μειώνει σε 48-45. Ο Λαμπρόπουλος από την κορυφή έγραψε το 50-45, με τον Μοίρα να είναι και πάλι εκεί, 50-48. Ο Μαγκώνης Θ. κράτησε στις 2 κατοχές τον Αστέρα, 52-48, με τον Κουζοβουνά να απαντά για να έρθει στο πεντάλεπτο ο Χαρτοκόλλης ξανά από το τρίποντο για το 55-50. Ο Κοβάτσος με τον Λάσπα μείωσαν στον πόντο, 55-54, με τον Αστέρα να απαντά κι αυτός από τη γραμμή, 57-54 πλησιάζοντας στο λεπτό. Εκεί, στα 45 δευτερόλεπτα ο Μοίρας σκόραρε για το 57-56, με τις δύο ομάδες να χάνουν από μία επίθεση για να πάμε στα 12 δευτερόλεπτα όταν οι Phoenix Bums αστόχησαν με τον Αστέρα να κάνει λάθος στα 8 δευτερόλεπτα δίνοντας στους Bums άλλη μία ευκαιρία για τη νίκη. Η επαναφορά τους, όμως, ήταν λανθασμένη, ο Μαγκώνης Θ. έκλεψε, ο Λάκουρας κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έγραψε το 59-56 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ αφού στα τελευταία 3 δευτερόλεπτα οι Phoenix Bums δεν πήραν σκορ.

Για τους νικητές ο Μαγκώνης Θ. είχε 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες, ο Λάκουρας 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Χαρτοκόλλης 15 πόντους, 6 ριμπάουντ με 5/11 τρίποντα, ο Λαμπρόπουλος 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Για τους Phoenix Bums ο Μοίρας είχε 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Διαμαντόπουλος 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Κοβάτσος 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ.