17.9%
41.7%
40.8%
25.0%

Ο Αστέρας Ευελπίδων κέρδισε με 48-63 τον Άφοβο Σεπολίων για να ανέβει στο 5-0 και να ρίξει στο 3-2 τον αντίπαλό του. Ο Αστέρας ήταν και πάλι ασφυκτικός στην πίεσή του, με τον Άφοβο να τη διαχειρίζεται για 32-33 λεπτά παρά τον τραυματισμό του Καραντζούνη, αλλά η εξωπραγματική εμφάνιση του Θανάση Μαγκώνη, που έβαλε περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας του, δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στο ποιος θα πάρει το ροζ φύλλο στο τέλος!

Το ματς ξεκίνησε με τον Λαμπρινό να σκοράρει για να απαντήσει ο Μαγκώνης Θ. και να έρθει ο Καραντζούνης με τρίποντο για το 5-3. Ο Μαγκώνης Θ. με 6 πόντους έβαλε μπροστά τον Αστέρα Ευελπίδων, 5-9, αλλά ο Άφοβος πατούσε καλύτερα στα πόδια του στην πρώτη περίοδο, ο Φελεμέγκας με δύο τρίποντα και ο Καρνιαβούρας με τον Λαμπρινό έφεραν την ομάδα τους στο 15-9 στο δεκάλεπτο.

Στη 2η περίοδο το σερί του Άφοβου Σεπολίων έφτασε στο 12-0 για το 17-9 από τον Γωγάκη, αλλά ο Αστέρας δεν άφησε τους αντιπάλους του να ξεφύγουν περισσότερο. Δύο τρίποντα από τον Λαμπρόπουλο και δύο καλάθια του Μαγκώνη Θ. έφεραν το ματς στο 17-19 για τον Αστέρα με 0-10 σερί. Ο Λαμπρινός το διέκοψε, με τον Χαρτοκόλλη να έχει 4 μαζεμένους πόντους και τον Μαγκώνη Β. να σκοράρει για το 19-25 (επιμέρους σκορ 2-16 για τον Αστέρα) για να κλείσει ο Γωγάκης το ημίχρονο στο 21-25.

Στην επανάληψη Μαγκώνης Θ. και Καρνιαβούρας σκόραραν για το 23-27 για να γράψει τρίποντο στη συνέχεια ο Μαγκώνης Θ. για το 23-30. Ο Γκότσης απάντησε δύο φορές, αλλά Λαμπρόπουλος και Μαγκώνης Θ. είχαν ρυθμό, από 5 πόντους ο καθένας με ένα τρίποντο για το 27-40 της ομάδας τους με 2-10 σερί μετά το πρώτο καλάθι του Γκότση. Ο Λαμπρινός και ο Φελεμέγκας μείωσαν σε 32-40, ο Μαγκώνης Θ. έγραψε ο 32-42, αλλά ο Άφοβος με τον Καρνιαβούρα έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο 37-42.

Στην 4η περίοδο ο Μαγκώνης Θ. πήγε την ομάδα του στο 37-45, με τον Λαμπρινό και τον Καρνιαβούρα να κρατούν τον Άφοβο ως το 42-45. Όμως, η στιγμή που ο Άφοβος μείωσε στο σουτ έμελλε να είναι και εκείνη στην οποία παρέδωσε τα όπλα. Η κούραση από την ασφυκτική πίεση των παικτών του Αστέρα Ευελπίδων έκανε την εμφάνισή της και στα επόμενα 6 λεπτά ο Άφοβος έβαλε μόλις 3 βολές, με τον Αστέρα να τρέχει ένα σερί 3-16. Ανδρεόπουλος, Χαρτοκόλλης και Μαγκώνης Θ. έκαναν την αρχή για το 42-51, με τον Λαμπρόπουλο να σκοράρει για το 43-54 και τον Ανδρεόπουλο με τον Μαγκώνη Β. για το 44-58 λίγο μετά, για να φέρει με τρίποντο ο Μαγκώνης Θ. το ματς στο 45-61. Το παιχνίδι έκλεισε με τον Καρνιαβούρα να γράφει τρίποντο και τον Ανδρεόπουλο να σκοράρει από τη ρακέτα για το 48-63.

Για τους νικητές ο Μαγκώνης Θ. είχε 32 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 τάπες, ο Λαμπρόπουλος είχε 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Για τον Άφοβο ο Λαμπρινός είχε 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Καρνιαβούρας 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γκότσης 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Φελεμέγκας 9 πόντους, 6 ριμπάουντ.

5Τσαουρδάς Ανδρέας000000000000000000
7Mindaugas Vaiciunas0000020.0010.01120000-1