14.8%
53.3%
53.1%
25.0%

Πρώτη αναμέτρηση για τους Red-Dicolo στην Golden League που συνδυάστηκε με νίκη απέναντι στους Γ.Α.Σ.Τ.. Πάρα πολύ καλή εμφάνιση από όλους τους παίχτες της που όπως λένε…η κατηγορία τους ανήκει!

Στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, η Γ.Α.Σ.Τ. με ένα σερί 7-2 έδειξε πως ήρθε για να κερδίσει. Με άμυνα ατσάλι απέναντι στους Red-Dicolo τους έδειξαν πως η Golden League δεν είναι απλή υπόθεση και τους έβαλαν σε σκέψη. Με την είσοδο του Φωτεινάκη στον αγωνιστικό χώρο, οι Red-Dicolo πάτησαν γκάζι και έφτασαν την ομάδα της Γ.Α.Σ.Τ. στο τέλος της πρώτης περιόδου με σκορ 16-16.

Ξεκίνημα δευτέρου δεκαλέπτου και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, όπου με όποιον τρόπο και να σκόραρε η μία ομάδα, η αντίπαλη απαντούσε με το ίδιο νόμισμα. Στα τέλη του 2ου δεκαλέπτου και πιο συγκεκριμένα 3 λεπτά να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι Red-Dicolo έτρεξαν ένα σερί 0-7 για να προσπεράσουν την Γ.Α.Σ.Τ. και να τελειώσει το 1ο ημίχρονο με σκορ 27-34 υπέρ των Red-Dicolo.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα των Red-Dicolo έκανε τα πράγματα πιο σαφή διευρύνοντας την διαφορά στους 17 πόντους με πολύ καλή άμυνα από όλους τους παίχτες και πολλά κλεψίματα, σε συνδυασμό με τα άστοχα σουτ των Γ.Α.Σ.Τ. οι οποίοι είχαν χάσει την ψυχολογία τους με τα τόσα άστοχα τρίποντα (4/27).

Στην τελευταία περίοδο, οι ομάδες έτρεξαν στον αιφνιδιασμό περισσότερο και έβγαλαν πολύ ωραίες φάσεις προσφέροντάς μας ένα όμορφο μπασκετικό θέαμα. Με τα 2 συνεχόμενα τρίποντα του Σκαμαγκα – Boboric, οι Red-Dicolo σφράγισαν οριστικά το παιχνίδι και πήραν την παρθενική τους νίκη στην πρώτη κατηγορία του πρωταθλήματος.

MVP του παιχνιδιού ο Δημήτρης Πολύζος, τα έκανε όλα στην πρεμιέρα αποδεικνύοντας ότι θα αποτελέσει ένα από τα καλύτερα prospects της φετινής Golden League. Ο Πολύζος συνεισέφερε με 22 πόντους και 15 ριμπάουντ και από πίσω του βοήθησαν πολύ οι Σκαμαγκάς – Boboric με 24 πόντους και Κρίκας με 12! Πολύ χρήσιμοι και οι Λαουρδέκης με 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ, Φωτεινάκης με 7 ασίστ και Μακρής με 5 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε το double-double του Διαμαντόπουλου με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Καμαριωτάκης με τα 21 ριμπάουντ που μάζεψε πάλεψαν για την νίκη που όμως τελικά δεν ήρθε.