29.6%
57.7%
42.9%
15.0%

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο Summer οι Partyzan που κέρδισαν με 62-66 τους Ατάλαντους, σε ένα ματς που χρειάστηκε έξτρα πεντάλεπτο για να μάθουμε τον νικητή. MVP του αγώνα ήταν ο Θοδωρής Σιδηρόπουλος με 23 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 τάπες.

Στην πρώτη περίοδο το ματς ήταν εντελώς αναγνωριστικό, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δεθούν με τις προσθήκες που έχουν κάνει. Ο Ξυγκάκης έκανε το 3-0, ο Γεωργακόπουλος μείωσε σε 3-2 και ακολούθησαν δύο τρίποντα του Παπαγεωργίου για το 9-2. Στουγιαννόπουλος και Σκουτέλας μειωσαν σε 9-7, ο Λίτσας απάντησε για το 11-7 και ο Αρσένος έγραψε το τελικό 11-9 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός των δύο ομάδων ήταν κάπως καλύτερος,με τους Ατάλαντους να κρατούν προβάδισμα, έστω και μικρό. Ο Παπαγεωργίου έβαλε δύο συνεχόμενα καλάθια για το 15-9, ο Γεωργακόπουλος μείωσε σε 15-11 και ο Χαρίδημος έγραψε το 17-11. Γεωργακόπουλος και Σιδηρόπουλος μειωσαν σε 17-15 και ο Χαρίδημος έβαλε ξανά καλάθι για το 19-15. Ξανά Σιδηρόπουλος και Γεωργακόπουλος έβαλαν από ένα καλάθι για να ισοφαρισουν σε 19-19, όμως και πάλι ο Παπαγεωργίου ανέλαβε δράση, έβαλε 5 πόντους και σημείωσε το 24-19. Καλάθι και φάουλ από τον Σιδηρόπουλο για το 24-22 και 26-22 από τον Ξυγκάκη. Το τελικό 26-25 του ημιχρόνου γράφτηκε από τον Γεωργακόπουλο.

Στην τρίτη περίοδο το ματς συνέχισε να πηγαίνει κοντά στο σκορ με αποτέλεσμα όλα να είναι ανοιχτά. Ο Ξυγκάκης έβαλε ένα καλάθι για το 28-25 και ο Γεωργακόπουλος απάντησε με δύο για το 28-29. Ο Μεντζέλος έγραψε το 33-29 και ο Γεωργιάδης μείωσε σε 33-31. Τρίποντο από τον Ξυγκάκη για το 36-31 και 36-37 από ένα 0-6 των Γεωργιάδη, Γεωργακόπουλο και Αρσένο. Προβάδισμα ξανά οι Ατάλαντοι με τον Χαρίδημο να γράφει το 38-37 και 38-38 από τον Βούλγαρη. Δύο στις δύο βολές από τον Ξυγκάκη για το 40-38 και 0-4 από Σιδηρόπουλο και Σφέτσο για το 40-42. Το τελικό 45-42 του δεκαλέπτου γράφτηκε από τους Νίκο Βλάχο και Λίτσα.

Στην τέταρτη περίοδο το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά, οι Partyzan το κυνηγήσαν, πήραν προβάδισμα, όμως ο Ξυγκάκης ήταν αρκετά ψυχραιμος στο τέλος για να το στείλει σε παράταση. Δύο συνεχόμενα καλάθια από τον Ξυγκάκη για το 49-42 και γκολ φάουλ ο Σιδηρόπουλος για το 49-45. Βλάχος για το 51-45 και Γεωργακόπουλος στην απάντηση. Ο Μεντζέλος ανέβασε ξανά στους 6(53-47) και ο Γεωργακόπουλος ήταν ξανά εκεί για να βάλει την ομάδα του στο κόλπο με δύο συνεχόμενα καλάθια για το 53-51. Παπαγεωργίου για το 55-51 και Σιδηρόπουλος για το 55-53. Στη συνέχεια ο Μιχάλης Βλάχος έβαλε μια βολή και έκανε το 56-53, όμως οι Σιδηρόπουλος και Γεωργιάδης έβαλε 4 πόντους για το 56-57 με 1.40 να μένει. Ακολούθησαν κάποια άστοχα σουτ, μέχρι να πάει ο Ξυγκάκης για βολές με 42″ να μένουν και να βάζει την μια εξ αυτών για το 57-57 που ήταν και τελικό στην περίοδο, αφού ακολούθησε απο ένα αστοχο τρίποντο για κάθε ομάδα.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Partyzan ήταν πιο ψύχραιμοι, είχαν παραπάνω λύσεις και κατάφεραν να χτυπήσουν το ματς. Ο Σιδηρόπουλος ξεκίνησε με 4/4 βολές για το 57-61, όμως οι Ξυγκάκης και Χαρίδημος έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 62-61. Στη συνέχεια εν τρίποντο του Στουγιαννόπουλου και ένα καλάθι του αρχηγού σημείωσαν το τελικό 62-66 34″ πριν το τέλος, αφού ακολούθησε ένα αστοχο τρίποντο για τους Ατάλαντους, δύο χαμένες βολές για την Partyzan και άλλο ένα αστοχο τρίποντο των κόκκινων.

Για τους νικητές, πέρα από τον Σιδηρόπουλο, ματσάρα έκανε και ο Γεωργακόπουλος. Για τους Ατάλαντους ξεχώρισαν οι Παπαγεωργίου και Ξυγκάκης.