23.5%
54.5%
52.9%
13.2%

Σε ένα παιχνίδι με πολύ γρήγορο ρυθμό οι War Gamers B.C. πήραν τη νίκη κόντρα στον μαχητικό Αστέρα Ευελπίδων με 55-63 και διατήρησαν το αήττητο τους. MVP του αγώνα ήταν ο Μάριος Μπατής με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι War Gamers μπήκαν καλύτερα στο ματς, στη συνέχεια όμως ήρθε ένα ξέσπασμα του Αστέρα Ευελπίδων, στο οποίο όμως γρήγορα απάντησαν οι παίχτες του Σπύρου Σκλαβενίτη για να πάρουν ξανά το προβάδισμα. Ο Τριανταφύλλου άνοιξε το σκορ με σουτ τριών πόντων, ο Τσώνης μείωσε σε 2-3, 2-8 με ένα 0-5 σερί δια χειρός Παπαδόπουλου, 11-8 οι Σκλήρης, Μαγκώνης, Μιντάουγκας και Βασίλης Μαγκώνης, για να έρθει απάντηση με ένα 0-10 από τους Ιωαννίδη, Μπατή και Ζήσο για το τελικό 11-18 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν φανερά καλύτερες επιθετικά. Ο Αστέρας Ευελπίδων πλησίασε σε μια ανατροπή, όμως μόλις έφτασε στο καλάθι ακολούθησε αλλο ένα ξέσπασμα των War Gamers. Ο Σκλήρης έγραψε το 13-18, 13-21 ο Θεοφανόπουλος, 15-21 ο Μαγκώνης, 15-25 οι Τριανταφύλλου και Παπαδόπουλος, 17-25 ο Χαρμπαλής, 17-27 ο Τριανταφύλλου, 20-27 οι Θανάσης και Βασίλης Μαγκώνης, 20-29 ο Παναγόπουλος, 27-29 οι Σκλήρης, Θανάσης Μαγκώνης και Χαρμπαλής, 27-39 με άλλο ένα 0-10 σερί οι Μπατής, Μέμεζας Παυλίδης και Ζήσος, για να ακολουθήσουν δύο βολές του Χαρμπαλή για το τελικό 29-39 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες και βιαστικές, με αποτέλεσμα το σκορ περιόδου να μένει χαμηλά. Ο Πάτερος έγραψε το 29-41, 34-41 οι Μαγκώνης και Τσώνης, 34-43 ο Τριανταφύλλου, 36-43 ο Μαγκώνης, 36-45 ο Ιωαννίδης, 38-45 ο Τσώνης, 38-49 οι Παυλίδης και Ζήσος, 40-49 ο Τσώνης ξανά και στη συνέχεια War Gamers και Αστέρας Ευελπίδων έβαλαν από ένα καλάθι για το τελικό 42-51 της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο ο Αστέρας Ευελπίδων προσπάθησε αρκετά για την ανατροπή, όμως οι πολύ έμπειροι War Gamers είχαν τις λύσεις όταν έπρεπε και δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα σε κάποιο σημείο μέχρι το φινάλε. Ιωαννίδης και Θεοφανόπουλος έγραψαν το 42-55, 48-55 οι Μαγκώνης και Τσώνης, 48-57 οι Θεοφανόπουλος και Μπατής, 53-57 από τους Μαγκώνη και Μιντάουγκας, 53-63 με ένα 0-6 σερί οι Μέμεζας, Ζήσος, Θεοφανόπουλος και Παπαδόπουλος και καλάθι από τον Τσώνη στη συνέχεια για να γραφτεί το τελικό 55-63 του αγώνα.

Για τους War Gamers, πέρα από τον Μπατή, καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Ζήσος, Παπαδόπουλος και Τριανταφύλλου. Για τον Αστέρα Ευελπίδων ξεχώρισαν οι Θανάσης Μαγκώνης και Τσώνης.

1Τσώνης Στέφανος131425.061060.0010.09312220417
5Τσαουρδάς Ανδρέας0000030.0020.041523050
6Μαγκώνης Βασίλειος60003933.300011222152
13Σκλήρης Σπυρίδων70002450.01333.320241028
17Mindaugas Vaiciunas40002633.3010.032510032