18.2%
66.7%
47.2%
21.2%

Ο Φωκιανός γύρισε από το – 18 και πήρε το ροζ φύλλο με 60-65 στην παράταση σε μια ματσάρα με τον Άφοβο Σεπολίων. MVP του αγώνα ήταν ο Θανάσης Μυλιόρδος με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο ο Άφοβος έκανε πολύ καλό ξεκίνημα, όμως κάπου στα μισά του δεκαλέπτου ο Φωκιανός βρήκε ρυθμό και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Ο Μυλιόρδος έκανε το 0-2, για να ακολουθήσει ένα 4-0 από Γκότση και Ντούφα για το 4-2. Ο Καρακατσάνης ισοφάρισε σε 4-4, για να έρθει ένα λίγο μεγαλύτερο σερί αυτή τη φορά από τον Άφοβο (7-0) από Τσικόλα, Ντούφα και Φλαμπούρη για το 11-4. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Φωκιανός άρχισε να ρολάρει. Οι συμπαίκτες του Σπύρου Τσιώτση έτρεξαν ένα 0-10 και πήραν προβάδισμα με 11-14. Ρίπης, Μυλιόρδος και Καρακατσάνης ήταν οι σκόρερ. Ο Ντουφας έκοψε το σερί του Φωκιανού και σημείωσε το 13-14, όμως ακολούθησε ακόμη ένα 0-5 από Κόπελο και Τζούρτο για το τελικό 13-19 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Νίκος Γιαννόπουλος διάβασε καλύτερα την επίθεση του Φωκιανού. Ο Άφοβος έπαιξε αμυνάρα και έτσι φέρει το ματς στα ίσα. Τσικόλας και Ντούφας σημείωσαν το 16-19,με τον Ρίπη να απαντάει για το 16-21 και τον Ντούφα να μειώνει ξανά στους τρεις (18-21). Φλαμπουρης και Πλακίδας έβαλαν άλλους τρεις πόντους για τον Φωκιανό (18-24),ομως με το 6-0 που ακολούθησε από τους Λαμπρινό, Συσκάκη και Τσικόλα ο Άφοβος ισοφάρισε σε 24-24. Ο Παντελεάκης έγραψε το 24-26 για να έρθει λίγο αργότερα ο Τσικολας και να γράψει το τελικό 26-26 του ημιχρόνου.

Στη τρίτη περίοδο η καλή άμυνα συνεχίστηκε από τον Άφοβο, ο οποίος όμως βρήκε και ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα να ξεφύγει αρκετά. Ο Ρίπης έγραψε το 26-28, για να ακολουθήσει ένα 14-0 για τον Άφοβο με τους Τσικόλα, Ντούφα, Λαμπρινό και Φλαμπούρη για το 40-28. Ο Μυλιόρδος με 2/2 βολές σταμάτησε το σερί του αντιπάλου και έγραψε το 40-30,για να ακολουθήσει ένα ακόμη 7-0 από Συσκάκη, Νάκο και Φλαμπούρη για το 47-30. Ο Μυλιόρδος ξανά θα σταματήσει το σερί του Άφοβου και θα γράψει το 47-33, με τον Φλαμπούρη να σημειώνει το τελικό 49-33 της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άφοβος κανονικά θα έπρεπε να παίζει με λυμένα χέρια λόγω της διαφοράς που είχε χτίσει. Αντί αυτού όμως έγινε κάτι το εντελώς αντίθετο. Οι παίκτες του Γιαννόπουλου μπήκαν αγχωμένοι και αυτό το κατάλαβαν οι παίκτες του Φωκιανού και άρχισαν την επική ανατροπή τους. Ο Τζούρτος μείωσε σε 49-35, ο Λαμπρινός έτρεξε ένα 4-0 για το 53-35. Ο Μυλιόρδος μείωσε ξανά,εκανε το 53-38 και ο Γκοτσης έκανε το 55-38 7 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Αυτό ήταν και το τελευταίο καλάθι του Αφοβου. Ο Φωκιανό έτρεξε, πίεσε και μείωσε με τους Τζούρτο, Παντελεάκη, Μυλιόρδο, Καρακατσάνη και Ρίπη. Με 1.46 να μενει το σκορ έχει πάει 55-54. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό ο Ντούφας πήρε μια επίθεση, αστοχησε και έμεναν 33″. Ο Παντελεάκης πήρε ένα τρίποντο για τον Φωκιανό, αστοχησε και αυτός, αλλά ο Τζούρτος ήταν τη σωστή στιγμή στο σωστό μέρος για να πάρει επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ που τον έστειλε για βολές. Έβαλε 1/2 και ισοφάρισε σε 55-55 με 22″ να μένουν. Ο Άφοβος έπαιξε μια μεγάλη επίθεση την οποία ανέλαβε ο Τσικόλας με σουτ από μέση απόσταση, δεν έβαλε καλάθι και Ο Ρίπης που πήρε το ριμπάουντ στα τρία δευτερόλεπτα έδωσε πάσα στον Μυλιόρδο ο οποίος πρόλαβε ένα σουτ από το κέντρο, το οποίο πήγε καλά όμως η “σπυριάρα” δεν του έκανε το χατήρι και έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Φωκιανός συνέχισε να είναι καλός και ο Άφοβος συνέχισε να είναι “φοβισμένος”. Καρακατσάνης και Μυλιόρδος έγραψαν το 55-59, ο Λαμπρινός μείωσε σε 56-59 και ξανά Καρακατσάνης και Μυλιόρδος για το 56-63. Ο Γκοτσης μείωσε σε 58-63, ο Καρακατσάνης ξαναδωσε λύση στον Φωκιανό γράφοντας το 58-65 που καθάρισε ακόμα περισσότερο το ματς. Το τελικό 60-65 γράφτηκε από τον Νακο.

Πέρα από τον Μυλιόρδο, τεράστια συνεισφορά για τον Φωκιανό είχαν και οι Καρακατσάνης, Ρίπης και Τζούρτος. Για τον Άφοβο καλό ματς είδαμε από τον Ντούφα, τον Λαμπρινό και τον Φλαμπούρη.