22.2%
42.3%
32.7%
25.0%

Η Α.Ο Άνδρου πήρε νίκη “εκδίκηση” κόντρα στους Σουβλέηκερς σε ένα ματς με τρομερή εξέλιξη που τελείωσε 64-59. MVP του αγώνα ήταν ο Λεωνίδας Καλογεράς με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στην πρώτη περίοδο οι νησιώτες έκαναν πολύ δυνατό ξεκίνημα και έδειχναν να έχουν τον έλεγχο, όμως στα τελευταία λεπτά οι Σουβλέηκερς έκαναν την αντεπίθεση τους και μπήκαν στο ματς. Ο Μαστρονικόλας και ο Καλογεράς ξεκίνησαν το ματς με 4-0, για να μειώσει σε 4-1 με μια βολή ο Μαυρομάτης και να ακολουθήσει άλλο ένα καλάθι του Μαστρονικόλα για το 6-1. Ο Μοσχίδης μείωσε σε 6-3, για να ακολουθήσει ένα καλάθι του Νικολόπουλου και μια βολή του Καλογερά για το 9-3. Καλάθι από τον Furness για το 9-5 και απάντηση από τον Κωστή για το 11-5. Τρίποντο από τον Βάσση για το 11-8 και 7-0 από Καλογερά, Νικολόπουλο και Βασιλόπουλο για το 18-8. Σε εκείνο το σημείο οι Σουβλέηκερς έδειξαν πυγμη, έτρεξαν ένα 0-6 με τους Εξαρχο, Βάσση και Τζανή για το τελικό 18-14 της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Άνδρος έκανε πάλι δυνατή αρχή, πήρε διαφορά και έμεινε σοβαρή για να την κρατήσει. Ο Τζανήςμςιωσε σε 18-16, για να απαντήσουν με 7-0 οι Καλογεράς, Μαστρονικόλας και Νικολόπουλος για το 25-16. Σε 25-18 μείωσε ο Τζανης και ο Βασιλόπουλος με τρίποντο πήγε τη διαφορά στους 10(28-18).μια βολή του Furness για το 28-19 και 6-0 από Καλογερά, Βασιλόπουλο και Νικολόπουλο για το 34-19. Ο Εξαρχος με γκολ φάουλ μείωσε σε 14-22 και ο Μαστρονικόλας με μια βολή σημείωσε το τελικό 35-22 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους Σουβλέηκερς, που έκαναν την αντεπίθεση τους, έτρεξαν και μειωσαν στη μία κατοχή. Ο Κωστής ανέβασε στο 38-22, για να απαντήσει ο Μαστοράκης με ένα προσωπικό 4-0 για το 38-26. Μια βολή του Καλογερά για το 39-26 και τρεις βολές από τους Σουβλέηκερς για το 39-29. Νικολόπουλος για το 41-29 και απάντηση με 0-5 οι Βάσσης και Μοσχίδης για το 41-34. Καλάθι οι νησιώτες για το 43-34 και τρίποντο του Βάσση για το 43-37. Ο Βασιλόπουλος έβαλε δύο βολές για το 45-37, για να μειώσουν σε 45-40 οι Βάσσης και Μοσχίδης. Ο Νικολόπουλος έγραψε το 47-40 και οι Βάσσης και Μοσχίδης έβαλαν ξανά από ένα καλάθι για το τελικό 47-44 του δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο το ντέρμπι καλά κρατούσε, όμως προς το τέλος η Άνδρος πήρε μια διαφορά, την οποία προσπάθησε να καλύψει η ομάδα των Σουβλέηκερς αλλά ο χρόνος δεν έφτανε. Ο Τζανης με γκολ φάουλ ισοφάρισε σε 47-47,ο Καλογεράς ανέβασε στο 49-47 και ο Τζανης έβαλε ξανά καλάθι για να ισοφαρίσει το ματς. Ο Μαστρονικόλας έγραψε το 51-49, ο Τζανής ισοφάρισε ξανά, για να ακολουθήσει ένα 6-0 από Καλογερά, Κωστή και Βασιλόπουλο για το 57-51. Ο Μαυρομάτης μείωσε σε 57-53 για να ακολουθήσει ένα γκολ φάουλ από τον MVP για το 60-53. Με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Μοσχίδης για το 60-56, όμως ακολούθησε μια βολή από τον Κωστή και μια από τον Καλογερά για το 62-56 με 25″ να μένουν. Ο Μαυρομάτης μείωσε σε 62-59 με 4″ να μένουν και οι Σουβλέηκερς έκαναν αμέσως φάουλ για να σταματήσουν τον χρόνο. Ο Καλογεράς όμως ήταν ψυχραιμος, έβαλε 2/2 βολές και σημείωσε το τελικό 64-59 του αγώνα.

Για τους νικητές, πέρα από τον Καλογερά, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι Βασιλόπουλος, Νικολόπουλος και Κωστής. Για τους Σουβλέηκερς ξεχώρισαν οι Βάσσης, Τζανής και Μαυρομάτης.