21.2%
59.1%
36.6%
14.8%

Φωτιά στην τετράδα έβαλε ο Άφοβος Σεπολίων, ο οποίος κέρδισε τους Ξεφτιλάιζερς και τους πήρε μαζί του στο 8-3. Ο Γιαννόπουλος και οι παίκτες του έκαναν εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, και παρόλο που ήταν λιγότεροι επεβαλαν εκείνοι τον δικό τους ρυθμό για να κερδίσουν με 68-55. MVP του αγώνα ήταν ο Μύρωνας Γκότσης με 21 πόντους, 19 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 τάπες.

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες δεν μπήκαν πολύ ζεστές στο παρκέ, όμως γρήγορα στη συνέχεια βρήκαν ρυθμό και ανέβασαν πολύ την απόδοση και την ευστοχία τους. Ο Γιώργος Τυπάλδος έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Λοράνδος ισοφάρισε σε 2-2, 2-4 από τον Χαραλαμπόπουλο, 7-4 οι Καραντζούνης και Γκότσης, 7-11 οι Χαραλαμπόπουλος και Αχιλλέας Τυπάλδος και 15-11 οι Γκότσης, Λοράνδος και Καραντζούνης. Τρίποντο από τον Αχιλλέα Τυπάλδο για το 15-14 και 17-14 από τον Καραντζούνη για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να παλεύουν στα ίσα με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα. Ο Γκότσης έβαλε καλάθι για το 19-14, 19-17 ο Αχιλλέας Τυπάλδος, 21-17 από τον Καραντζούνη, 21-19 ο Τσίτσος, 23-19 ο Γκότσης ξανά και 23-25 οι Αναγνωστόπουλος και Τσίτσος. Καλάθι από τον Γωγάκη και μια βολή του Γκότση για το 26-25, 26-28 οι Γιώργος Τυπάλδος και Τσάπαλος, 28-28 οι Γωγάκης και Λοράνδος, 28-29 ο Χαραλαμπόπουλος, 30-29 ο Γκότσης, 30-31 με δύο βολές ο Γιώργος Τυπάλδος και buzzer beater τρίποντο από τον Καραντζούνη για το τελικό 33-31 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ένα κόλλημα των Ξεφτιλάιζερς στην αρχή ήταν αρκετό για να πάρουν διψηφια διαφορά και ταυτόχρονα το πάνω χέρι σε κομβικο σημείο οι παίχτες του Γιαννόπουλου. Λοράνδος και Καραντζούνης ξεκίνησαν το δεκάλεπτο με 9-0, για να φτάσουν το σερί στο 12 αν προσθέσουμε το τρίποντο στην λήξη του ημιχρόνου από τον Τάσο, με το σκορ να γράφει 42-31. Τσίτσος, Χαραλαμπόπουλος και Αναγνωστόπουλος μείωσαν σε 42-37, 46-37 οι Λοράνδος και Γκότσης, 46-39 ο Αναγνωστόπουλος, 48-39 ο Καραντζούνης, 48-41 ο Τσίτσος, 51-41 με τρίποντο ο Φελεμέγκας, 51-42 ο Δεδούσης και 53-42 ο Γκότσης. Το τελικό 53-43 του δεκαλέπτου το έγραψε με μια βολή ο Τσίτσος.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άφοβος Σεπολίων έκανε καταπληκτική διαχείριση στο προβάδισμα που είχε, δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να πλησιάσει και επομένως κέρδισε με σχετική άνεση το ντέρμπι της δεύτερης θέσης. Δύο βολές του Τσίτσου για το 53-45, 55-45 ο Καραντζούνης, 55-47 ο Δεδούσης, 7-0 σερί οι Γκότσης και Καραντζούνης για το 62-47, 62-49 με άλλες δύο βολές του Τσίτσου, 63-49 ο Λοράνδος και 63-51 ξανά από τον Τσίτσο. Καλάθι του Γκότση για το 65-51, 65-55 από τους Αχιλλέα Τυπάλδο και Δεδούση και 68-55 με τρεις βολές οι Καραντζούνης και Λαμπρινός, σκορ με το οποίο τελείωσε το ματς.

Για τον Άφοβο Σεπολίων, πέρα από τον Γκότση, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Καραντζούνης, Λοράνδος και Λαμπρινός. Για τους Ξεφτιλάιζερς ξεχώρισαν οι Τσίτσος, και Αχιλλέας Τυπάλδος.