0%
0%
0%

Οι ΑΟΘ Legends κέρδισαν με 68-57 τους Aces για να ανέβουν στο 3-5 στον όμιλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο του Φελεμεγκα, για να σκοράρει ο ίδιος ξανά μετά την ισοφάριση του Βακοντιου. Ο Τσουλφας με τον Ριγοπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 9-5, με τον Χουμο να σκοράρει για το 11-5. Ο Βασιλακόπουλος μείωσε σε 11-10, με τον Βακοντιο να σκοράρει για το 15-10. Ο Μακροδημος μείωσε, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-13. Στη 2η περίοδο οι ΑΟΘ Legends πήγαν στο 19-13, αλλά οι Aces απάντησαν με τον Μακροδημο, τον Κυριακόπουλο και τον Φελεμεγκα για το 19-21. Ο Τσουλφας ισοφάρισε σε 21-21, με τον Ριγοπουλο και τον Βακοντιο να δίνουν προβάδισμα στην ομάδα τους. Ο Κυριακόπουλος μείωσε, με τον Καπετανακη και τον Λαττα να γράφουν το 29-23, για να κλείσει από τον Κυριακόπουλο το ημίχρονο στο 29-25. Στην επανάληψη ο Μακροδημος έφερε το ματς στο 29-27, αλλά ο Ριγοπουλος με τον Χουμο απάντησαν για το 34-27. Ο Τσουλφας ήταν που έφερε την ομάδα του στο 39-28, με τον Φελεμεγκα να μειώνει και μαζί με τον Αποστολίδη-Κουπα να φέρνουν τον αγώνα στο 41-35. Ο Κυριακόπουλος μείωσε σε 43-38 λίγο μετά, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Χουμο στο 45-38. Στην 4η περίοδο ο Ντακος με τον Χουμο έφεραν τους ΑΟΘ Legends στο 49-39, για να απαντήσει ο Βασιλακόπουλος για το 49-42. Ο Ριγοπουλος σκόραρε για το 53-42 και το 56-44 λίγο μετά, με τον Τσουλφα να φέρνει το ματς στο 59-44. Ο Φελεμεγκας απάντησε, με τον Καπετανακη να γράφει το 61-47. Ο Κυριακόπουλος με τον Βασιλακόπουλο έφεραν το παιχνίδι στο 63-52, με τον Τσουλφα να απαντά και τον Χουμο να σκοράρει για το 67-55, με τον Βασιλακόπουλο να κλείνει τον αγώνα στο 68-57.

Τα λάθη ήταν 27-17 στο ματς, τα κλεψίματα 11-12 και οι ασίστ 13-5. Στα ριμπάουντ οι ΑΟΘ Legends είχαν τον έλεγχο, 50-28 με 19-14 τα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 2/19 τρίποντα και τους Aces 6/36. Στα δίποντα οι Aces είχαν 40% και οι ΑΟΘ Legends 52%.

Σε ατομικό επίπεδο για τους νικητές ο Τσουλφας είχε 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Ριγοπουλος 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Χουμος 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Καπετανακης 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Βακοντιος 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Aces ο Φελεμεγκας είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 κλεψίματα, ο Βασιλακόπουλος 15 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Κυριακόπουλος 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μακροδημος 8 πόντους, 4 ριμπάουντ.