22.6%
62.5%
41.4%
35.7%

Παιχνίδι με πολύ ωραίες φάσεις μεταξύ του ΑΟ Άνδρου και των Buzzer Βγείτερ στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της Bronze League με τους δεύτερους να παίρνουν σημαντική νίκη με 83-69 αφήνοντας την ομάδα της Άνδρου στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα με σκορ 2-6 για να ανέβουν οι ίδιοι στο 3-5. Πολύ δυναμικές εμφανίσεις από τους Τσιλιγκίρη και Φιλιππόπουλο (Buzzer Βγείτερ), αλλά και από τον μαχητικό Καλογερά του ΑΟ Άνδρου.

Ξεκίνημα του παιχνιδιού και η ομάδα της Άνδρου θα μπει πιο δυναμικά στο παιχνίδι με τους Καλογερά και Χαρίδημο να κάνουν το 0-5 από νωρίς και τον Τανό να σκοράρει το πρώτο καλάθι για την ομάδα του μειώνοντας σε 2-5. Ο Καλογεράς θα αυξήσει ξανά την διαφορά στους 5 πόντους με εύστοχο δίποντο για το 2-7, όμως ο Τσιλιγκίρης με τον Φιλιππόπουλο θα μειώσουν στον πόντο για το 6-7. Στη συνέχεια, η Άνδρος με πολύ καλή άμυνα αλλά και επιθέσεις για σεμινάριο θα πατήσει γκάζι και με ένα σερί 0-7 θα προσπεράσει για τα καλά για το 6-14 με τον Τσιλιγκίρη να σταματάει το σερί της με εύστοχο δίποντο για το 8-14. Ο ΑΟ Άνδρου όμως θα βρει λύσεις για να ανοίξει ακόμα περισσότερο την διαφορά και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 8-19 έπειτα από τρίποντο του Καλογερά και δίποντο του Χαρίδημου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο θα έρθει η αντίδραση των Buzzer Βγείτερ, αφού με κύριο εκφραστή τους τον Τσιλιγκίρη θα κάνουν ένα σερί 11-3 με 3 τρίποντα και 1 ασίστ του Τσιλιγκίρη για να μειώσουν στους 3 πόντους (19-22). Ο Συμεωνίδης με τον Νικολόπουλο θα δώσουν ανάσα στον ΑΟ Άνδρου για το 19-25 όμως ο Φιλιππόπουλος με δίποντο και ο Τσιλιγκίρης με τρίποντο στον αιφνιδιασμό θα γράψουν το 24-25, μειώνοντας ξανά το ματς στον πόντο. Στη συνέχεια, ο Συμεωνίδης θα αυξήσει ξανά την διαφορά στους 3 πόντους και ο Φιλιππόπουλος θα φέρει το ματς στα ίσα με νέο τρίποντο για το 27-27. Η Άνδρος όμως με αποθέματα ενέργειας θα περάσει ξανά μπροστά με τους Νικολόπουλο-Χαρίδημο να ευστοχούν σε δύο δίποντα για το 27-31 και τον Φιλιππόπουλο να μειώνει ξανά στους 2 πόντους (29-31). Ήταν η σειρά του Καλογερά να ανοίξει ακόμα περισσότερο την διαφορά και τον Χαρίδημο να την διαμορφώνει στους 6 πόντους για να απαντήσει ο Σεπέτης μετά από ασίστ του Τσιλιγκίρη για το 31-35 και τον Συμεωνίδη να κλείνει ιδανικά το πρώτο ημίχρονο για την ομάδα της Άνδρου για το 31-38.

Στην επιστροφή των ομάδων οι Buzzer Βγείτερ θα μειώσουν ξανά στους 2, μπαίνοντας πιο αποφασισμένοι από το πρώτο ημίχρονο με τρίποντο του Φιλιππόπουλου και δίποντο του Τσιλιγκίρη για το 36-38. Ο Καλογεράς θα δώσει ανάσα στον ΑΟ Άνδρου με δίποντο για το 36-40 για να απαντήσει και να μειώσει στον πόντο ο Τσιλιγκίρης με ακόμα ένα τρίποντο για το 39-40. Στη συνέχεια, ο Πρινιωτάκης θα γράψει το 39-42 και ο Γαλανάς θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο, μετά από ασίστ του Τανού για το 41-42. Ο Χαρίδημος θα δώσει την λύση στην ομάδα του με τρίποντο από την γωνία για το 41-45 και ο Τσιλιγκίρης με τον Γεωργούλια θα φέρουν το ματς ξανά στον πόντο για το 44-45. Νέο τρίποντο του Καλογερά μετά από baseline out για το 44-48, με τον Φιλιππόπουλο να ισοφαρίζει ξανά το ματς με 2/2 βολές και εύστοχο δίποντο κάτω από το καλάθι για το 48-48. Ο Καλογεράς θα δώσει ξανά προβάδισμα στην ομάδα της Άνδρου για το 48-50 και ο Τσιλιγκίρης θα ξεσπάσει πάνω στην άμυνα της Άνδρου ευστοχώντας σε 2/2 βολές, ένα δίποντο και ένα τρίποντο, δίνοντας για πρώτη φορά στο ματς προβάδισμα στους Buzzer Βγείτερ με τον πίνακα να γράφει 55-50. Στη συνέχεια, ο Καλογεράς θα μειώσει τους 3 πόντους με 2/2 βολές και ο Τσιλιγκίρης μαζί με τον Φιλιππόπουλο θα κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο με 2 εύστοχα δίποντα για το 59-52.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η ομάδα της Άνδρου, όντας 5 μόνο παίκτες θα επιτρέψουν στους Buzzer Βγείτερ να προσπεράσουν για τα καλά, κυνηγώντας το σκορ μέχρι τέλους. Ο Νικολόπουλος θα μειώσει στους 5 πόντους για το 59-54 για να πατήσουν γκάζι οι Buzzer Βγείτερ και με ένα σερί 10-0 θα βρεθούν μπροστά στο σκορ με 69-54. Ο Καλογεράς θα μαζέψει για λίγο το ματς με 2/2 βολές για το 69-56 και οι Buzzer Βγείτερ θα πατήσουν ξανά γκάζι και με νέο σερί 10-0 θα γράψουν το 79-55. Στη συνέχεια, ο Καλογεράς με τον Χαρίδημο θα μειώσουν σε 79-61 και ο Τανός θα απαντήσει με εύστοχο δίποντο για το 81-61. Το μόνο που θα καταφέρουν οι παίχτες της Άνδρου στο τέλος θα είναι ένα σερί 2-8 με τον Καλογερά και τον Χαρίδημο για να λήξει το ματς με σκορ 83-69 υπέρ των Buzzer Βγείτερ.

MVP της αναμέτρησης ο Άγγελος Φιλιππόπουλος με 26 πόντους, 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, σημειώνοντας 42 πόντους στην αξιολόγηση της στατιστικής κατηγορίας, αποτέλεσε αναπόσπαστο κομμάτι στην νίκη των Buzzer Βγείτερ. Καταλυτική και η εμφάνιση του Ανδρέα Τσιλιγκίρη με 32 πόντους και 7 ασίστ με τους Γαλανά (4 πόντους, 19 ριμπάουντ) και Τανό (9 πόντους, 9 ριμπάουντ) να δίνουν σημαντική βοήθεια σε άμυνα και επίθεση. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καλογεράς με 29 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ.