31.0%
81.3%
22.0%
34.8%

Ο Άφοβος Σεπολίων κάνοντας καταπληκτική δουλειά αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να ανατρέψει το 24-31 του ημιχρόνου και να κερδίσει τελικά τους Jack’s με 60-55. MVP του αγώνα ήταν ο Φώτης Λαμπρινός με 5 πόντους, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άφοβος ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ καλά, έβαλε τρία συνεχόμενα τρίποντα και έδειξε πως θα είναι σε θέση οδηγού, όμως οι Jack’s απάντησαν γρήγορα και όχι απλά μείωσαν αλλά πήραν και προβάδισμα. Βασιλείου και Ελευθεριάδης έβαλαν από ένα καλάθι για το 0-4, οι Φελεμέγκας και Λαμπρινός απάντησαν με τρία τρίποντα για το 9-4, 9-7 από τον Σαρικάκη, 11-7 ο Λοράνδος, 11-15 με 0-8 σερί οι Βασιλείου, Ελευθεριάδης και Σαρικάκης και 12-15 με μια βολή ο Γκότσης για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στη δεύτερη περίοδο οι Jack’s κυρίως χάρη στον Σαρικάκη που έβαζε τρίποντα από παντού συνέχισαν να είναι μπροστά στο σκορ, με τον Άφοβο να έχει κάποιες δυσκολίες επιθετικά. Δύο καλάθια του Γκότση για το 16-15, 16-23 οι Ελευθεριάδης, Σαρικάκης και Ζαντιώτης, 19-23 με γκολ φάουλ ο Γωγάκης, 19-25 ο Ελευθεριάδης, 22-25 ο Παπαγεωργίου, 22-28 ο Σαρικάκης, 24-28 ο Καραντζούνης και 24-31 ο Σαρικάκης με το πέμπτο του τρίποντο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Καραντζούνης έδωσε έναυσμα, ο Λοράνδος ακολούθησε και ο Άφοβος Σεπολίων γύρισε πολύ γρήγορα από το -7. Δύο καλάθια του Καραντζούνη για το 28-31, 28-35 οι Σαρικάκης και Γαλανάκης, απάντηση με 10-0 οι Καραντζούνης και Λοράνδος για το 38-35 και το προβάδισμα, 38-37 ο Ζαντιώτης, 41-37 ο Φελεμέγκας, 41-40 ο Ελευθεριάδης και 43-40 ο Γκότσης για να μπει ο Άφοβος στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας ένα +3.

Στην τελευταία περίοδο ο Άφοβος ξεκίνησε με δύο τρίποντα, έβαλε γερά θεμέλια για τη νίκη, στην οποία έφτασε σχετικά άνετα, αφού οι Jack’s δεν έφτασαν σε ουσιαστική απειλή. Γιούρτης και Λοράνδος έβαλαν από ένα τρίποντο για το 49-40, 49-46 οι Σαρικάκης και Γαλανάκης, 51-46 ο Λοράνδος, 51-48 ο Ζαντιώτης, 56-48 οι Λοράνδος και Φελεμέγκας, 56-50 ο Ελευθεριάδης, 58-50 ο Λοράνδος, 58-52 ο Ελευθεριάδης ξανά, 60-52 ο Λαμπρινός και ένα καλάθι και μια βολή του Σαρικάκη για το τελικό 60-55 του παιχνιδιού.

Για τον Άφοβο Σεπολίων, πέρα από τον Λαμπρινό, πολύ καλό παιχνίδι έκαναν επίσης οι Λοράνδος, Φελεμέγκας και Γκότσης. Για τους Jack’s ξεχώρισαν οι Σαρικάκης και Ελευθεριάδης.