23.8%
40.0%
37.5%
5.3%

Ο Άφοβος Σεπολίων επέβαλε τον δικό του ρυθμό στο ματς από το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου και έπειτα, με αποτέλεσμα να πάρει μια άνετη νίκη κόντρα στους ελλιπείς Athens Supergrungers με 67-49. MVP του αγώνα ήταν ο Τάσος Καραντζούνης με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα.

Το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ήταν καθαρά αναγνωριστικό, με το σκορ να κυμαίνεται χαμηλά και τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ συντηρητικά. Ο Γκότσης έβαλε τα δύο πρώτα καλάθια του αγώνα για το 4-0, 4-5 οι Αϊβαλιώτης και Θεοδώρου, 6-5 ο Νούκε, 6-8 ο Θεοδώρου, 8-8 ο Γουργουλίτσας, 8-9 ο Κατσαμπάνης και 12-9 οι Νούκε και Γκότσης για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε την ίδια ροή στο μεγαλύτερο κομμάτι του, όμως προς το τέλος ο Άφοβος βρήκε χώρους, τους εκμεταλλευτηκε και πήρε μια διαφορά στην οποία έχτισε στη συνέχεια. Νούκε και Καραντζούνης σημείωσαν το 17-9, 17-13 με 4 συνεχόμενους πόντους ο Τσίπρας, 19-13 ο Καραντζούνης, 19-15 ο Βαμβαράπης, 21-15 ο Γωγάκης, 21-17 ο Κατσαμπάνης, 23-17 ο Λαμπρινός και 23-21 με δύο καλάθια του Αϊβαλιώτη. Σε εκείνο το σημείο ο Άφοβος έτρεξε ένα 6-0 σερί με τους Γωγάκη, Καραντζούνη και Νούκε για να κλείσει το ημίχρονο με την ομάδα του Γιαννόπουλου να είναι μπροστά με 29-21.

Στην τρίτη περίοδο οι Athens Supergrungers συνέχισαν να έχουν δυσκολίες στην επίθεση, κάτι που δεν είχε ο Άφοβος, ο οποίος έκανε καταπληκτικό δεκάλεπτο και ξέφυγε με μεγάλη διαφορά. Ο Νούκε έγραψε το 32-21, 32-23 ο Κατσαμπάνης, 38-23 οι Γκότσης και Καραντζούνης, 38-25 ο Θεοδώρου, και 44-25 οι Καραντζούνης και Λοράνδος βάζοντας από ένα τρίποντο. Λιούτας και Θεοδώρου έβαλαν από ένα καλάθι για το 44-29, 45-29 ο Λαζαρέτος, 45-31 ο Κούρτης, 46-31 ο Δερματίνος, 46-33 ο Τσίπρας και 5-0 σερί οι Λοράνδος και Γωγάκης για το τελικό 51-33 του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Άφοβος μπήκε δυνατά, έφτασε την διαφορά πάνω από τους 20 και στη συνέχεια έριξε στροφές. Ο Κούρτης έγραψε το 51-35, 60-35 με ένα 9-0 σερί οι Γωγάκης, Λοράνδος, Τραϊφόρος και Γουργουλίτσας, 60-37 ο Κατσαμπάνης, 61-37 ο Νούκε, 61-39 ο Λιούτας, 62-39 ο Νούκε, 62-43 οι Κατσαμπάνης και Αϊβαλιώτης, 64-43 ο Γωγάκης, 64-45 ο Θεοδώρου, 65-45 ο Γιαννόπουλος, 65-47 ο Κατσαμπάνης, 67-47 ο Γωγάκης και 67-49 από τον Κούρτη, σκορ με το οποίο έληξε και το παιχνίδι.

Για τον Άφοβο Σεπολίων, πέρα από τον Καραντζούνη, σε καλή βραδιά ήταν επίσης οι Γωγάκης, Γκότσης και Νούκε. Για τους Athens Supergrungers ξεχώρισαν οι Κατσαμπάνης, Θεοδώρου και Αϊβαλιώτης.