21.9%
56.3%
36.7%
38.5%

Σημαντική νίκη πήραν οι Εφτάψυχοι, οι οποίοι ανέβηκαν στο 4-2, καθώς πέρασαν από το εμπόδιο του ΓΑΣΤ δια πυρός και σιδήρου με το ματς να κρίνεται στην τελευταία επίθεση του αγώνα και να λήγει με 60-57. MVP του αγώνα ήταν ο Αλέξανδρος Γαλάνης με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Εφτάψυχοι έδειξαν να πατούν πολύ καλά στο ματς ξεκινώντας με ένα 7-0 σερί των Παπαδόπουλου, Αλεξάνδρου Γαλάνη και Δημήτρη Γαλάνη, όμως ο ΓΑΣΤ γρήγορα βρήκε ρυθμό. Αδαμαντίδης και Αναστασίνης μείωσαν σε 7-4, 12-4 με 5-0 σερί οι Αλέξανδρος Γαλάνης και Κουνάβης και 0-8 από τους Αδαμαντίδη, Καμαριωτάκη και Σδράκα για να κλείσουμε ισόπαλο το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με σκορ 12-12.

Στην δεύτερη περίοδο ο Αλέξανδρος Γαλάνης με ένα καλάθι του έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Εφτάψυχους, ο Μουζουράκης απάντησε με τρίποντο για το 14-15, 16-15 ο Τσάτος, 16-17 ο Καμαριωτάκης και 6-0 σερί οι Δημήτρης Γαλάνης, Παπαδόπουλος και Τσάτος για το 22-17. Αδαμαντίδης και Καμαριωτάκης απάντησαν με 0-5 για το 22-22, 29-22 με 7-0 σερί οι Τσάτος, Αλέξανδρος Γαλάνης και Δημήτρης Γαλάνης και 29-26 από τους Καμαριωτάκη και Αναστασίνη για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Λεμπέσης έγραψε δύο πόντους για το 29-28, 33-28 με δύο βολές του Αλέξανδρου Γαλάνη και ένα καλάθι του Τσάτου, 33-32 οι Μίλσης και Μουζουράκης, 35-32 ο Τσάτος ξανά, 35-34 ο Αδαμαντίδης, 37-34 ο Αλέξανδρος Γαλάνης, 37-37 ο Καμαριωτάκης με ένα καλάθι και μια βολή, 39-37 ο Γονιδέλλης, 39-39 ξανά με καλάθι του Αδαμαντίδη και 41-39 από τον Κουνάβη για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο ο ΓΑΣΤ ξεκίνησε με δύο σερί τρίποντα, ένα του Καμαριωτάκη και ένα του Χαλδαίου και πήρε για πρώτη φορά στο ματς προβάδισμα με 4 πόντους (41-45). Ο Αλέξανδρος Γαλάνης μείωσε σε 44-45, 44-47 ο Αδαμαντίδης, 46-47 ο Τσάτος, 46-50 ο Μίλσης και 7-0 σερί οι Τσάτος, Αλέξανδρος Γαλάνης και Δημήτρης Γαλάνης για το 53-50. Αναστασίνης και Αδαμαντίδης ισοφάρισαν σε 53-53, 57-53 με 4-0 οι Τσάτος και Παπαδόπουλος, 57-55 ο Καμαριωτάκης, 60-55 ο Κουνάβης και 60-57 ο Αδαμαντίδης. Στην επόμενη επίθεση των Εφτάψυχων ο ΓΑΣΤ έβγαλε την άμυνα, όμως μπροστά δεν κατάφερε να βρει τρίποντο σουτ, με αποτέλεσμα το ματς να λήγει με το 60-57 που είχε γραφτεί λίγες στιγμές νωρίτερα.

Για τους Εφτάψυχους, πέρα από τον Αλέξανδρο Γαλάνη, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Τσάτος, Παπαδόπουλος και Κουνάβης. Για τον ΓΑΣΤ ξεχώρισαν οι Καμαριωτάκης, Αδαμαντίδης και Αναστασίνης.