16.7%
78.6%
43.2%
34.5%

Ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο το Undertakers – Άφοβος Σεπολίων, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο ο Καρνέσης και η παρέα του άνοιξαν τον ρυθμό και πήραν μια διαφορά που τους έδωσε άνεση για να φτάσουμε στο τελικό 79-62. MVP του αγώνα ήταν ο Ιωάννης Παπαγιάννης με 16 πόντους, 30 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 τάπες.

Στην πρώτη περίοδο το ματς είχε πολύ σκορ και θέαμα και από τις δύο πλευρές, κάτι το οποίο έκανε το ματς πολύ ευχάριστο. Ο Παπαγιάννης άνοιξε λογαριασμό για το 2-0, για να απαντήσουν οι Ντούφας και Λαμπρινός για το 2-4. Από ένα τρίποντο οι Γρυπάρης και Στερμάσι για το 8-4 και καλάθι από τον Ντούφα για το 8-6. Δύο βολές του Γρυπάρη για το 10-6 και 0-5 δια χειρός Μαλλιάρα για το 10-11. Ο Παπαγιάννης έβαλε ακόμη δύο πόντους για το 12-11 και ο Λαμπρινός απάντησε σε 12-13. Ξανά Παπαγιάννης για το 14-13, Τραϊφορος για το 14-15 και ξανά καλάθι από τον ψηλό των Undertakers για το 16-15. Ντουφας και Κλάγκος έκαναν το 16-18, με τον Γρυπάρη να ισοφαρίζει στο τελικό 18-18 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο το ματς συνέχισε να έχει καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να βγάζουν πολλή ενέργεια και θέληση για νίκη. Παπαγιάννης και Νομικός έκαναν το 22-18 για να ακολουθήσει ένα 0-7 από Μαλλιαρα και Νάκο για το 22-25. Ο Παπαγιάννης έβαλε 4 πόντους για το 26-25, όμως ο Μαλλιάρας έβαλε ξανά μπροστά τον Άφοβο κάνοντας το 26-27. Γρυπάρης και Παπαγιάννης για το 31-27 και 0-5 από τον Ντούφα για το 31-32. Το τελικό 34-32 του ημιχρόνου σημειώθηκε με τρίποντο του Γρυπάρη.

Στην τρίτη περίοδο οι Undertakers μπήκαν αποφασισμένοι να “θάψουν” τον αντίπαλο, όπως και έκαναν με την εξαιρετική τους απόδοση σε άμυνα και επίθεση. Καρνέσης και Νικολαΐδης ανέβασαν σε 39-32, ο Ζοράνογλου μείωσε σε 39-34 και ο Νικολαΐδης έβαλε ξανά καλάθι για το 41-34. Ο Μαλλιάρας μείωσε σε 41-36, ο Καρνέσης απάντησε με τρίποντο (44-36) και το ίδιο έγινε με τους Κλάγκο και Γρυπάρη για το 47-38. Ξανά Κλάγκος για το 47-40 και Νομικός για το 49-40. Κλάγκος και πάλι για να μειώσει ο Άφοβος σε 49-42 και τρίποντο του Καπαντακη για να στείλει τους Undertakers στο +10(52-42). Ο Ντούφας μείωσε σε 52-44 και ακολούθησε ένα 7-0 ως το τέλος του δεκαλέπτου από Νομικό και Καρνέση για το 59-44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Undertakers μπήκαν με την άνεση της διαφοράς που είχαν χτίσει στην προηγούμενη περίοδο και δεν έχασαν τον έλεγχο πάρα μόνο για 1.30 λεπτό προς το τέλος που χαλαρωσαν, όμως μετά έκαναν ένα μικρό ξέσπασμα και δεν μπήκαν σε περιπέτειες. Ο Νομικός έκανε το 61-44, για να μειώσει ο Άφοβος γρήγορα σε 61-46. Καπαντάκης, Γρυπάρης και Νομικός για το 68-46 και Τραϊφόρος, Ντούφας για το 68-49. Δύο βολές από τον Νομικό για το 70-49 και 0-11 από Κλάγκο, Λαμπρινό, Ντούφα και Ζοράνογλου για το 70-60. Καπαντάκης, Μαρκάκης και Γρυπάρης έβαλαν από δύο πόντους, ξεκολλησαν τους Undertakers και πήγαν ξανά στο +16(76-60). Ο Ζοράνογλου μείωσε σε 76-62 και ο Μαρκάκης με τρίποντο σημείωσε το τελικό 79-62 του αγώνα.

Για τους νικητές, πέρα από τον Παπαγιάννη, εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Γρυπάρης, ενώ επίσης πολύ καλός ήταν ο Νομικός. Για τον Άφοβο Σεπολίων καλό ματς έκαναν οι Λαμπρινός, Ντούφας, Κλάγκος και Μαλλιάρας.